يكي از راههاي حفاظت از سلامت خود در برابر عوامل زيان آور محيط كار ، مشورت با ديگران است

اول حفظ سلامتی بعد انجام کار

بمنظور تامين مشاركت كارگران وكارفرمايان و نظارت بر حسن اجراي مقررات حفاظت فني و بهداشت كار، صيانت نيروي انساني و منابع مادي كشور در كارگاههاي مشمول و همچنين پيشگيري از حوادث و بيماريهاي ناشي از كار، حفظ و ارتقاء سلامتي كارگران و سالم سازي محيطهاي كار، تشكيل كميته هاي حفاظت فني و بهداشت كار با رعايت ضوابط و مقررات مندرج در آئين نامه مربوط به تشکیل کمیته های حفاظت فنی و بهداشت کاردر كارگاههاي كشور الزامي است

جهت مشاهده آئین نامه تشکیل کمیته های حفاظت فنی و بهداشت کار اینجا را کلیک نمایید

جهت مشاهده شرح وظایف مسئول بهداشت حرفه ای در کمیته های حفاظت فنی و بهداشت کار کلیک نمایید.

 

 بیمارستان ها، مجموعه های بزرگ و پیچیده ای از نظر مدیریت دارای تعداد زیادی از مشاغل با تخصص های گوناگون می باشند. از دیدگاه محیط کار، بیمارستان ها می توانند جز محیط های خطرناک باشند چرا که پرسنل آنها در معرض مجموعه گسترده ای از مخاطرات فیزیکی، شیمیایی، بیولوژیکی، ارگونومیکی، روانی و ... هستند. بنابراین مسائل مربوط به ایمنی و بهداشت حرفه ای کارکنان و حفاظت آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. رسالت بیمارستان ارایه خدمات پزشکی مناسب و اثر بخش به مراجعین و حفظ سلامت پرسنل شاغل در بخش های مختلف بیمارستان می باشد

 واحد بهداشت حرفه ای بیمارستان وظیفه شناسايي و اندازه‌گيري عوامل زیان آور محيط بيمارستان و بررسی میزان سختی و زیان آوری مشاغل مختلف بیمارستان را بر عهده دارد و مصمم است در خصوص رفع کنترل و کاهش آلاینده های محیط کار نهایت تلاش خود را انجام دهد

 Initiates file download

 

 

شرح وظایف کارشناس بهداشت حرفه ای بیمارستان

استانداردهای اعتبار بخشی بیمارستان- ویرایش سوم سال 1395

راهنمای استانداردهای اعتبار بخشی بهداشت حرفه ای بیمارستان سال 1395

وازگان اعتبار بخشی سال 1395

فرم ثبت داروهای خطرناک مورد استفاده در بیمارستان در سال 1394

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دانلود برنامه عملیاتی مدیریت حوادث شیمیایی استان

 

دانلود راهنمای مدیریت حوادث شیمیایی در محیط کار و صنایع

دانلود راهنما و دستورالعمل جامع مواد شیمیایی خطرناک

دانلود لیست TPQ

چک لیست بازنگری شده  قبل و بعد از بروز حوادث شیمیایی

راهنمای چک لیست بازنگری شده  قبل و بعد از بروز حوادث شیمیایی

=================================================

دانلود نرم افزار Wiser (نسخه های اندروید، ios و ویندوز)

====================================================

دانلود فیلم آموزشی نرم افزار wiser

====================================================

لطفاً قبل از اقدام به ثبت مواد شیمیایی موارد ذیل را به دقت مطالعه فرمایید

نكات ذيل در قالب پروتكل هاي اقدامات قبل و بعد از وقوع حوادث شيميايي در محيط كار بايد در اجراي برنامه مورد توجه قرار گيرد:

الف-  پروتکل اقدامات قبل از وقوع حوادث شیمیایی در محیط کار:

اقدامات ذيل بايستي توسط كارشناسان بهداشت حرفه­اي (بازرس) آموزش ديده در مراكز جامع خدمات سلامت انجام پذيرفته و بعلاوه بر حسن اجراي تكاليف و وظايف مربوط به كارشناسان بهداشت حرفه­اي صنايع و يا كارفرمايان نظارت شود:

