پیوند به

موقعیت وب

 

شعار سال 2012سازمان بهداشت جهاني

 

لینکها

 

پیوند های مفید

 
سالمندان  عزيز  بخاطر داشته باشيد:

مصرف کمتر چربی میزان ابتلاء به سرطان روده ، پانکراس ، پستان ، پروستات و رحم را کم می کند.
 
مصرف کمتر روغن های جامد و نمک باعث کاهش فشار خون و کلسترول شده وخطر ابتلاء به بیماریهای قلبی- عروقی را کمتر می کند .
 
مصرف یک یا دو وعده در روز از میوه های تازه خطر بیماریهای قلبی را 30 درصد کمتر می کند و همچنین خطر ابتلاء به سرطان ها را نیز کاهش می دهد .
 
مصرف2 وعده ماهی در هفته خطربیماریهای قلبی و عروقی را کاهش می دهد .

کاهش فشارخون به اندازه 6 میلی متر جیوه خطر سکته مغزی را 40 درصد و خطر سکته قلبی را 15 درصد کاهش می دهد ، این امر با تغذیه صحیح امکان پذیر است .

با افزایش سن توده عضلانی و سوخت و ساز بدن کاهش می یابد ، مصرف غذا کمتر شده و همچنین تغییراتی در بدن ایجاد می شود که احتمال سوء تغذیه را بیشتر می کند ، از جمله :
آنزیم های گوارشی و اسيد معده کاهش یافته و ظرفیت هضم و جذب غذا کمتر می شود .

ابتلاء به بیماریهای مزمن ( نارسائی قلبی ، نارسائی تنفسی ، ابتلاء به سرطان ، یبوست مزمن ، کمبود روی ، تغییر در احساس طعم ، مزه و بو ، کاهش  ترشح بزاق ، داروهای مصرفی ، ناتوانی جنسی ، نگرانی های روحی ، خستگی ، افسردگی ، تنهائی ، جدائی و مرگ ) همگی می تواند اشتها را
کم کند .


