با توجه به نیاز پژوهشکده علوم تولید مثل یزد، به منظور گسترش پژوهش و ارائه راه حل در امور بهداشتی، درمانی در حیطه سلامت باروری و ناباروری، تلاش در جهت کمک به حل مشکلات این حوزه و ارتقای خدمات سلامت و بدنبال چند سال تلاش و پیگیری، در تاریخ 23/02/1392 توسط شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشکی، با تاسیس مرکز تحقیقات سقط در دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی یزد موافقت اصولی و در تاریخ 28/09/1395 توسط شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشکی، با تاسیس مرکز تحقیقات سقط در دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی یزد موافقت قطعی بعمل آمد و رسماً کارخود را آغاز نمود. این مرکز با ریاست "دکتر نسرین قاسمی"، مشغول به فعالیت است. با توجه به رسالت پژوهشکده علوم تولید مثل یزد، در این مرکز فعالیت های انجام پروژهای تحقیقاتی بالینی و پایه، در زمینه ژنتیک ناباروری فراهم آمده است و جای خوشوقتی دارد که اعلام نماید درحال حاضر تعداد زیادی طرح در زمینهای مختلف ناباروری در حال اجرا می باشد و فعالیتهای علمی در سطح ملی و بین المللی مرکز به خوبی شناخته شده است، در این مرکز کلیه اقدامات تشخیصی ژنتیکی و درمانی زوجهای نابارور از ابتدا تا درمان انجام می پذیرد.

هدف کلی اين مرکز، تحقيقات در زمينه های غربالگری، تشخیص ناهنجاری های ژنتیکی، انجام آزمایشات تشخیصی و تحقیقات بر پایه علوم ژنتیک، سلولی، ملکولی، تربيت نيروی انسانی متخصص و محقق در زمينه ژنتیک ناباروری و ارائه خدمات تحقيقاتي در زمينه ناباروری است. هدف اصلی ما افزايش توانمنديهای تحقيقاتی در سطح ملی و منطقه ای و ارتقاء دانش علوم ژنتیک و ناباروری است. محصول فعاليت اين مرکز دانش توليد شده و نيروی محقق مجرب بوده و ارتقاء دانش علوم ژنتیک و ناباروری با رعايت مسائل اخلاقی در پژوهش و حمايت از مالکيت معنوی محققان علوم ژنتیک و ناباروری از ارزشهای ما محسوب می گردد. تاسيس تکنيکهای پيشرفته تحقيقاتی جديد، گسترش همکاريها با مراکز تحقيقاتی داخلی و خارجی و پيشتازی در توليد دانش علم ژنتیک و ناباروری در منطقه از جمله اهداف ما محسوب می شود. 

اهداف این مرکز:

1.        توسعه و بکارگیری دانش بشری در زمینه علوم ژنتیک و ناباروری

2.       انجام پژوهشهای بنیادی اپیدمیولوژیک و بالینی در جهت اصلاح نظام ارائه خدمات بهداشتی درمانی کشور

3.      جمع آوری، تنظیم و طبقه بندی اسناد، مقالات و مدارک مربوطه و انتشار آنها

4.       تربیت نیروی انسانی محقق در زمینه علوم ژنتیک و ناباروری

5.      ترغیب، تشویق و بکارگیری محققین

6.       کوشش در جلب توجه و همکاری مراکز تحقیقاتی و اجرائی مربوطه در داخل کشور

7.      همکاری علمی با مراکز تحقیقاتی و آموزشی سایر کشورها و سازمانهای بین المللی با رعایت قوانین و مقررات دولت جمهوری اسلامی ایران

 

لازم به توضیح اینکه، این مرکز در زمینه آموزش نیز فعال بوده و دوره های آموزشی کوتاه مدت و بلند مدت را برگذار می نماید.