تاریخچه

در پی تلاشها و پیگیریهای خستگی ناپذیر مسوولان دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد جهت آماده سازی فضای فیزیکی مناسب در پردیس دانشگاه و تهیه بستر لازم و مقدمات تشکیل دانشکده داروسازی، سرانجام در دولت نهم جمهوری اسلامی موافقت اصولی با تاسیس دانشکده داروسازی یزد صادر شد. به دنبال آن در سرفصل بهار علم و دانش و در آغازین روزهای مهرماه 1388 ، همزمان با افتتاح سایت پردیس دانشگاه علوم پزشکی، دانشکده داروسازی افتتاح شد و کار خود را با پذیرش 26 دانشجو آغاز کرد. امید است با پیشرفت و شکوفایی روز افزون خود،‌این دانشکده بتواند کمکی برای پیشرفت و گسترش علم و دانش در این مرز و بوم باشد.

  ماموريت اصلی تربيت دانش آموختگانی است که می توانند در نظام های بهداشتی و تامين سلامت و آموزشی ، پژوهشی ، برنامه ريزی و خدماتی مربوط به داروها انجام وظيفه کنند با تربيت اين نيروها تامين سلامتی پيشرفت خواهد داشت . همچنين با استفاده از متدها و تکنيکهای جديد ساخت دارو و ارائه مشاوره به تشخيص درمان و پيش گيری از بيماری ها کمک می شود. بطور کلی اين رشته بر خلاقيت ، نوآوری ، کارگروهی و اخلاق حرفه ای نيز تاکيد دارد.

دانشکده داروسازی در شهر یزد که میعادگاه قنات و قنوت و قناعت است، قرار گرفته است این دانشکده در شهریور ماه1388 هجری شمسی در پردیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد به منظور تامین نیاز کشور به داروساز تاسیس شد ، دانشکده داروسازی یزد در حال حاضر متشکل از 5 گروه آموزشی شامل شیمی دارویی ، فارماسیوتیکس، فارماکولوژی، فارماکوگنوزی و داروسازی بالینی می باشد.

گروه های آموزشی دانشکده با استفاده از توان بالای اعضاء هیات علمی و با وجود کمبود امکانات فیزیکی خود در تلاش می باشد تا از طریق برنامه آموزشی ، پژوهش های بنیادی و کاربردی و ارائه خدمت ، دانش داروسازی را در جهت حل مشکلات کشوری به کارگیرند و سهم به سزایی در توسعه و شکوفایی علمی کشور به خود اختصاص دهند.

 

از دانش آموختگان این رشته انتظار می رود اطلاعات عمومی کافی در جنبه های مختلف علوم دارویی را دارا بوده و نیازهای جامعه را در این ارتباط حل نمایند. اهداف کلی این رشته عبارتند از:

الف) تامین نیازهای عمومی آموزشی و پژوهشی در جهت فهم بهتر علم داروسازی و عوامل مرتبط با این علم

ب) آشنایی با پژوهش های علمی و عملی در حیطه علوم دارویی

ج) افزایش مهارت ها و آگاهی ها در خصوص:

1- شناخت کامل خصوصیات داروهای موجود در فارماکوپه دارویی

2- توانایی مدیریت داروخانه های عمومی و تخصصی و راهنمایی بیماران و مشاوره پزشکان دراستفاده درست از داروها

3- ساخت داروها و مواد آرایشی بهداشتی در سطح داروخانه (Extemporaneous compounding)

4-  ساخت داروها و مواد آرایشی بهداشتی در صنعت

5- کنترل کیفی داروها و مواد غذایی و آرایشی بهداشتی

6- پیشگیری از سمیت و عوارض جانبی داروها و اطلاع رسانی در زمینه داروها

7- آشنایی با مراجع و رفرانس های داروسازی و علوم دارویی

8- توان شناخت و برنامه ریزی برای حل مسائل مرتبط با دارو و سلامت در سطح ملی

9- شناخت فرهنگ ها و عقائد جوامع گوناگون

10- انجام امور پژوهشی و آموزشی در حیطه علوم دارویی

11- تحکیم اخلاق حرفه ای