هفته سلامت ( 18 لغایت 24 فروردین )گرامی باد

زندگی سالم ،طول عمر بیشتر


چگونه در نوروز در مقابل خوردن شیرینی مقاومت کنیم؟در ایام نوروز عادات غذایی افراد عمدتا دستخوش تغییر می‌شود. الگوی غذایی معمول خانواده تغییر می‌یابد. وعده‌های غذایی کمرنگ‌تر می‌شود و مصرف تنقلات جایگزین آن می‌شود. وعده صبحانه فراموش می‌شود و نظم وعده‌های غذایی از بین می‌رود.خانواده‌ها به دلیل دید و بازدید‌ها و یا سفر ممکن است کمتر به پخت و پز بپردازند و بیشتر به سوی  غذاهای آماده مانند سوسیس و کالباس و اسنک‌ها روی بیاورند. با از دست رفتن تعادل در مصرف گروههای غذایی در بیشتر خانواده‌ها معمولا مصرف غلات، لبنیات و سبزی‌ها  کمتر شده  و در عوض مصرف قندهای ساده و چربی‌ها افزایش می‌یابد. همچنین تغییر الگوی غذایی در نوروز ممکن است باعث تغییر ذائقه افراد شود و زمینه عادات غذایی نادرست را در افراد ایجاد کند. در ایام نوروز ممکن است به دنبال مصرف شیرینی و شکلات، ذائقه افراد به شیرینی‌جات تمایل پیدا کند و این مسئله پس از گذشت تعطیلات نیز در آنها پایدار بماند و زمینه یک عادت نادرست و به دنبال آن اضافه وزن را برای افراد ایجاد کند؛ پس، مواظب باشید!پیشنهاد ما به کسانی که می‌خواهند اندام متناسبی داشته باشند،
 این است که از همین تعطیلات بهاری شروع کنید.
 1-روزانه نیم ساعت را به ورزش اختصاص دهید.
 خواهید دید با یک ورزش صبحگاهی متناسب با قوای جسمانی خود، روحیه‌ای شادابتر پیدا می‌کنید. سلامت قلب خود را بیمه می‌کنید. وزن کم می‌کنید. عضلات و استخوانهای خود را تقویت می‌کنید. متاسفانه بسیاری از ما نداشتن وقت را بهانه کرده‌ایم، تا ورزش نکنیم:  «من کارمندم؛ صبح تا عصر سر کارم.» «من دانشجو هستم؛ درسهایم سنگین است.»دانشجو، کارمند، سالمند و جوان فرقی نمی‌کند. همه ما باید تحرک بدنی کافی داشته باشیم.اگر وقت ندارید، اشکال ندارد. یک کفش مناسب برای خود تهیه کنید. روزانه نیم ساعت تا محل کار و تحصیل خود را با سرعت متوسط پیاده روی کنید. در بسیاری از پارک‌های شهر گروه‌های ورزشی شکل گرفته‌اند. شما می‌توانید، حداقل روزهای تعطیل با مراجعه به پارک محله در این گروه‌های ورزشی شرکت کنید.اما اگر سنی بیشتر از 40 سال دارید، یکباره ورزش شدید را شروع نکنید. اگر از وضعیت قلبی خود آگاه نیستید، ورزش را با دویدن سبک یا پیاده روی، آغاز کنید و پس از چکاپ پزشک متخصص قلب و اطمینان از سلامت خود، به ورزش‌های سنگین تر مانند کوهنوردی و یا دویدن بپردازید. تحقیقات نشان داده که ورزش حتی در بیماران قلبی نیز در بهبود وضعیت قلبی مفید است، ولی نوع ورزش‌های توصیه شده در این افراد متناسب با وضعیت قلبی آنهاست.
2- مصرف میوه و به ویژه سبزی را در سال جدید افرایش دهید. هرگز از یاد نبرید که میوه و سبزی، سرشار از مواد آنتی‌اکسیدان است که با ترکیبات سمی‌و اکسیدان که درطی سوخت و ساز در بدن ایجاد شده یا از محیط به بدن وارد می‌شود مقابله می‌کنند. هرچقدر مصرف شما بالاتر باشد، بهتر از بدن خود در مقابل عوامل سرطانزا، بیماریزا، التهاب زا و حتی  پیری  محافظت می‌کنید.
3- تغییر روغن مصرفی خود را از روغن جامد به روغن مایع را نیز فراموش نکنید. خوشبختانه امروز با تلاش‌هایی که صورت گرفته است، روغن‌های مایع در دسترس همگان قرار گرفته است. شما می‌توانید با کالابرگ نیز روغن مایع تهیه کنید. ولی یک نکته را فرامو ش نکنیم! اضافه دریافت چربی‌ها چه مایع و چه اشباع، تبعاتی در پی خواهند داشت. پس ضمن اینکه تلاش می‌کنیم کمتر روغن مصرف کنیم، همان مقدار را هم از روغن مایع مصرف کنیم.مصرف صحیح روغن را بیاموزیم و به یاد داشته باشیم که روغن‌های مایع مقاومت حرارتی کمی‌دارند و از این میان روغن سویا  کمترین مقاومت حرارتی را داراست.  پس برای سرخ کردن هرگز از روغن‌های مایع  استفاده نکنیم. برای سرخ کردن و تفت دادن از روغنهای مخصوص سرخ کردن که به این منظور تهیه شده است و مقاومت حرارتی بالایی دارند، استفاده کنیم. فراموش نکنیم که هرگاه انرژی دریافتی از انرژی مصرفی بیشتر شود، این مابه تفاوت به صورت چربی در بدن ذخیره خواهد شد. حال چندان فرق نمی‌کند که این انرژی اضافه از چه منبعی است.دو راه وجود دارد: یا باید انرژیِ دریافتی را کنترل کرد و یا انرژی مصرفی را افزایش داد.  البته بهترین و موثرترین راه این  است که در عین حال که سعی می‌کنید خیلی زیاده روی نکنید، استراحت مطلق در این دوران را نیز کنار گذاشته و به فعالیت بدنی و ورزش  بپردازید. برای این منظور :
4- شیرینی و شکلات را دور از دید قرار دهید. وقتی شیرینی روی میز است، طبیعی است که شما هر چند دقیقه یکبار تمایل به مصرف  شیرینی پیدا کنید. در عوض  می‌توانید بشقابی میوه روی میز قرار دهید و مصرف میوه را بالا ببرید که گذشته از اینکه انتخاب کم کالری‌تری است، غنی از ویتامین‌ها نیز می‌باشد و فیبر موجود در آن در ایجاد احساس سیری به شما کمک می‌کند.
5- با عزمی‌جزم تعیین کنید که سهم شما در روز چند عدد شیرینی و شکلات و چقدر آجیل است. سهم خود را کنار گذاشته و بیشتر از آن را طلب نکنید.
 6- سعی کنید رودربایستی را کنار بگذارید و در مراسم دید و بازدید بیشتر از حد مجاز تنقلات مصرف نکنید.
 7- سعی کنید حال که بخشی از انرژی دریافتی شما از شیرینی و شکلات و آجیل تامین می‌شود انرژی دریافتی خود از طریق وعده‌های غذایی را کاهش دهید. به این صورت که :
*مصرف غذاهای چرب و سرخ شده  را کاهش دهید. بیشتر از خوراک‌های آب‌پز و بخارپز  استفاده کنید. شما میتوانید از کدو، هویج،  سیب زمینی، کلم بروکلی و مرغ، خوراکی عالی تهیه کنید که ارزش غذایی بالایی دارد و در عین حال کالری بالایی ندارد.
* تهیه اکثر این خوراک‌ها وقت‌گیر نمی‌باشد و شما میتوانید به مراسم دید و بازدید نیز بپردازید.
* سالاد و سبزیجات بیشتری مصرف کنید.
* فراموش نکنید هر 1 قاشق مرباخوری روغن کمتر در غذا مساوی است با 45 کیلوکالری صرفه جویی در مصرف انرژی!

