مالاریا

 

 

پدیکلوز

تعریف: آلودگی به شپش را پدیکلوز گویند و قدمت آلودگي آن به دوران قبل از تاريخ بر مي‌گردد.شپش محدود به جامعه يا طبقه خاصي نيست و تمامي طبقات را مبتلا مي‌كند. دخترها بيشتراز پسرها به شپش سر مبتلا مي‌شوند.

عامل بیماری : عامل بیماری حشره ای بنام شپش است .شپش حشره ای خونخوار است که بیشتر در موی سر ، بدن انسان و درز لباس زندگی می کند و از خون انسان تغذیه می کند . شپش در محل گزش معمولا ایجاد خارش می کند و در اثر خارش ممکن است خراش هایی در پوست آن ناحیه بوجود آید .

 

 

علائم بیماری : خارش ، عفونت ثانویه ، ایجاد دلمه های بزرگ ، بی قراری ( بخصوص در کودکان ) ایجاد کهیر ناشی از خونخواری شپش خصوصا در ناحیه گردن .

 

 

راههای انتقال :
تماس مستقیم فرد آلوده با فرد سالم
تماس غیر مستقیم از طریق تماس با اشیاء آلوده مثل حوله ، شانه ، برس ، کلاه ، روسرس ، مقنعه ، لباس ، ملحفه ، متکا ، و اسباب بازی که توسط افراد آلوده استفاده شده است .

 

راههای پیشگیری از بیماری :

رعایت بهداشت فردی و شست وشوی مرتب سر و بدن ( استحمام ) حداقل هفته ای یکبار، تمیز نگه داشتن محیط زندگی، شانه زدن مو ها در هوای آزاد روزی چند مرتبه،حذف موهای زائد بدن ،به همراه درمان در مبتلایان شستن و اتو کشیدن لیاسهای آلوده ویا جوشاندن آنها به مدت نیم ساعت ( جهت از بین بردن رشک و شپش) عدم استفاده از وسایل شخصی دیگران به خصوص در مدارس ، خوابگاه ها ، سرباز خانه ها ( برس ، شانه ، روسری ، مقنعه ، کلاه ، لباس و ..) رفع آلودگی از همه افراد خانواده به طور همزمان درمان همزمان بیمار و افراد خانواده