1) شناسایی كارگاههاي مشمول (بر اساس ليست TPQ) و انبارهای مواد شیمیایی موجود و ثبت در سامانه مدیریت حوادث شیمیایی استان

لازم بذکر است علاوه بر مواد موجود در لیست TPQ، در صورتیکه مخزن ذخیره سوخت هیدروکربنی به میزان حداقل 10.000 پاوند (4535 کیلوگرم) در کارگاه وجود داشته باشد، کارگاه مشمول برنامه مدیریت حوادث شیمیایی خواهد بود. (مثلاً 6670 لیتر بنزین، 5800 لیتر نفت یا گازوئیل، 9000 لیتر گاز مایع LPG و یا 5700 لیتر اتانول)

2) آموزش و توجیه برنامه برای کارشناسان بهداشت حرفه­ای شاغل در کارگاههای مشمول دارای تشکیلات بهداشت حرفه ای، كارفرمايان يا نمايندگان تام­الاختيار آنان جهت تأكيد بر ضرورت داشتن اطلاعات و آمادگي هاي لازم در موارد قبل از وقوع حادثه به شرح ذيل:

-            در اختيار داشتن شماره تلفن مستقيم يا همراه افرادي نظير كارشناس بهداشت حرفه­اي مركز جامع خدمات سلامت مربوطه، مدیریت کارگاه يا نماينده تام الاختيار ايشان، واحد آتش نشانی، مدیریت اورژانس، مدیریت بحران و ... براي گزارش سریع حادثه ازطريق: تلفن، پيامك و يا هر وسيله­اي كه بتوان در اولين فرصت ممكن وقوع حادثه رااطلاع رساني نمود.

-            تعیین میزان مواد شیمیایی موجود در كارگاه و انبارهای مواد شیمیایی (بر مبناي پيوست شماره 1) و ارسال آن براي مركز بهداشتي درماني ذيربط.

-            تهيه برگه­هاي SDS براي كليه مواد شيميايي موجود در كارگاه كه داراي مقاديري بيش ازحداقل كميت با پتانسيل ايجاد حادثه مي­باشند

-            نگهداري برگه­هاي SDS در محلي مناسب كه شاغلين و تیم­های امداد و نجات بتوانند براحتي به آن دسترسي داشته و از آن بهره برداري نمايند.

-            تأمین تجهیزات لازم جهت سنجش سریع میزان آلودگی شیمیایی محل (دتکتور تیوب­ها و دستگاههای قرائت مستقیم و....)

-            هماهنگی با آتش­نشانی محل جهت تأمین تجهیزات لازم جهت پاکسازی محل در صورت نشتی

-            تهیه و نصب تابلوها و علائم هشداردهنده در جاي مناسب براي پيشگيري از وقوع حوادث شيميايي

-            تأمين وسايل حفاظت فردي مناسب براي شاغلين بهمراه ساير وسايل و امكانات لازم جهت پيشگيري از وقوع حوادث شيميايي، آموزش و نظارت جهت نحوه استفاده صحيح از آن­ها.

-            تهيه بروشورهای آموزشی درخصوص مقابله با حوادث شیمیایی برای شاغلین كارگاههاي در معرض خطر حوادث شيميايي و انبارهای شیمیایی ومردم مناطق مسکونی اطراف انبارها توسط كارشناسان بهداشت حرفه­اي مرتبط

-            انجام همکاری­ها و هماهنگي­های بین بخشی با سایر سازمانهای ذیربط نظیر وزارت كار، سازمان محيط زيست و وزارت كشور و ...

3) آموزش و توجيه كارفرمايان دركارگاههاي فاقد تشكيلات بهداشت حرفه­اي مشمول برنامه حوادث شيميايي توسط كارشناسان بهداشت حرفه­اي بازرس جهت اقدام به موقع براي اطلاع رساني وقوع حادثه

4) تكميل چك ليست ارزيابي وضعيت بهداشتي كارگاه قبل از وقوع حوادث شيميايي (پیوست شماره 2)  اين چك ليست بايستي در هر بار بازرسي از كارگاه مورد نظر توسط كارشناسان بهداشت حرفه­اي تكميل و در سامانه جامع بازرسي بروزرساني گردد. (تكميل و بروزرساني آن سالي دو بار براي كارگاههاي مشمول الزامي است)

نکته: راهنمای نحوه ثبت اطلاعات در سامانه جامع بازرسي در پیوست شماره 4 آمده است.

