جستجو در كتابخانه پيام مشرق

جهت جستجو در برنامه کتابخانه پیام مشرق بر روی عکس فوق کلیک کنید

(با کلیک بر روی گزینه ورود اعضا وارد صفحه جستجو شوید)

رضا علیمردان زاده

نام و نام خانوادگی:

مسئول کتابخانه

سمت:

لیسانس کتابداری

مدرک تحصیلی:

035-31833408

تلفن تماس:

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7 صبح الی14

پنج شنبه ها از ساعت 7 الی 13

ساعات حضور:

میثم حاضری

نام و نام خانوادگی:

مسئول بخش پایان نامه ها و فهرست نویس

سمت:

فوق لیسانس کتابداری

مدرک تحصیلی:

035-31833405

تلفن تماس:

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7 صبح الی14

پنج شنبه ها از ساعت 7 الی 13

ساعات حضور:

 

سعیده جاویدمهر

نام و نام خانوادگی:

مسئول بخش مخزن و امانت

سمت:

لیسانس مدیریت

مدرک تحصیلی:

035-31833406

تلفن تماس:

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7 صبح الی14

پنج شنبه ها از ساعت 7 الی 13

ساعات حضور:

فرآیند مجموعه سازی شامل انتخاب، سفارش و تهیه منابع می باشد. مجموعه کتابها و نشریات کتابخانه از طریق خرید و اهدا فراهم می شود. در اين راستا با توجه به سياست هاي کتابخانه مرکزي و نياز سنجی از مراجعان کتابخانه، کتابهای حوزه علوم پزشکی با توجه به رشته های تحصیلی دانشگاه فراهم می گردد. کار انتخاب و تهیه کتاب و نشریات با نظارت کمیته انتخاب کتاب و نشریات انجام می شود. و کتابها از طریق نمایشگاه های کتاب به ویژه نمایشگاه بین المللی کتاب تهران تهیه می گردد و در صورت نیاز در طول سال از طریق ناشران به طور مستقیم خریداری می گردد.

 

هدف اصلی فهرست‌نویسی، برقراری نظمی است که به کمک آن هم کتابدار و هم مراجعه کننده بتواند به سهولت و صحت، کتاب مورد نیاز خود را از میان کتابهای موجود در کتابخانه بیابد. البته در اغلب کتابخانه‌ها، سعی می‌شود کتابهای هم موضوع در کنار یکدیگر قرار گیرند. به هر یک از موارد اطلاعاتی که برای توصیف کتاب‌شناختی مشخصات یک کتاب ذکر می‌شود یک شناسه گویند. فهرست‌نویس‌ها توصیفات لازم در شناسه‌ها را می‌نویسند. در این بخش فهرست نویسی و آماده سازی مجموعه کتابهاي فارسي، انگليسي و ساير زبانها صورت می گیرد. برگه آرايي و مسئوليت فني وجين مجموعه کتابهاي چاپي و همکاري با بخش فراهم آوري کتابخانه براي تهيه و شناسايي منابع جديد از ديگر وظايف اين بخش مي باشد. فهرست نويسي کتابهای پزشکی در اين بخش مطابق قواعد فهرست نويسي انگلو- امريكن و براساس نظام رده بندي  NLM  و کتابهای غیر پزشکی بر اساس رده بندی LC و حتی با استفاده از گسترش های رده بندی کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ايران انجام مي شود.

هدف از این بخش آماده کردن منابع  از طریق گرفتن خروجی (لیبل و بارکد) جهت بازیابی سریع و آسان و قرار دادن آن در قفسه های مربوطه براساس رده منبع می باشد

قفسه خوانی: مرتب نمودن کتابها، نشریات ادواری، پایان نامه های تحصیلی، سی دی ها و سایر منابع کتابخانه ای بر اساس شماره راهنما قفسه خوانی نامیده می شود.

شلف خوانی : کلیه اقداماتی که به منظور تطبیق اطلاعات کتابشناختی نرم افزار کتابخانه با مجموعه منابع انجام می گیرد شلف خوانی نامیده می شود. 

اهداف قفسه خوانی:

       بازبینی منابع داخل قفسه ها

  تصحیح اشکالات رده بندی، فهرست نویسی و ....

 خارج نمودن منابعی که بارکد و برچسب آنها مخدوش شده است به منظور

  آماده سازی مجدد

 تهیه لیست منابعی مفقودی و ارسال برای واحد مربوطه، به منظور بررسی و نهایتا حذف اطلاعات رکورد مربوطه.   خارج کردن کتب فرسوده به منظور صحافی، تجلید و یا وجین تطبیق موجودی کتابخانه با نرم افزار کتابخانه.

قفسه خوانی روزانه به صورت مرتب و به منظور نظم بخشیدن به قفسه های کتاب و مجلات هر روز قبل از شروع سرویس دهی کتابخانه انجام می گیرد.

قفسه خوانی در پایان هرماه به منظور کنترل مجموعه، نظافت کتابها و اطمینان از محکم بودن طبقات  نگهدارنده کتابها و پیشگیری از آفتها و میکروبهای از بین برنده منابع انجام می گیرد.