منبع:سلامت نیوز


جدی‌ترین خطری كه هر فرد سالمند را تهدید می‌كند

امروزه اثر فشارهای روانی در طولانی‌تر شدن سلامتی و عمر انسان به اثبات رسیده است. مثلا یك فشار روانی می‌تواند عاملی در حمله قلبی باشد. استرس یا فشار روانی ریشه اكثر بیماری‌های عصبی و روانی است. استرس‌های شدید مقاومت بدن را در مبارزه با ویروس‌ها و باكتری‌ها كاهش می‌دهند. بررسی‌ها نشان داده‌اند افرادی كه تاب مقاومت در برابر مسایل زندگی را ندارند، در اثر كاهش مصونیت، بیشتر دچار سرخوردگی می‌شوند. با توجه به ارتباط تنگاتنگی كه مسایل روانی و جسمانی با هم دارند، برخورداری از یك بهداشت روانی مناسب می‌تواند تا حدودی سلامت جسمانی فرد سالمند را تضمین كند.
در كنار خانواده بودن، گردش و تفریح و فعال بودن می‌توانند در جهت بهبود بخشیدن به بهداشت روانی سالمندان موثر باشند. جدی‌ترین خطری كه هر فرد سالمند را تهدید می‌كند در انزوا قرار گرفتن او از سوی اطرافیان است. براساس آمارهای موجود تقریبا 24 تا 28‌درصد افرادی كه بالای 25 سال دارند در تنهایی به سر می‌برند. در این حالت شخص امكان ایجاد ارتباط صمیمی و نزدیك با دیگران را از دست می‌دهد. تنهایی به‌تدریج فرد سالخورده را دچار مشكلات روانی می‌كند. سالمندانی كه در خانواده و در محیطی سرشار از محبت، صمیمت، قدرشناسی و احترام زندگی می‌كنند دارای بهداشت روانی بهتری هستند. بنابراین ضرورت دارد تا حد امكان سالمندان در كنار فرزندان و نوه‌ها زندگی كنند، بزرگ خانواده محسوب شوند، در تصمیم‌گیری‌ها از آنان نظرخواهی شود و به عقاید آنان احترام گذاشته شود.
براساس دیدگاه روان‌شناختی، انسان‌ها با پدیده سالمندی برخوردهای مختلفی دارند به طوری كه برخی از افراد با آرامش خاطر وضعیت را قبول می‌كنند و برخی دیگر از برخورد با واقعیت‌های سالمندی گریزانند و به گونه‌ای غیرواقع‌بینانه با آنان برخورد و سعی می‌كنند خود را از آن دور نگه دارند. بعضی دیگر از افراد به صورت پرخاشگرانه یا احساس نفرت با آن مواجه می‌شوند. یكی از روان‌شناسان معتقد است كه افراد سالمند به دلیل غیركارآمد بودن، ضعف تدریجی بدن، از دست دادن دوستان و نزدیكان، با مرحله‌ای به نام مرور زندگی روبه‌رو می‌شوند به طوری كه دایم در حال ارزیابی گذشته خود هستند و خود را این‌گونه مشغول می‌كنند.
منبع:سلامت نیوز

