هپاتیت های منتقله از راه خون

 

 اهمیت :
کلمه «بوتولنيوم» از Botulus به معناي سوسيس گرفته شده است. زيرا اولين بار در اثر مصرف سوسيس اين بيماري گزارش شده است. «بوتوليسم»Botulism نوعي فلج شل پائین رونده است که به صورت حاد حمله مي کند و در اثر بلع يا جذب توکسين توليد و به وسيله «کلستريديوم بوتولينوم»، ايجاد مي شود توکسین بوتولینیوم قوی ترین و مرگ بار ترین توکسین دنیاست و فلج ناشی از آن می تواند به دلیل وقفه تنفسی ناشی از فلج عضلات تنفسی به سرعت منجر به مرگ شود . به همین دلیل بیماری یک اورژانس پزشکی است . تشخيص فوري و مداوا مي تواند از عوارض ، مرگ و میر جلوگيري کند، زيرا اکثر انواع بوتوليسم ها با آنتي توکسين درمان مي شوند.

کلستريديوم بوتولينوم، با سيل بي هوازي گرم مثبت، مولد اسپوري است که به طور طبيعي در خاک، يافت مي شود. توکسين بوتوليسم از هفت تيپ آنتي ژنيک تشکيل شده است که آنها را حروف AتاG نام گذاري نموده اند، اين توکسين ها با بهره گيري از عدم خنثي سازي متقابل، بوسيله ي آنتي توکسين ها نامگذاري شده اند، به طوري که آنتي توکسين A قادر به خنثي سازي توکسين هاي Bتا G نمي باشد. سم توليد شده بوسيله اين باسيل از جنس پروتئين است که نسبت به حرارت حساس بوده و حرارت 80 درجه ي سانتيگراد به مدت نيم ساعت يا 100 درجه ي سانتيگراد، به مدت 10 دقيقه آن را از بين مي برد. اين سم، نسبت به اشعه داراي مقاومت بالايي است و آنتي بيوتيک هم روي آن بي اثر است و آب اکسيژنه 10 درصدي نيز روي آن اثري ندارد، باکتري در PH کم اسيدي و شرايط غلظت پايين اکسيژن رشد مي کند و توليد توکسين مي کند. از بين انواع سموم توليد شده توسط اين باکتري ها، فقط تيپ هاي A,B,EوF, در انسان سبب بيماري مي شوند اين سموم، سموم شناخته شده ي مرگ آوري هستند که با اثر کلي بر روي عمل اعصاب، باعث فلج پيش رونده در بيمار مي شوند. تقريباً اغلب گونه هاي بوتوليسم در نتيجه ي بلع سموم E که معمولا ًمربوط به ماهي ها و پستانداران دريايي است، حاصل مي شود. تيپC مربوط به پرندگان و ماکيان وتيپD مربوط به نشخوار کنندگان است.

از سوی دیگر ، قدرت کشندگی توکسین و توانایی انتشار سریع آن ، بوتولیسم را در زمره بیماریهایی قرار داده است که در مقوله بیوتروریسم مطرح می شوند . بتابراین در صورت وجود شرایط خاص ( مشاهده بیماران زیادی بطور همزمان ، وقوع همه گیری های متعدد بدون منبع غذایی مشترک ، وجود یک توکسین غیر شایع و ... ) بیوتروریسم باید مد نظر قرار گیرد .

 

 

علائم بیماری : دوره کمون بیماری معمولا 12 تا 36 ساعت است اما تا 30 روز نیز ممکن است در بدن باقی بماند . تهوع ، استفراغ و درد شکمی زودرس ترین علائم هستند . فلج عضلات خارجی و داخلی چشم ( که منجر به دوبینی می شود ) افتادگی پلک ، گشادشدن مردمک ها و عدم واکنش به نور ، عدم ترشح بزاق و خشک شدن مخاط دهان ، گرفتگی صدا هنگام حرف زدن ، اشکال در بلع غذا ، یبوست مداوم ، اشکال در ادرار کردن و ضعف عضلات تنفسی از شکایت عصبی بیماران می باشد . بیماران معمولا هوشیار هستند و نسبت به زمان و مکان آگاهی دارند ، ولی ممکن است گیج ، بی قرار و مضطرب باشند و معمولا تب وجود ندارد . رفلکس Gagممکن است از بین رفته باشد .

علامت های مشخصه بیماری عبارتند از :

مسمومیت غذایی بدون تب

فلج شل پائین رونده قرینه

درگیری اعصاب حرکتی کرانیال

بیمار حساس و واکنش دار ، بدون اختلال حسی به جز تاریی دید،می باشد .

ضربان قلب طبیعی یا کند است و کاهش فشارخون ندارد

 . تشخیص: توکسین در مدفوع ، نمونه خون و ترشحات معده بیمار و همین طور نمونه غذایی آلوده با استفاده از روش های آزمایشگاهی کشت ، بیوشیمی ، PCR و کروماتوگرافی قابل شناسایی است .

بیماری در زمره بیماریهایی با گزارش فوری می باشد .

 

 

.تشخیص: براساس جداکردن سرو گروپ آزمایشگاهی سریع در دسترس نباشد از محیط انتقال cary blair برای انتقال یا نگهداری نمونه مدفوع یا نمونه سواپ استفاده میشود.

 

 

 

 


اقدامات پیشگیری :
برقراری نظم مراقبت شامل نمونه برداری مدفوع از نظر التور از کلیه موارد اسهال شدید
برقراری نظام گزارش دهی سریع وفوری
نظارت منظم یر سالم بودن آب مصرفی شامل آب آشامیدنی و اب شستشو و استخرها
نظارت دقیق بر سالم بودن اغذیه مصرفی
نظارت دقیق بر دفع صحیح فضولات انسانی و زباله و مبارزه با حشرات با همکاری سازمانهای مرتبط
آموزش بهداشت همگانی در خصوص بهداشت فردی
آموزش کلیه نیروهای بهداشتی درمانی در تمام سطوح در مورد راههای سرایت و روشهای پیشگیری و چگونگی درمان بیماران مبتلا به اسهال از جمله وبای التور
فراهم نمودن کلیه ابزار و تجهیزات لازم برای تشخیص بیماری
فراهم نمودن داروهای مورد نیاز و تجهیزات لازم یرای تشخیص بیماری مطابق دستورالعمل کشوریارزیابی بیمار از نظر تعیین درجه کم آبی ارزیابی بیمار از نظر تعیین درجه کم آبی

 

جبران دهیدراتاسیون بیمار( با مایعات توصیه شده ،ORS و یا در صورت لزوم ومایعات داخل وریدی ) و درمان نگهدارنده با ORS و تغذیه بیمار

 

«بیماری التور باید فوری ( تلفنی ) گزارش شود .»