قفسه خوانی در بین دو ترم، به منظور بررسی دقیق تر اوضاع درون قفسه ها و صرف وقت بیشتر برای رسیدگی به کتابها و نشریات و بارکدهای مربوطه انجام می شود.

قفسه خوانی سالی یکبار به صورت گروهی و با کمک تمام کتابداران و به سرپرستی مسئول کتابخانه انجام می شود. در طول دور شلف خوانی کتابخانه تعطیل خواهد بود. سرویس دهی تنها در موارد خاص و ضروری و بنا به تشخیص سرپرست کتابخانه امکان پذیر است.

 

این بخش کار پذیرش عضو، گردش و امانت کتاب و خدمات مرجع را برعهده دارد. جستجوی کتاب در این بخش از طریق رايانه هاي مستقر در کتابخانه انجام مي شود. سيستم امانت، به اعضاء به صورت مکانيزه مي باشد كه امكان امانت، رزرو و تمديد كتاب در مدت زمان كمتري نسبت به سيستم هاي دستي انجام پذير است. امانت کتاب به دو صورت انجام می گیرد:

1- امانت در کتابخانه (موقت): دانشجو موظف است کتاب را تا پایان ساعت کار کتابخانه به كتابخانه بازگرداند.

2- امانت خارج از کتابخانه: که هر عضو می تواند همزمان 5 جلد کتاب را به مدت یک هفته به امانت ببرد. پس از پایان مدت امانت کتاب، در صورتی که کسی آن را رزرو نکرده باشد می تواند به صورت غیر حضوری یا با مراجعه به کتابخانه، کتابها را به مدت یک هفته دیگر تمدید نماید.

بخش مرجع با فضایی جداگانه برای مخزن کتب، مطالعه و یادداشت مطالب در داخل کتابخانه مرکزی قرار گرفته که شامل کتاب فارسی و غیر فارسی(عربی، فرانسه ، ژاپنی و انگلیسی) می باشد.

کتب و منابع مرجع به منابع چاپی و غیر چاپی گفته می شود که فقط در داخل این بخش قابل استفاده هستند و در اصطلاح به منابعی اطلاق می شود که به لحاظ مطالب قابل رجوع و دسترسی باشند و به شکل های زیر دسته بندی می شوند: 

 - پایان نامه ها                    - فرهنگ لغت ها و واژه نامه ها

- دایره المعارف ها                 - اطلس ها                       

-  نشریات ادواری و مجلات

و منابعی که بعنوان مآخذ و منابع از آنها استفاده شوند مانند تفاسیر موضوعی ، رساله ها و  ...

این بخش وظیفه مجموعه سازی, گردآوری، سازماندهي و آماده سازي مجموعه مدارک غير کتابي شامل  پایان نامه های تحصیلی فارغ التحصيلان دانشگاه را به عهده دارد. کليه پايان نامه ها پس از نمايه سازي و آماده سازي در اين بخش نگهداري مي شوند  و دانشجویان می توانند پایان نامه ها را فقط در داخل سالن مطالعه کتابخانه استفاده نمایند و خروج آنها از کتابخانه امکان پذير نمي باشد.

در داخل مخزن کتابخانه یک دستگاه کامپیوتر جهت جستجوی پایان نامه قرار داده شده که فایل PDF پایان نامه ها بر روی آن قرار دارد و دانشجویان فقط جهت جستجوی پایان نامه ها می توانند از آن استفاده کنند.

همزمان با رشد تکنولوژی و فن آوری­های نوین اطلاع­رسانی، کتابخانه مرکزي نيز با فراهم نمودن امکانات سخت افزاري و عرضه بانکها و پايگاههاي اطلاعاتي مورد نياز مراجعين درصدد برطرف نمودن نياز آنان برآمد و با ايجاد بخش پايگاه عرضه اطلاعات سعي در برطرف نمودن اين نياز نمود.

در این بخش 1۷ دستگاه کامپیوتر با بخشهای تفکیک شده برای اساتید و دانشجویان قرار داده شده است که اولویت استفاده از آنان در جستجوی منابع و پایگاههاي علمي مورد اشتراک دانشگاه مي باشد

برای استفاده از اینترنت هر فرد باید از user name , password شخصی خود استفاده نماید. این شناسه کاربری و رمز عبور در بدو ورود به دانشجویان واگذار مي گردد.

از آنجایی که وزارت بهداشت از سال ۱۳۸۶ اقدام به خرید منابع الکترونیک به صورت کنسرسیوم و مشترک برای همه دانشگاهها نموده است و دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد نیز با خرید بانکهای معتبر اطلاعاتی بصورتOnline   امکان دسترسی مناسبی جهت امور پژوهشی و آموزشی برای دانشجويان فراهم آورده است. يکي از مهمترين خدمات دانشگاه امکان دسترسي به کتابخانه ملی دیجیتال پزشکی می باشد.