        

ب- پروتکل اقدامات پس از وقوع حوادث شیمیایی در محیط کار:

1) اعلام وضعیت هشدار و گزارش سریع حادثه ازطريق: تلفن، پيامك و يا هروسيله­اي كه بتوان در اولين فرصت ممكن به كارشناس مسئول بهداشت حرفه­اي مرکز جامع خدمات سلامت ذيربط، مدیریت کارگاه، واحد آتش نشانی، مدیریت اورژانس، مدیریت بحران و ... توسط كارشناس بهداشت حرفه اي مستقر در صنايع، كارفرما يا نماينده قانوني وي اطلاع رساني گردد.

نكته: وقوع حوادث شيميايي با صدمات و تلفات جاني بايستي بلافاصله به مركز سلامت محيط و كار مخابره گردد.

2) حضور سریع كارشناسان مسئول بهداشت حرفه­اي در محل وقوع حادثه شیمیایی جهت بررسی اولیه و تکمیل "چك ليست ارزيابي وضعيت كارگاه بعد از وقوع حادثه شيميايي" (پیوست شماره 3)

3) انجام هرگونه همكاريها و هماهنگيهاي لازم به شرح ذيل جهت كاهش خسارات جاني و مالي ناشي از حادثه:

-        نظارت بر تخلیه سریع کارگران از منطقه خطر و انتقال آنان به محل امن

-        باز نمودن کلیه درب ها و پنجره ها و تشخیص جهت باد تا با ایجاد کوران به تهویه محل خطر کمک شود.

-        تعیین منطقه خطر و کنترل رفت وآمد و جلوگیری از روشن کردن آتش و شعله

-        سنجش میزان آلاینده­های شیمیایی در صورت بالاتر بودن از مقادیر استاندارد بايستي تداوم پاکسازی محل توسط آتش نشانی با نظارت واحد بهداشت حرفه ای ادامه یابد.

-        نظارت بر تخلیه محل توسط آتش­نشانی با رعایت اصول ایمنی و بهداشت حرفه­ای و SDS مواد شیمیایی

-        نظارت بر عملیات پاکسازی محل توسط آتش نشانی با رعایت اصول ایمنی و بهداشت حرفه­ای و SDS مواد شیمیایی

-        در حوادث شیمیائی که منجر به پراکندگی و جمع شدن مواد در سطح زمین می شود، باید ضمن رعایت نکات ایمنی مانند روشن نکردن کبریت، سیگار نکشیدن، روشن نکردن کلید برق یا سیستم تهویه با استفاده از کفش ضدجرقه، مواد شیمیائی ریخته شده باید جمع آوری و به سیستم فاضلاب هدایت گردد.

-        استفاده از وسایل حفاظت فردی مانند لباس حفاظت ماسک تنفسی، دستکش ایمنی که از قبل برای این منظور تهیه شده است.

4) تنظيم فرم گزارش تفصیلی وقوع حوادث شيميايي (پیوست شماره 5) با ثبت صدمات و تلفات جاني و يا زيست محيطي وسيع توسط كارشناس بهداشت حرفه­اي مراكز جامع خدمات سلامت بلافاصله پس از بازرسي از محل و در اولين فرصت ممكن که اين گزارش بايستي حداكثر تا 2 روز به سطوح مافوق تا سطح مركز سلامت محيط و كار ارسال گردد.

