منوی سایت دانشکده پرستاری

رابطه حرفه ای و یاورانه بین یک مشاور آموزش دیده و مراجع، به نوعی یک رابطه انسانی و معنوی بین دو فرد است. این رابطه معمولاً دو نفره و به صورت رویارویی برقرار می شود. هر چند که بعضی مواقع مشاوره با بیش از دو نفر و گروهی نیز صورت می گیرد.

این رابطه برای کمک کردن به مراجعین جهت درک و روشن کردن نظرات آنها در مورد محیط زندگی خود و یاد دادن راه رسیدن به اهداف انتخاب شده فردی از طریق راه های سنجیده و با معنای فردی، و حل مشکلات هیجانی و میان فردی برگزار می شود.

مشاوره عموماً به رشد، آموزش و پیشگیری از مشکلات مربوط است و هرگز وارد حیطه دارو درمانی نمی شود.

اهداف مشاوره:

1-    آسان کردن تغییر رفتاری: هدف مشاوره ایجاد تغییر در رفتار مراجع است تا او را قادر سازد در درون محدودیت های محیطی، زندگی بارورتر و رضایتمندانه تری را در پیش گیرد.

2-    حفظ و بهبود روابط با دیگران: حوزه مشکلات ارتباطی، از مسائل خانوادگی و زناشویی بزرگسالان گرفته تا نحوه تعامل با کودک و کودکان با یکدیگر وجود دارد. و مشاوره سعی دارد به مراجعان خود کمک کند تا بوسیله ارتباطات هر چه مؤثرتر، کیفیت زندگی خود را افزایش دهند.

3-    کمک به بالا بردن اثر بخشی و توانایی سازگاری مراجعان: همه افراد مراحل رشد روانی و جسمی متعددی را پشت سر می گذرانند بنابراین کمک کردن به فرد در کنار آمدن و سازگاری با موقعیت ها و درخواست های جدید یکی از اهداف مهم مشاوره است.

4-    کمک به مراجع در رسیدن به خود رهبری: مشاوره نه تنها افراد را در رسیدن به درک و شناخت توانایی ها، علایق و ارزشهایشان یاری می کند بلکه به آنها در مورد هیجانات و طرز نگرش هایی که می تواند در انتخاب و تصمیم گیری آن ها تأثیر داشته باشد آگاهی می دهد.

5-    تسهیل شکوفایی استعدادهای بالقوه مراجعین: مشاور به مراجعین کمک می کند تا یاد بگیرند که چگونه بر مشکلاتی از قبیل استرس، افسردگی، کمرویی، اعتیاد، چاقی، بیکاری و ... فائق آیند.

خانم سمیره دهقانی

کارشناس ارشد مشاوره خانواده و ازدواج

ساعت حضور : شنبه ها ساعت 8 الی 14 در محل دانشکده پرستاری

یک شنبه ها ساعت 15:30 الی 19:30 در محل خوابگاه

شاخه های راهنمایی و مشاوره:

مشاوره خانواده و پیش از ازدواج

مشاوره تحصیلی

مشاوره شغلی

مشاوره توانبخشی

 

دانشجویان در ضمن تحصیل گاه با مشکلات استرس زایی مواجه می شوند که به راحتی قابل حل نیست و یا به دلایلی روشهای معمول برای رفع آن ها کارساز نمی باشد و بر شادکامی، روابط اجتماعی و عملکرد تحصیلی آن ها تأثیر می گذارند. برخی از این مشکلات عبارتند از: کمبود اعتماد به نفس، مشکلات ارتباطی، تحصیلی، عاطفی، اجتماعی، آموزشی، روابط بین فردی، دشواری در تصمیم گیری، احساس تنهایی، غم غربت، اشتغال ذهن به موضوعات مختلف و ...  برخی در گذشته فرو می روند و فکر و ذهن را به یادآوری ناکامی های آن مشغول می کنند و بعضی پیوسته با بیم و امیدهای آینده به سر می برند و زمان مناسب و طلایی که اکنون در دست دارند از کف می دهند. از این گذشته چه بسا کسی می خواهد امروزش را دریابد و از آن بهرمند شود ولی دغدغه ها و دل مشغولی ها او را از این هدف باز می دارد. در همین راستا مرکز مشاوره دانشگاه مأمن مناسبی برای شنیدن درددل های شما و پاسخ گوی بسیاری از مشکلات دانشجویان ا ست.  مشاوره فرصتی است برای در میان گذاشتن افکار ، احساسات و مشکلات شما با فردی متخصص و بی طرف و بدون تعصب که می تواند کمک کند تا مهارت های جدید را یاد بگیرید و راههای برخورد با موقعیت ها را به گونه ای بیاموزید که بتوانید مشکلاتی را که در آینده برای شما پیش می آید به نحو کارآمدتری حل کنید.

مشاوره در واقع قسمت کردن افکار و احساساتتان با اطمینان و اعتماد،  با شنونده ای خوب و بی طرف است تا به شما کمک کند از بار هیجانی و استرس خود بکاهید، رفتار خود را به منظور مقابله مؤثر با یک مشکل تغییر دهید. از تواناییها و نقاط قوت خود آگاه شوید و در موارد خاص، اطلاعات مربوط به شما ارائه می شود تا با آموزش های جدید بر توانمندیهای خود بیفزایید و در نهایت شما را یاری می دهد تا خود و دیگران را با نگاهی جدید ببینید.

شما می توانید جهت دریافت خدمات مشاوره در هر زمینه ای با یک مشاور به طور منظم در هر هفته یک جلسه 45دقیقه ای داشته باشید. در این ملاقات شما به راحتی می توانید  در مورد هر موضوعی که مورد نظرتان باشد با مشاور صحبت کنید . اگر در صحبت کردن با مشاور دچار مشکل باشید، مشاور به شما کمک می کند تا آن دشواری را پشت سر بگذارید و بتوانید مسائل مورد نظر خود را به راحتی به زبان آورید و در جریان گفتگو احساس راحتی کنید.

ذکر این نکته ضروری است که اعتماد، اطمینان و رازداری از ارکان بسیار مهم در رابطه مشاوره ای است و کلیه موضوعات که در جلسه مشاوره مطرح می شود محرمانه مانده و بدون اطلاع و رضایت شما هیچگونه اطلاعاتی به هیچ فرد و مقامی داده نمی شود.