شادی ایام عید با حفظ سلامتی
سعی کنید در ایام تعطیلات نوروز، در مهمانی و مسافرت برای کنترل وزن این نکات را رعایت کنید.
نكته 1: در انتخاب غذا دقت کنید
قبل از انتخاب غذا و خوردن آن حتما همه غذاها را به خوبی نگاه کنید و غذای با کالری کمتر را انتخاب کنید.
نوشیدنی‌های شیرین و پر کالری انتخاب نکنید.
سعی کنید آب را جایگزین نوشیدنی‌هايي مانند نوشابه‌های گازدار شیرین نماييد. حتی در مصرف نوشیدنی‌های رژیمی زیاده‌روی نکنید.
سالاد و سبزی‌ها را انتخاب اول خود قرار بدهید.
سعی کنید سالاد را قبل از غذا و بدون سس و روغن
زیتون بخورید.
میوه را انتخاب کنید
سعي كنيد به‌جای آجیل، میوه را انتخاب کنید و از میان میوه‌ها، میوه کم کالری را انتخاب نماييد.
نكته 2: قدرت نه گفتن را در خودتان تقویت کنید
نیازی نیست به همه غذاها جواب مثبت بدهید. فقط یک نوع غذا انتخاب کنید.
قبل از رفتن به مهمانی چيزي بخورید.
خیلی گرسنه وارد مهما نی نشوید و قبل از رفتن، یک میان‌وعده کم کالری مثل تخم‌مرغ آبپز یا یک عدد میوه بخورید.
نكته 3: غذاهای مصرفی و عملکرد خود را ثبت کنید
روز‌هايي که در آن افراط و پرخوری کردید را یادداشت کنید. این کار باعث می‌شود متوجه آنچه در حال رخ دادن است باشید.
نكته 4: به مقدار غذاي مصرفي خود توجه كنيد
بشقاب کوچک انتخاب کنید.
در این صورت حجم غذای مصرفی‌تان کاهش می‌یابد.
از چنگال استفاده کنید.
سعی کنید بجای قاشق از چنگال استفاده کنید، در این صورت هر بار مقدار کمتری خواهید خورد و زودتر احساس سیری به شما دست خواهد داد.
قانون بیست، هشتاد.
سعی کنید بیست درصد از غذای درون بشقاب را نخورید.
نكته 5: هرگز تسلیم نشوید
به خاطر داشته باشید که شما در مسیر کاهش وزن و تناسب اندام راهی طولانی در پیش دارید و شرایطی پیش خواهد آمد که کنترل رژیم از دستتان خارج می‌شود، این اتفاقی است که به هر حال پیش می‌آید، شما فقط باید به مسیر قبلی برگردید و اشتباه انجام گرفته را محدود نماييد و تلاش خود را از سر گرفته و راه خود را ادامه دهید. ارزش تلاش‌های شما جهت کاهش وزن به عددی که روی ترازو می‌بینید نیست. آنچه ارزشمند است بهبود روحیه و تندرستی و شاد شدن شما است، لذا بهترین تلاش‌تان را برای پیروی از رژیم غذايي سالم بکار ببرید.
در نهايت توصيه مي‌شود
خواب كافي و برنامه ورزشي منظمي داشته باشيد:
کم‌خوابی تعادل هورمون‌های کنترل كننده اشتها را به هم می‌زند و باعث کند شدن متابولیسم یا همان سوخت و ساز بدن می‌شود.
آهسته غذا بخورید: وقتی تند تند غذا می‌خورید، بدنتان نمی‌تواند سیگنال‌های مربوط به سیر شدن را دریافت کند، که این امر باعث پرخوری می‌شود.
نوشیدن آب را فراموش نکنید: سعی کنید روزانه هشت لیوان آب بنوشید، بهترین زمان نوشیدن آب برای لاغری پیش از صبحانه است.

شعار هفته سلامت مردان

"سلامت خود را جدی بگیرید"