  
 
 

ثبت پسماند در کارگاهها

-  راهنما:

با عنایت به دستورالعمل سلامت، ايمني و بهداشت عوامل اجرایی مشمول ماده 5  قانون مدیریت پسماندها و الزام مدیریت های اجرایی پسماندها به کنترل تولید پسماندها، کاهش تولید پسماند مخاطره آمیز و آموزش کارکنان در خصوص مخاطرات پسماندها، لازم است کلیه پسماندهای تولیدی کارگاهها شناسایی و تمام مراحل کار با پسماند در شرایط ایمن و سالم صورت می گیرد

پسماند شامل همه مواد دورریزي است که به منظور استفاده مجدد، بازیافت یا احیا مد نظر قرار می گیرند. انواع لجن هاي زائد و مواد زائد خطرناك را نیز می توان در این محدوده تعریف نمود. به عبارت دیگر مواد زائد شامل همه مواد جامد و نیمه جامدي است که ارزشی براي نگهداري ندارند.
در قانون مدیریت پسماندها، پسماند به مواد جامد، مایع و گاز (به غیر از فاضلاب) گفته می شود که به طور مستقیم یا غیر مستقیم حاصل از فعالیت انسان بوده و از نظر تولید کننده زائد تلقی می شود. براساس مشخصه هاي پسماندها، می توان پسماندها را به دو گروه خطرناك و غیرخطرناك تقسیم بندي نمود.

پسماندهاي خطرناك: پسماندهاي خطرناك به کلیه پسماندهایی گفته می شود که به دلیل بالا بودن حداقل یکی از خواص خطرناك از قبیل سمیت، بیماري زایی، قابلیت انفجار یا اشتعال، خورندگی و مشابه آن، به مراقبت ویژه نیاز داشته باشند. همچنین آن دسته از پسماندهاي پزشکی و نیز بخشی از پسماندهاي عادي، صنعتی، کشاورزي که نیاز به مدیریت خاص دارند جزء پسماندهاي ویژه محسوب می شوند

طبقه بندی پسماندها به شرح زیر می باشد:

پسماند های عادی: به کلیه پسماندهایی گفته می شود که به صورت معمول از فعالیتهای روزمره انسانها در شهرها، روستاها و خارج از آنها تولید می شود و شامل پسماند های خانگی و نخاله های ساختمانی، می گردد.

پسماند های پزشکی (بیمارستانی): به کلیه پسماند های عفونی و زیان آور ناشی از بیمارستان ها، مراکز بهداشتی درمانی، آزمایشگاه های تشخیص طبی و سایر مراکز مشابه گفته می شود. سایر پسماند های خطرناک بیمارستانی از شمول این تعریف خارج است.
پسماندهای کشاورزی: به پسماند های ناشی از فعالیت های تولیدی در بخش کشاورزی گفته می شود. این پسماندها شامل فضولات، لاشه حیوانات (دام، طیور و آبزیان)، محصولات کشاورزی فاسد یا غیر قابل مصرف می باشند.

پسماند های صنعتی: به کلیه پسماند های ناشی از فعالیت های صنعتی و معدنی و پسماند های پالایشگاهی صنایع گاز، نفت و پتروشیمی و نیروگاهی و امثال آن گفته می شود که شامل براده ها، سرریزها و لجنهای صنعتی می گردد.

پسماندهای ویژه: دسته ای از پسماند های پزشکی و نیز بخشی از پسماند های عادی، صنعتی و کشاورزی وجود دارند که به دلیل بالا بودن حداقل، یکی از خواص خطرناک در این پسماندها، از قبیل سمیت، بیماریزایی، قابلیت انفجار یا اشتعال، خورندگی و عوامل مشابه، نیاز به مدیریت خاص دارند، این پسماندها را جزء پسماند های ویژه محسوب می نمایند. پسماند های ویژه پرتوزا، تابع قوانین و مقررات مربوط به خود می باشند. طبق قانون مدیریت پسماندها، مدیریت اجرایی پسماندهای صنعتی ویژه، بر عهده تولید کننده خواهد بود‍‍.

-  لطفاً به دقت موارد زیر را مطالعه فرمایید

- بمنظور کسب اطلاعات دقیق در خصوص برنامه مدیریت پسماند به "الیوم-اسدستورالعمل سلامت، ایمنی و بهداشت عوامل اجرایی مشمول ماده 5 قانون مدیریت پسماندها" مراجعه فرمایید.

- این فرم توسط بهگر، بهداشتیار کار، مسئول بهداشت حرفه ای کمیته حفاظت فنی، بازرس مرکز بهداشت و یا هر فرد مرتبط دیگری در واحد می تواند تکمیل گردد.

