كتابخانه دانشكده پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني شهید صدوقی یزد در سال 1373 با هدف گردآوري منابع علمي و معتبر در زمينه ی رشته های پیراپزشکی و علوم وابسته به آن و فراهم آوري خدمات متناسب با نياز مراجعين دانشكده تاسيس گردید.

كتابخانه مجهز به سيستم کامپيوتري امانت و جستجو با نصب " نرم افزار کتابخانه پیام مشرق " می باشد. این نرم افزار از طريق شبكه داخلي به سایر كتابخانه هاي تحت پوشش دانشگاه متصل و دستیابی به اطلاعات آنها امکان پذیر می باشد. سيستم قفسه بندي كتب از نوع باز (دسترسي آزاد مراجعه كننده) است.

کتابها شامل موضوعات: علوم آزمایشگاهی، دارو شناسی، میکروب شناسی، آناتومی، فیزیولوژی، روانشناسي، اسلام، مديريت، آموزش، روش تحقيق و کليه مباحث پزشکي مي باشد.


از سال 1396 دانشکده در مقطع کارشناسی ارشد رشته اتاق عمل اقدام به پذیرش دانشجو نمود

مهمترين موضوعات کتابخانه عبارتند از:

-    علوم آزمایشگاهی

-    اتاق عمل

-    هوشبری

-    رادیولوژی

-    پرستاری

-     فوریت های پزشکی

کتابخانه در دو طبقه احداث شده است:

- طبقه اول مخزن کتابخانه که شامل بخشهای امانت، مرجع، پایان نامه ها، مجلات و اطلاع رسانی می باشد.

- طبقه دوم که شامل بخش فهرست نویسی، صحافی و دو سالن مطالعه مخصوص برادران و خواهران دانشجو می باشد.

 

 

 

مجموعه کتابهای موجود در کتابخانه پیراپزشکی:

تعداد عنوان کتاب فارسی: 10246 جلد

تعداد عنوان کتاب لاتین: 2004 جلد

تعداد پایان نامه ها: 221 عنوان

تعداد مجلات فارسی: 70 عنوان

تعداد مجلات لاتین: 35 عنوان

بخش امانت یکی از فعال ترين بخش های كتابخانه به شمار می آيد و این بخش با توجه به آيين نامه كتابخانه راهنمايي تمام مراجعين در بدو ورود به كتابخانه را بر عهده دارد. مهمترين وظيفه آن که از فعالترين بخشهاي كتابخانه به شمار مي آيد، امانت دادن كتابهاي غير مرجع است. اكثر كتابهاي موجود در بخش امانت، که اغلب از منابع تخصصي هستند در دو دسته اصلي: كتابهاي فارسي و كتابهاي لاتين رده بندي و قفسه بندی شده اند.

نظام رده بندی بر اساس رده بندی کتابخانه ملی پزشکی آمریکا (NLM) می باشد که جوابگوی نیازهای دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و اساتید می باشد. ثبت اطلاعات مربوط به اعضا و اطلاعات مربوط به امانت و بازگشت كتابها در پايگاه امانت نرم افزار كتابخانه و چينش كتابهاي بازگشتي در قفسه كتابها از ديگر وظايف اين بخش به شمار مي رود. بخش امانات كتابخانه از ساعت 7:15 صبح لغايت 15:15 آماده پاسخگويي به مراجعين است. بخش امانت کتابخانه با استفاده از نرم افزار پیام مشرق امکان استفاده از منابع موجود و نيز جستجوي منابع از روشهای مختلف از جمله از طریق موضوع ، نویسنده و عنوان کتاب همچنین ساير مشخصات کتابشناختي به مراجعان را فراهم مي نمايد.

 

 

فعاليت هاي جاري در بخش امانت :

الف) امانت دهي كتاب: مراجعه کننده با استفاده از رایانه های جستجوي دانشجويي ، اطلاعات منابع مورد نظر خود را از قسمت جستجوی برنامه نرم افزار کتابخانه پیدا می کند و بعد از یادداشت کردن شماره راهنما می تواند از طریق برگه های راهنمایی که بر روی قفسه ها خورده به فقسه موردنظر مراجعه کرده، کتاب خود را برداشته و جهت امانت گرفتن به میز امانت مراجعه نماید و اگر مراجعه کننده با سیستم قفسه باز آشنا نیست می تواند به کتابدار بخش امانت مراجعه و راهنمایی بخواهد، كتابدار ميز امانت با توجه به مشخصات دريافتي از كاربر، مدرك مورد نظر را آماده کرده و به مراجعه کننده تحویل می دهد.

