گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد

بگذارید غذایتان نخستین پزشک شما باشد. این کلمات قصار که بخشی از سوگندنامه پزشکی در 377 سال پیش از میلاد مسیح است،‌ امروزه اهمیت و ارزش خود را بیش از پیش روشن ساخته و بیانگر مهمترین هدف علم تغذیه است. علمی که به ما می‌آموزد هر آنچه می‌خوریم و می‌نوشیم، به طور مستقیم بر نحوه فعالیت جسمانی و روانی ما تأثیر دارد. به عبارت دیگر سوء‌تغذیه یا تغذیه نادرست می‌تواند موجب انواع بیماری‌ها گردد. برای مثال چاقی، تصلب شرائین،‌ اختلال‌های روده و معده و فشار خون، ناشی از استفاده بی‌رویه غذاهای پرکالری، نمک، چربی و کمبود مواد سلولزی است یا استفاده سرخود و بی‌رویه ویتامین‌ها در کودکان موجب دشواری‌های یادگیری و تحصیلی می‌شود و از سوی دیگر سوء‌تغذیه و کمبود مصرف ویتامین‌ها نیز عامل گواتر، کم‌خونی، کوری،‌ عقب‌ماندگی ذهنی و ده‌ها بیماری دیگر می‌شود. از همین رو رشته تغذیه در عصر حاضر اهمیت بسیار زیادی دارد.این رشته‌ به‌ رژیم‌ درمانی‌، اصول‌ علم‌ تغذیه‌، ارزش‌ مواد غذایی‌ و نحوه‌ تغذیه‌ مناسب‌ برای‌ حفظ‌ سلامت‌ بدن‌ می‌پردازد. در این‌ میان‌ اصول‌ علم‌ تغذیه‌ بررسی‌ می‌کند که‌ چه‌ فرآیندی‌ روی‌ مواد غذایی‌ خورده‌ شده‌ انجام‌ می‌گیرد تا جذب‌ یا دفع‌ شود و رژیم‌ درمانی‌ نیز نوع‌ رژیم‌ غذایی‌ لازم‌ در بیماری‌های‌ مختلف‌ را مشخص‌ می‌کند، چون‌ در برخی‌ از بیماری‌ها، بعضی‌ از مواد غذایی‌ باید حذف‌ شده‌ یا بیشتر مورد استفاده‌ قرار گیرد مثل‌ بیماری‌ گواتر که‌ از کمبود ید ایجاد می‌شود.

بدون تردید یکی از عوامل تعیین کننده وضعیت سلامتی غذا و تغذیه است و کمتر بیماری است که به نحوی با تغذیه مربوط نباشد و مهمتر از این ، بیماری های غیرواگیر که امروز ازعوامل عمده مرگ و میر می باشند با تغذیه ارتباط تنگاتنگی داشته و کنترل و پیشگیری از آنها بدون در نظر گرفتن غذا و تغذیه و مداخلات لازم در این حوزه میسر نخواهد بود.برای توسعه آموزش تغذیه و فرهنگ سازی تغذیه و ارائه سرویس های تخصصی درحوزه های مختلف آموزشی ، درمان و بهداشت تربیت نیروی انسانی متخصص امری اجتناب ناپذیر است . به این دلائل دانشگاه از سال 1381 درخواست خود را مبنی بر دایر نمودن مقطع کارشناسی ارشد علوم بهداشتی در تغذیه به وزارت بهداشت منعکس نمود وبا رفع برخی نواقص در سال1386  مجدداً پی گیری های لازم جهت اخذ مجوز تأسیس رشته فوق صورت گرفت و در نهایت در تاریخ 24/4/87 مجوز تأسیس رشته کارشناسی علوم بهداشتی در تغذیه از سوی مقام محترم وزارت جناب آقای دکتر لنکرانی تایید و به دانشگاه ارسال گردید .اولین دوره از نیمسال اول سال تحصیلی 88-87 با 5 نفر دانشجو آغاز گردید.امیدواریم با تلاش و جدیت همکاران ، دانشجویان و همراهی مدیریت دانشگاه و دانشکده شاهد درخشش فارغ التحصیلان این رشته در مقاطع بالاتر و همچنین تأسیس مقاطع بالاتر باشیم.

- این‌ رشته‌ دارای‌ دو شاخه‌ عمده‌ است‌ که‌ عبارتند از: 

الف‌) تغذیه‌ گروه‌های‌ مختلف‌ جامعه‌ مانند سالمندان‌، معلولین‌ و کودکان‌ و نوجوانان‌.

ب‌) تغذیه‌ بالینی‌ که‌ شامل‌ تغذیه‌ و مشاوره غذایی‌ بیماران‌ بستری‌ و سرپایی‌ می‌شود. 

 

 درس‌های‌ این‌ رشته‌ در طول‌ تحصیل:

دروس‌ پایه:

زیست‌شناسی‌، روانشناسی‌، جامعه‌شناسی‌، شیمی‌ عمومی‌، فیزیک‌، فیزیولوژی‌، تشریح‌ تئوری‌، تشریح‌ فیزیولوژی‌ عملی‌، میکروب‌شناسی‌، شیمی‌ آلی‌، آمار حیاتی‌، بیوشیمی‌ مقدماتی‌، میکروب‌شناسی‌ مواد غذایی‌.