- این فرم جهت کلیه پسماندهای تولیدی کارگاه اعم از (عفونی، عادی، کشاورزی، صنعتی و ویژه (مخاطره آمیز)) تکمیل می گردد.

- دقت فرمایید برای هر پسماند می بایست یک فرم جدا تکمیل گردد.

- اگر در هر زمان اطلاعات پسماند تولیدی کارگاه تغییر کرد، لازم است فرم جدیدی تکمیل شود. در فرم مشخص کنید که این پسماند "یک مورد جدید" است یا "بروز رسانی پسماندی که قبلا ثبت شده"

- در صورتیکه ماده شیمیایی که ثبت می کنید، "پسماند" است، پس از ثبت نهایی، فرم ثبت پسماند را نیز برای این ماده تکمیل فرمایید.

برای ثبت پسماند اینجا کلیک کنید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

لیست واحد های مشمول ماده 93 قانون کار که در حال حاضر فاقد مسئول بهداشت حرفه ای کمیته حفاظت فنی و بهداشت کار می باشند و یا نسبت به ثبت اطلاعات مسئول بهداشت حرفه ای خود اقدام ننموده اند.


 

پست الکترونیک: user@ssu.ac.ir

کلمه عبور: user

- مسئول واحد بهداشت حرفه ای هر شهرستان موظف است به محض شناسایی واحد/ واحدهای مشول ماده 93 قانون کار که فاقد مسئول بهداشت حرفه ای کمیته حفاظت فنی و بهداشت کار می باشند، نسبت به ثبت اطلاعات آن در فرم مربوطه اقدام نماید.

- کلیه فارغ التحصیلان بهداشت حرفه ای جویای کار در بخش صنعت می توانند با کلیک روی عکس فوق و وارد کردن نام کاربری و رمزعبور و کلیک روی داده ها، لیست واحدهای مشمول ماده 93 قانون کار که فاقد مسئول بهداشت حرفه ای کمیته هستند را مشاهده نمایند.

- فارغ التحصیلان بهداشت حرفه ای پس از مراجعه به هر یک از واحدهای یاد شده و توافق با کارفرمای واحد، ضمن دریافت معرفی نامه جهت ارائه به مرکز بهداشت شهرستان محل فعالیت واحد. نسبت به ثبت اطلاعات واحد در سامانه ثبت اطلاعات فارغ التحصیلان بهداشت حرفه ای شاغل در صنایع اقدام نمایند و پس از آن معرفی نامه را به مرکز بهداشت مربوطه تحویل و تأییدیه دریافت نمایند.

 

برای دریافت محتوای آموزشی کارگاه دو روزه «نکات کاربردی در عقد قرارداد اندازه گیری و ارزشیابی عوامل شیمیایی محیط کار» - تاریخ برگزاری: 8 و 9 اسفند 1397 کلیک کنید

راهنمای اندازه گیری و ارزیابی صدا و ارتعاش در محیط کار

راهنمای اندازه گیری و ارزیابی روشنایی در محیط کار

راهنمای ارزیابی عوامل ارگونومیک محیط کار

راهنمای اندازه گیری و ارزیابی تنش های دمایی در محیط کار

راهنمای اندازه گیری و ارزیابی پرتوها در محیط کار

راهنمای ارزیابی بیو آئروسل ها در محیط کار

راهنمای پایش بیولوژیک محیط کار

راهنمای محاسبات حدود مجاز برای مخلوط ترکیبات شیمیایی

راهنمای تصحیح حدود مجاز مواجهه با عوامل شیمیایی برای برنامه های کاری غیر متعارف

=============================

کتابچه حدود مجاز مواجهه شغلی – 1391

کتابچه حدود مجاز مواجهه شغلی (ویرایش چهارم) – 1395

حدود تماس شغلی عوامل بیماری زا در صنایع پتروشیمی

SWISS TLV

TLV-ACGIH

آشنایی با الزامات OEL  کشوری (دکتر جهانگیری)

اشتباهات رایج در پایش و اندازه گیری عوامل زیان آور شیمیایی محیط کار

نکات کاربردی در آنالیز آلاینده ها، صحت سنجی نتایج و کروماتوگرام ها (دکتر یوسفی نژاد)