ب) درخواست خريد كتاب: مراجعه کننده ای که به یک منبع اطلاعاتی نیاز دارد که در کتابخانه موجود نیست می تواند با پر كردن برگه درخواست خريد ، آن را به کتابدار امانت تحویل دهد تا پس از تایید مسئول کتابخانه و تایید نهایی نسبت به خريد آن اقدام گردد.

ج ) تمديد كتاب: امانت گيرندگان كتاب با توجه به تاريخ برگشت درج شده در برگه بازگشت انتهاي كتاب ، موظفند در موعد مقرر نسبت به عودت و يا تمديد آن ، اقدام نمايند و در صورت نياز به تمديد، كاربر با درخواست تمديد مدرك مورد نظر از كتابدار ميز امانت، مدت امانت را تمدید می کند

 

بخش مجلات با ارائه خدمات مربوطه یکی از بخش هایی می باشد که در داخل سالن کتابخانه قرار دارد. تعداد مجلات چاپی لاتین موجود 35 جلد و تعداد مجلات فارسی 70 جلد می باشد .

بخش نشریات ادواری کتابخانه تعدادی از مجلات لاتین و فارسی را در خود جای داده است. مراجعه کنندگان به منظور دستیابی به مجلات مورد نظر ابتدا نام مجله را در بخش جستجوی نرم افزار کتابخانه جستجو کرده و در صورت یافتن آن، می توانندشخصا نشریات را از قفسه ها برداشته و در محل مطالعه نمایند و در صورت نیاز، تهیه کپی از صفحات و مقالات مندرج در آنها بلا مانع است. ترتیب قرار گرفتن مجلات فارسی و لاتین به صورت الفبایی می باشد.

نشریات امانت داده نمی شوند.

 

کليه پايان نامه های دانش آموختگان تحصيلات تکمیلی و دکتری حرفه ای ، پس از انجام مراحل تشريفات اداری و نيز ثبت و خدمات فنی (فهرست نویسی) به اين قسمت ارسال می گردد و در قفسه مربوطه قرار می گیرد.

تذكّر: تكثير و کپی از پايان نامه ها بدليل منع قانونی هرگز مقدور نمی باشد و استفاده از آن فقط در سالن میسر می باشد.

ضمنا به منظور تسريع و تسهيل در بازيابی پايان نامه ها، دو دستگاه كامپيوتر جهت جستجوی دانشجويي در کتابخانه قرار گرفته تا مراجعان بتوانند در صورت نياز با شناسه های مختلف (نام استاد راهنما،نام صاحب پايان نامه و موضوع ) به آن دسترسی پيدا نمايند.

در حال حاضر 221 عنوان پایان نامه در بخش مذکور نگهداری می شود.

 

 

 

برای اطلاع از لیست جدیدترین کتابهاي خريداري شده از نمايشگاه بين المللي كتاب تهران بر روي لينك مورد نظر كليك نماييد.

Initiates file downloadتازه های کتب فارسی1397

Initiates file downloadتازه های کتب لاتین 1397

Initiates file downloadتازه های کتب فارسی 1396

Initiates file downloadتازه های کتب لاتین 1396

شابكا يا «شناسگر استاندارد بين المللی كتابخانه ها»

كد دوازده رقمی منحصر به فردی است كه به تك تك كتابخانه ها و مراكز اطلاع رسانی تخصيص می يابد.

علاوه بر تسهيل ارتباط و همكاری بين كتابخانه ها و مراكز اطلاع رسانی در مواردی مثل ارتباط با ناشران و کارگزاران در سطح ملی و بین المللی ، امانت مدرک و تبادل اطلاعات و ... نيز مورد استفاده قرار می گيرد.

 

 دريافت شابكا برای همه كتابخانه ها رايگان است.

شناسه استاندارد بین المللی کتابخانه (شماره شابکا): Opens external link in new window203380021IR-

نام و نام خانوادگی:

زهره سرتیپ زاده

 

 

 

سمت:

مسئول کتابخانه و کارشناس فهرست نویسی

مدرک تحصیلی:

کارشناسی ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی

تلفن تماس:

035-31682142

پست الکترونیک:

sartipzadeh@gmail.com

ساعت حضور:

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7 الی15

نحوه ارائه خدمات:

حضوری

محل خدمت:

مجتمع آموزشی و پژوهشی امام رضا- دانشکده پیراپزشکی- طبقه سوم- اتاق شماره 14- مسئول کتابخانه