دروس‌ اصلی:

اصول‌ اپیدمیولوژی‌، تغذیه‌ اساسی‌، بهداشت‌ و مسمومیت‌های‌ غذایی‌، مدیریت بخش‌ غذایی‌، نقش‌ تغذیه‌ در خدمات‌ بهداشتی‌، فیزیولوژی‌ تغذیه‌، زبان‌ اختصاصی‌، بیوشیمی‌ متابولیسم‌، اصول‌ و روش‌های‌ نگهداری‌ مواد غذایی‌، شیمی‌ مواد غذایی‌، اصطلاحات پزشکیو بیمارستانی‌، اقتصاد غذا و برنامه‌ریزی‌، بهداشت‌ عمومی‌.

دروس‌ تخصصی:

بیماری‌های‌ ناشی‌ از سوءتغذیه‌ و اپیدمیولوژی‌، تنظیم‌ برنامه‌ غذایی‌، تغذیه‌ گروه‌های‌ ویژه‌، رژیم‌ درمانی‌، بررسی‌ وضع‌ تغذیه‌، آموزش‌ تغذیه‌، تأثیر فرآیند بر ارزش‌ غذا، تغذیه‌ دوران‌های‌ مختلف‌، سمینار، اکولوژی‌ تغذیه‌، کارآموزی‌.

 

توانایی‌های‌ لازم:

همان‌طور که‌ یک‌ پرستار باید به‌ کار خدماتی‌ علاقه‌مند باشد، کارشناستغذیه‌ نیز باید روحیه‌ خدماتی‌ داشته‌ و صبر و حوصله‌ لازم‌ را برای‌ صحبت‌ با بیمار و راهنمایی‌ او داشته‌ باشد. حتی‌ دانشجویانی‌ که‌ مایلند پس‌ از فارغ‌التحصیلی‌ دفتر مشاورهغذایی‌ دایر کنند، باید دارای‌ 3 سال‌ سابقه‌ کار در بیمارستان‌ باشند. همچنین‌ داوطلبان‌ علاقه‌مند به‌ این‌ رشته‌ لازم‌ است‌ در دروس‌ زیست‌شناسی‌ و شیمی‌ که‌ پایه‌ دروس‌ دانشگاهیاین‌ رشته‌ است‌ توانمند باشند.

 

موقعیت‌ شغلی‌ در ایران:

تا چند سال‌ پیش‌ فارغ‌التحصیلان‌ رشته‌ تغذیه‌ حتی‌ در بیمارستان‌ها جایگاه‌ مشخص‌ و تعیین‌شده‌ای‌ نداشتند اما در چند سال‌ اخیر بخصوص‌ از زمانی‌ که‌ به‌ کارشناسان تغذیه‌ اجازه‌ مطب‌ داده‌ شده‌، این‌ رشته‌ در بیمارستان‌ها هویت‌ و جایگاه‌ تازه‌ای‌ پیدا کرده‌ است‌، اما متأسفانه‌ هنوز در بین‌ پزشکان‌ نقش‌ و اهمیت‌ کارشناسان‌ این‌ علم‌ روشن‌ نشده‌ است‌. در حالی‌ که‌ باید همکاری‌ تنگاتنگی‌ بین‌ پزشکان‌ و متخصصان‌ تغذیه‌ وجود داشته‌ باشد و در واقع‌ هرجا که‌ یک‌ پزشک‌ متخصص‌ غدد، قلب‌ و عروق‌ یا کلیه‌ حضور دارد، باید در کنارش‌ یک‌ متخصص‌ تغذیه‌ باشد. چون‌ پزشک‌ فقط‌ لیست‌ غذاها یا مواد غذایی‌ که‌ بیمار نباید بخورد، تعیین‌ می‌کند اما کارشناس تغذیه‌ می‌گوید که‌ یک‌ بیمار چگونه‌ و چقدر باید بخورد تا هم‌ مواد غذایی‌ مورد نیاز به‌ بدنش‌ برسد و هم‌ رژیم‌ غذایی‌ را حفظ‌ کند.

 

ما در گروه تغذیه به هدف پرورش نیروی انسانی توانمند در عرصه های آموزشی - پژوهشی و اجرائی و با استفاده از آخرین یافته های علمی و مفاهیم کاربردی و با ارزش هایی از قبیل اعتلای و احترام به ارزش های اسلامی و انسانی ، احترام به حقوق و شئونات دانشجویان ، تبعیت از قانون و مقررات و احترام به همکاران در سایر واحدهای دانشکده در صدد نیل به اهداف کلی زیر هستیم:


1- آموزش و تربیت فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد علوم بهداشتی در تغذیه.

2- تدریس دروس مربوط به تغذیه در دانشکده های مختلف دانشگاه.

3- مشارکت فعال در خدمات اجرایی و آموزشی در امور تغذیه در سطح دانشگاه.

ما در گروه تغذیه دانشکده بهداشت با تلاش های هدفمند آموزشی - پژوهشی خود می خواهیم از گروه های برتر در دانشگاهای هم طراز خود باشیم.