 

 

ثبت نام کارگاه دو روزه آموزشی «نکات کاربردی در عقد قرارداد اندازه گیری و ارزشیابی عوامل زیان آور شیمیایی محیط کار»

زمان برگزاری: چهارشنبه و پنجشنبه 08 و 1397/12/09

مکان: يزد، صفائیه، خیابان بوعلی، نرسیده به پژوهشکده علوم تولید مثل، سالن همایش های دانشجویی باقر العلوم (ع)

آخرین مهلت ثبت نام: ساعت 24 روز سه شنبه 1397/11/30

-------------------------------------------------------------------------

ثبت نام جلسه آموزشی «ثبت کارگاههای دارای پتانسیل ایجاد حادثه در سامانه مدیریت حوادث شیمیایی» و « ثبت و گزارش دهی ارزیابی ها و مداخلات ارگونومی در محیط کار»

زمان برگزاری: چهارشنبه 1397/03/09

مکان: يزد، میدان امام حسین، ابتدای بلوار دانشجو، مجتمع آموزشی و پژوهشی حضرت امام رضا (ع)

آخرین مهلت ثبت نام: ساعت 24 روز دوشنبه 07/03/1397

-------------------------------------------------------------------------

ثبت نام در کارگاه آموزشی «مدیریت حوادث شیمیایی 2 (تهیه طرح های پاسخ در شرایط اضطراری)

زمان برگزاری: پنجشنبه 28/10/1396


مکان: يزد، صفائیه، خیابان تیمسار فلاحی، خیابان بوعلی، نرسیده به مرکز ناباروری، سالن همایش های باقرالعلوم (ع)

مدرس: دکتر امید کلات پور (عضو هیئت علمی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی همدان)

آخرین مهلت ثبت نام: ساعت 24 روز جمعه 15/10/1396

-------------------------------------------------------------------------

منابع آزمون غیر حضوری

«خدمات بهداشت حرفه ای در صنایع (عوامل شیمیایی در محیط کار)»

چهارشنبه 14/06/1397»

قسمت اول، قسمت دوم

لینک ثبت نام، راهنمای ثبت نام دوره های غیر حضوری، بانک سوالات

-------------------------------------------------------------------------

ثبت نام کارگاه تخصصی « ارزیابی سیستم های تهویه در محیط کار»

زمان: دوشنبه و سه شنبه 23 و 1396/05/24- ساعت 08:00 تا 14:00

مکان: يزد، صفائیه، خیابان تیمسار فلاحی، خیابان بوعلی، نرسیده به مرکز ناباروری، سالن همایش های باقرالعلوم (ع)
-------------------------------------------------------------------------

ثبت نام کارگاه بازآموزی یکروزه ای « آشنایی با برنامه های بهداشت حرفه ای در صنعت»

زمان: یکشنبه 29/05/1396- ساعت 08:30 تا 12:00

مکان: سالن آمفی تئاتر شهید علیزاده

-------------------------------------------------------------------------

ثبت نام کارگاه 2 روزه آموزشی "حفاظت تنفسی (با تأکید بر روش ها و نرم افزارهای تعیین طول عمر کارتریج ماسک های تنفسی)"

زمان: 3 و 4 اسفند- ساعت 08:00 تا 16:00

مکان: يزد، صفائیه، خیابان تیمسار فلاحی، خیابان بوعلی، نرسیده به مرکز ناباروری، سالن همایش های باقرالعلوم (ع)

آخرین مهلت ثبت نام: ساعت 24 روز جمعه 1395/11/01

-------------------------------------------------------------------------

ثبت نام کارگاه 2 روزه آموزشی "مدیریت حوادث شیمیایی"

23 و 24 شهریور 1395- ساعت 8:00 تا 17:00 سالن اجتماعات معاونت بهداشتی

-------------------------------------------------------------------------

ثبت نام سمینار یکروزه آموزشی "مدیریت حوادث شیمیایی"

25 شهریور 1395- ساعت 8:00 تا 12:00 سالن آمفی تئاتر شهید علیزاده

-------------------------------------------------------------------------

ثبت نام کارگاه 2 روزه الزامات سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای OHSAS 18001 : 2007

2 و 3 اسفند 1394 - ساعت 8:00 تا 14:00 سالن همایشهای باقرالعلوم (ع)

-------------------------------------------------------------------------

فرم اعلام نیازهای آموزشی فارغ التحصیلان بهداشت حرفه ای شاغل در صنایع استان یزد

این صفحه بمنظور دریافت منابع آموزشی مورد نیاز مسئولین بهداشت حرفه ای شاغل در صنایع استان یزد و شرکت در آزمون های آنلاین واحد بهداشت حرفه ای معاونت بهداشتی تهیه گردیده است.

