آلودگی به شپش در دانش آموزان ، مسائل بسیاری از جنبه های مختلف بهداشتی - فرهنگی ایجاد می کند. احساس خارش و سوزش و ایجاد اضطراب منجر به عدم تمرکز و کاهش قدرت یادگیری و افت تحصیلی در دانش آموزان می گردد

پدیکلوزیس در مدارس

شپش سر یک انگل خارجی است و ابتلا به آن در سنین مدرسه شایع است بنابراین آگاهی از علائم و نشانه های این بیماری در مدارس گامی مثبت در جهت کنترل بیماری محسوب می شود.

آنچه باید بدانیم:

شپش حشره ای است بدون بال که در بدن انسان زندگی کرده از آن تغذیه می کند و در مدارس بیشتر پدیکلوزیس سر مشاهده می شود. اندازه آن یک تا دو میلی متر می باشد .دارای 6 پا می باشد که قادر به چنگ زدن به مو می باشد ولی توانایی پریدن ندارد ،شکستن هر پا با(با شانه زدن )با عث مرگ شپش خواهد شد. شپش سر تقریبا هر چهار ساعت یکبار از خون تغذیه می کند.

شپش ماده بالغ طی عمر حدودا یک ماهه خود ، روزانه ۴ تا ۶ تخم می گذارد. این تخم ها به مو در نزدیکی پوست سر که دما و رطوبت مناسب را داراست می چسبند و پس از ۷

پدیگلوز

 روز ، شپش ها از تخم سر بیرون می آورند و طی ۳ بار پوسته ریزی به شپش بالغ تبدیل می شوند.

را ه انتقال :

1)تماس نزدیک بین فردی

2) استفاده از وسایل آلوده مثل (پتو،شانه،و ...)

علائم آلودگی به انگل :

خارش شدید در پوست سر

تورم غدد لنفاوی پشت گوش و پشت سر و گردن

التهاب و تورم د رناحیه ریشه مو به دلیل خاراندن

و عوارضي شامل :

خستگي عمومي

افسردگي و پريشاني رواني و بيخوابي

ضايعات پوستي بصورت بثورات ريز قرمز رنگ

راههای تشخیص :

2-رشکها بیشتر در ناحیه گیجگاه ها بالای گوش ها و پشت گردن دیده می شود.1-مشاهده رشک (تخم شپش که سفید و بیضی شکل است) در نزدیکی پوست سر و چسبیده به مو

3-رشکها به راحتی از مو جدا نمی شوند.

 

راههای پیشگیری:

1-رعایت دقیق اصول بهداشت فردی (شانه کردن روزانه موي سر،تميز کردن همه روزه برس و شانه و..)

2-شستشوی منظم البسه از جمله روسری،کلاه،مقنعه،شال و...وخشک کردن در معرض آفتاب و اتو کردن لباسها

3-پرهیز از تماس با لوازم شخصی و لباسهای افراد آلوده

4- کنترل روزانه موي سر دانش آموزان در مدرسه

5-در صورت مشاهده یک مورد مبتلا در یک کلاس باید کل دانش آموزان آن کلاس و در صورت مشاهده آلودگی در سه کلاس باید کل دانش آموزان مدرسه معاینه و بررسی شوند.

درمان:

1-کوتاه نمودن موها برای تسهیل در شانه کردن و رشک زدایی

2-شستشوی موها با یک شامپوی معمولی و خشک کردن آنها

3- استفاده از شامپوی پرمترین و ماساژ پوست سر با دو قاشق ازآن به مدت 10 دقیقه و سپس آبکشی موها (دو بار درمان به فاصله ۷ تا ۱۰ روز لازمست ، چرا که اگر چه با درمان نخست ، شپش های سر و اکثر تخم های آن از بین می روند ، اما از آنجایی که امکان خروج آنها تا ۷ روز بعد ، از تخم ها وجود دارد ، لذا بهتر است به فاصله ۷ تا ۱۰ روز ، درمان مجدد انجام شود تا پیش از آنکه این شپش های جدید بالغ شده و توانایی حرکت پیدا کنند ، از بین بروند. )

4-آغشته نمودن موها با سرکه و شانه کردن موی سر با شانه دندانه ریز

5-شستشوي لباس و ملحفه در آب جوش بمدت ۳۰ دقيقه و يا استفاده از ماشين لباسشويي خشک کن و اتو کردن درزهاي لباس براي از بين بردن شپش و رشک .

6- تمام موارد تماس احتمالی باید درمان شوند، در غیر اینصورت همیشه احتمال ابتلای مجدد وجود خواهد داشت.

توجه :

در صورت ابتلا به بيماري جهت دريافت شامپوي پرمترين و راهنمایی های لازم برای درمان در اسرع وقت به نزديكترين مركز بهداشتي درماني مراجعه نماييد .

پدیکلوزیس در مدارس

شپش سر یک انگل خارجی است و ابتلا به آن در سنین مدرسه شایع است بنابراین آگاهی از علائم و نشانه های این بیماری در مدارس گامی مثبت در جهت کنترل بیماری محسوب می شود.