Initiates file downloadشرح وظایف

 

نام و نام خانوادگی:

محمدعلی چاکری یزدی


 

سمت:

کتابدار

مدرک تحصیلی:

دیپلم

تلفن تماس:

035-31682138

پست الکترونیک:

Mach1347171@yahoo.com

ساعت حضور:

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7 صبح الی 16:30 بعدازظهر

نحوه ارائه خدمات:

حضوری

محل خدمت:

مجتمع آموزشی و پژوهشی امام رضا- دانشکده پیراپزشکی- طبقه دوم- سالن شماره 11-کتابخانه

Initiates file downloadشرح وظایف

 

 

نام و نام خانوادگی:

صفا رادفر

 

سمت:

کتابدار

مدرک تحصیلی:

دیپلم

تلفن تماس:

035-31682138

ساعت حضور:

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7 صبح الی 16:30 بعدازظهر

نحوه ارائه خدمات:

حضوری

محل خدمت:

مجتمع آموزشی و پژوهشی امام رضا- دانشکده پیراپزشکی- طبقه دوم- سالن شماره 11-کتابخانه

Initiates file downloadشرح وظایف

 

 

 

عضویت در كتابخانه پيراپزشكي

دستورالعمل عضویت

امانت منابع

دستورالعمل امانت

وجین منابع

دستورالعمل وجین کتابها

سوالات متداول در كتابخانه پيراپزشكي

کارگاه های برگزار شده جهت دانشجویان کارشناسی علوم آزمایشگاهی

مدرس

عناوین و موضوعات

تاریخ برگزاری

ردیف

آقای دکتر سیدحسین حکمتی مقدم

کارگاه پروپوزال نویسی

1397/08/29

1

سرکار خانم دکتر مریم ساده

کارگاه بررسی متون

1397/08/29

2

آقای دکتر مهدی دهقان

Endnote

1397/09/27

3

آقای دکتر مهدی دهقان

جستجو در منابع اطلاعاتی و مقاله نویسی

1397/09/27

4

 

 

پایگاه های اطلاعاتی

آدرس:   rsf.research.ac.ir

آدرس:   http://research.ac.ir

 


به اطلاع کلیه دانشجویان می رساند جهت استفاده از نرم افزار کتابخانه پیام مشرق از طریق موبایل خواهشمند است آخرین آپلود برنامه را از طریق سایت کتابخانه پیام مشرق به آدرس  www.payamnet.com   دانلود نمایید. (1397/10/03)

به اطلاع کلیه دانشجویان می رساند برای اطلاع از لیست کتب فارسی و لاتین خریداری شده از نمایشگاه کتاب 1397 می توانید به بخش تازه های کتاب در قسمت بخش های کتابخانه مراجعه نموده و لیست تفکیک شده را مشاهده نمایید. (1397/10/01)

به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی و روز کتابدار مراسم تجلیل از کتابداران کتابخانه های دانشگاه در تاریخ 1397/09/05 با حضور معاون محترم تحقیقات و فناوری جناب آقای دکتر مسعود میرزایی، مدیر اطلاع رسانی پزشکی و منابع علمی جناب آقای دکتر امین صالحی و مدیر ارزیابی و توسعه تحقیقات جناب آقای دکتر محمود وکیلی در سالن جلسات معاونت تحقیقات و فناوری برگزار شد. (1397/09/07)

طرح عضویت رایگان در کتابخانه‌های عمومی یزد به مناسبت فرارسیدن بیست و ششمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران و روز بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار، در روزهای ۲۴ و ۲۶ آبان‌ ماه انجام می‌شود. (1397/08/22)

به اطلاع کلیه کتابداران و متخصصان علوم اطلاعات و دانش شناسی می رساند چهارمین کنگره سالانه متخصصان علوم اطلاعات 26 و 27 آبان ماه 1397در تهران برگزار می شود.جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به سایت زیر مراجعه نمایید.(1397/08/21)

www.conngress.ilisa.ir

به اطلاع کلیه دانشجویان و اساتید محترم هیئت علمی می رساند دسترسی مجدد به مجموعه Up To Date  از طریق لینک زیر برقرار شده است. (1397/07/24)

www.utdo.ir

ارتباط با کتابخانه:

ریاست کتابخانه: 31682142-035

داخلی: 2142

بخش مخزن و امانت: 31682138-035

داخلی: 2138

آدرس:

یزد- میدان امام حسین- بلوار دانشجو- مجتمع آموزشی پژوهشی امام رضا (ع)- دانشکده پیراپزشکی