- تنها افرادی مجاز به شرکت در آزمون می باشند که قبلاً از طریق سامانه جامع اطلاعات فارغ التحصیلان بهداشت حرفه ای شاغل در صنایع استان یزد ثبت نام نموده باشند.

- برای دریافت منابع آموزشی روی هر لینک راست کلیک کرده و گزینه Save target as یا Save link as را انتخاب کنید.

-برای دریافت اطلاعات مختصر در خصوص هر برنامه آموزشی روی موضوع آموزش کلیک کنید.

            موضوع آموزش     

منابع آموزشی

تاریخ آزمون

لینک شرکت در آزمون

1- فهرست بازبيني ارگونومي

1 2 3

1391/12/15 ساعت 10 تا 11 صبح

 

2- تشکیلات بهداشت حرفه ای (1)

1 2 3 4 5 6 7 8

1392/03/20 ساعت 10 تا 11 صبح

 

اطلاعیــــه های آموزشی

اطلاعیه شماره 1- گواهی نامه های مربوط به آزمون "فهرست بازبینی ارگونومی" مورخه 15/12/1391 جهت شرکت کنندگانی که حد نصاب نمره را کسب نموده اند صادر گردیده است. لطفاً جهت دریافت گواهینامه خود به مرکز بهداشت شهرستان محل فعالیت خود مراجعه فرمایید.

اطلاعیه شماره 2- گواهی نامه های مربوط به آزمون "تشکیلات بهداشت حرفه ای در صنعت" مورخه 20/03/1392 جهت شرکت کنندگانی که حد نصاب نمره را کسب نموده اند صادر گردیده است. لطفاً جهت دریافت گواهینامه خود به مرکز بهداشت شهرستان محل فعالیت خود مراجعه فرمایید.

گزارش موردی آسیب های ناشی از کار

دستورالعمل تکمیل فرم گزارش حادثه

- این فرم مخصوص ثبت آسیب های ناشی از کار می باشد و در اولین محل مراجعه شخص آسیب دیده برای دریافت خدمات سرپایی، درمانی، بستری و فوت تکمیل می گردد.

- آسیب ناشی از کار، حادثه ای است که در محل کار بدلیل کار رخ داده و منجر به اقدام درمانی در مراجع مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گردیده و یا منجر به فوت شده است.

- تکمیل کننده فرم، فردی است که در یکی از مراکز ارئه خدمات بهداشتی در کارگاهها یا واحد شغلی (ایستگاه بهگر، خانه بهداشت کارگری، مرکز بهداشت کار، درمانگاه کارخانه، سایر مراکز مراقبتهای بهداشتی درمانی در کارگاهها وکارخانجات) اشتغال داشته و حداقل دوره آموزشی کمکهای اولیه را گذرانده و یا در یکی از مراکز درمانی (مرکز بهداشتی درمانی شهری/ روستایی، پایگاه بهداشتی/ درمانگاه/ اورزانس بیمارستان/ بیمارستان/ پزشکی قانونی/ مطب خصوصی و امثالهم) هنگام مراجعه مصدوم یا فوت شده ناشی از کار خدمات درمانی را ارئه می دهد.

- دقت کنید اطلاعات ثبتی بر مبنای اظهارات مصدوم یا همراه وی می باشد.

==========================================================

 دریافت فرم خام

 docx                   pdf

==========================================================

در مرحله اول روی شهرستان محل وقوع آسیب کلیک کنید

 

 

 

  

 

جهت درج واحدهای فاقد مسئول بهداشت حرفه ای Opens external link in new windowکلیک کنید