-->
صنعت بتن و دانشگاه فاصله زیادی از هم دارند
1393/7/22 11:43


 رییس هیئت مدیره انجمن بتن ایران با اشاره به فاصله موجود میان صنعت بتن و دانشگاهها گفت: امروزه در دانشگاهها تحقیقات بسیاری در رابطه با بتن انجام می شود اما باید شرایط به گونه ای باشد که صنعت بتن بتواند از نتایج این تحقیقات استفاده کند.

 

هرمز فامیلی در گفتگو با خبرنگار «صما» اظهار داشت: فصل مشترک دانشگاه و صنعت برگزاری همایش ها و کنفرانس هایی در رابطه با بتن است و در واقع اینگونه رویدادها فرصت مناسبی است تا نتایج موضوعاتی که در دانشگاهها به صورت علمی بررسی شده است در اختیار صنعتگران قرار بگیرد که سطح کار ما نه فقط در دانشگاه ها بلکه در عمل نیز ارتقا بیابد.

وی در ادامه افزود: در حال حاضر در دانشگاهها بتن دارای مقاومت بسیار بالا ساخته می شود اما در کارگاهها برای ساخت بتن با مقاومت پایین تر مشکلاتی وجود دارد؛ زیرا علمی که در دانشگاهها در زمینه بتن تولید می شود، به صنعت منتقل نمی شود.

فامیلی با بیان اینکه انجمن های صنفی باید حد فاصل میان دانشگاه و صنعت را پر کنند، گفت: در واقع انجمن های صنفی باید کاری کنند که اتصال بین دانشگاه و صنعت به شکل بهتر و مناسب تری برقرار شود و حاصل کنفرانس ها و همایش ها نیز این باشد که در کشور بتن های بهتری تولید و ساختمان های امن تری احداث شود.

وی با اشاره به قرار گرفتن ایران در منطقه زلزله خیز عنوان کرد: تاکنون زلزله بالای هشت ریشتر در شهرهای بزرگ رخ نداده اما اگر روزی این اتفاق بیفتد بتن های کم مقاومت موجود در ساختمان ها فاجعه به بار می آورد و از همین رو تمام تلاش ما این است که طبق برنامه ریزی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با برگزاری همایش ها و گردهمایی هایی به مقاومت 50 مگاپاسکال تا سال 1404 دست بیابیم.

فامیلی در مورد سازنده پاسخگو در صنعت بتن گفت: در واقع سازمان استاندارد و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی باید در مورد پاسخگویی در صنعت بتن نقش ایفا کنند و انجمن بتن فقط می تواند در ارتقای دانش افراد کمک کند که از بتن به عنوان برترین مصالح ساختمانی قرن استفاده بهتری شود و در نتیجه ساختمان های امن تری احداث شود.

وی در ادامه افزود: از آنجا که انجمن بتن نقش اجرایی ندارد و تنها یک نهاد علمی است نمی تواند نقش چندانی در پاسخگو کردن تولیدکنندگان بتن ایفا کند و باید وزارت راه و شهرسازی و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی تولیدکنندگان را در مقابل آنچه تولید می کنند، موظف به پاسخگویی کنند که در نهایت محصولات باکیفیت و استاندارد تولید شود.

فامیلی با اشاره به اینکه انجمن بتن به دنبال فرهنگ سازی برای پاسخگویی تولیدکنندگان بتن است، گفت: بالا بردن سطح دانش یکی از این اقدامات است زیرا اگر مردم اطلاعاتی درباره بتن داشته باشند، مسلما اجازه نمی دهند سازندگان از بتن بی کیفیت استفاده کنند یا کارگران در حین ساخت و ساز به بتن ساختمان صدمه وارد کنند.

رییس هیئت مدیره انجمن بتن ایران در پایان خاطرنشان کرد: روز بتن با این هدف نامگذاری شده که بتوانیم اطلاعات عموم مردم را در مورد بتن افزایش دهیم تا اگر کسی قصد احداث مسکن داشت، فرق بین بتن بد و خوب را تشخیص دهد و مصالح مناسب و استاندارد را انتخاب کند.


بازگشت