خواص طبی و بی نظیر نماز

برخی از كارشناسان معتقدند نماز خواندن تنها غذای روح انسان نیست , بلكه جسم انسانها را نیز تقویت
می كند و آنها را در مبارزه با مشكلات روزمره یاری می دهد
به گزارش رجانیوز، وقتی چشمها در حالت نماز ثابت می ماند جریان فكر هم خود به خود آرام شده و در نتیجه تمركز فكر افزایش می یابد. ثابت ماندن چشم باعث بهبود ضعف و نواقصی مانند نزدیك بینی می شود و به لحاظ روانی این حالت باعث افزایش مقاومت عصبی فرد شده و بیی خوابی و افكار نا آرام را از انسان دور می كند.
ایستادن در حالت نماز باعث تقویت حالت تعادلی بدن شده و قسمت مركزی مخچه كه محل كنترل اعمال و حركات ارادی است را تقویت می كند و این عمل باعث می شود فرد با صرف كمترین نیرو و انرژی به انجام صحیح حركات بعدی بپردازد.
نماز قسمت فوقانی بدن را پرورش داده و ستون مهره ها را تقویت كرده و آن را در حالت مستقیم نگاه می دارد. تقویت احشاء و ماهیچه های شكم , حفظ سلامت دستگاه گوارش و رفع یبوست مزمن سوء هاضمه و بی اشتهایی از دیگر خواص نماز خواندن و ركوع در نماز است.
كارشناسان می گویند در حالت ركوع ماهیچه های اطراف ستون مهره ها منبسط می شود كخ در متعادل و آرام كردن سمپاتیك موثر است.
مدت زمان خواندن ذكر ركوع نیز باعث تقویت عضلات صورت و گردن ساق پا و
رانها می شودو به این ترتیب به جریان خون در قسمتهای مختلف بدن سرعت می بخشد.
تنظیم متابولیسم بدن فراهم نمودن زمینه از بین رفتن اكثر بیماری ها از بدن , كمك به افزایش حالت استواری و استحكام مغز و بهبود ناراحتی های تناسلی و نارسایی های تخمدان از دیگر خواص ركوع در نماز است.
سجده نیز ستون مهره های بدن را تقویت كرده و دردهای سیاتیك را آرام می كند. سجده علاوه بر از بین بردن یبوست و سوء هاضمه ,پرده دیافراگم را تقویت كرده و به دفع مواد زاید بدن به دلیل فشرده شدن منطقه شكمی كمك می كند.
سجده همچنین باعث افزایش جریان خون در سر شده كه این امر با تغذیه این غدد باعث حفظ شادابی , زیبایی و طراوت پوست می شود.
حالات سجده به واسطه باز شدن مهره ها از یكدیگر باعث كشیده شدن اعصابیكه قسمتهای مختلف بدن را به مغز وصل می كند,شده و این اعصاب را در یك حالت تعادلی قرار می دهد كه این عم برای سلامت انسان بسیار حائز اهمیت است.
سجده باعث آسودگی و آرامش در فرد شده و عصبانیت را تسكین می دهد. استحكام بخشیدن و تقویت عضلات پاها و ران ها , كمك به نفخ معده و روده , بهبود فتق , از خواص نشستن بعد نماز است.
روشن است كه نماز فلسفی خاص خود را دارد كه معراج مومن و مایه ی قرب به حق است و آن را باید فقط برای خداوند تعالی خواند و نه به انگزه فواید و آثاری از این دست, ولی آگاهی از این دست نظرات علمی نیز می تواند برای برخی مفید باشد.


اهمیت تغذیه دانش آموز در فصل امتحانات

دانش آموزان واهمیت تغذیه در فصل امتحانات توصیه‌های زیر توان شما را برای یادگیری بهتر و موفقیت در امتحانات افزایش می‌دهد.
در زمان کار یا مطالعه غذا نخورید و برای این کار زمان خاصی را در نظر بگیرید تا با آرامش بیشتری غذا بخورید، در عین حال از مصرف زیاد شیرینی و تنقلات خودداری کنید. این خوراکی‌ها ممکن است در نگاه اول انرژی‌زا به نظر برسد اما باید توجه داشت که این قابلیت در آنها بسیار کم دوام است و پس از مدتی احساس خستگی بیشتری به شما خواهد داد.
• بررسی‌های دانشمندان نشان می‌دهد که غذاهای نشاسته‌ای مانند ماکارونی، برنج و نان به دلیل تاثیر در کیفیت خواب در شب امتحان مفید است.
• در صبح روز امتحان نیز بهتر است به منظور افزایش کارایی مغز، از مواد سرشار از پروتئین یا سرشار از فیبر مانند تخم‌مرغ، نان تست با عسل یا برشتوک استفاده شود.
• کارشناسان تغذیه به دانش آموزانی که اضطراب زیادی دارند و نمی‌توانند صبحانه مفصل بخورند ، توصیه می‌کنند از موز و مقداری کشمش استفاده کنند.
• بعضی از دانش‌آموزان به دلیل اضطراب زیاد امتحانات خود را خراب می‌کنند، بنابراین بهتر است برای مقابله با این اضطراب از غذاهای مناسب استفاده کنند. بعضی از سبزی‌ها از قبیل ریحان، نعنا، کاهو و سیب در کاهش اضطراب بسیار مفید است.
• خوردن نان و پنیر و گردو یا تخم‌مرغ یا یک ظرف عدسی در روز امتحان کمک می‌کنند تا در طول امتحان آرام باشید. همچنین خوردن عسل و نوشیدنی‌های حاوی عسل در کاهش اضطراب بسیار موثر است.
• خوردن جگر، گوشت و ماهی کمک زیادی به کاهش اضطراب می‌کند زیرا کم‌خونی نیز یکی از دلا یل کاهش یادگیری و تمرکز است.
• خوردن آجیل مغزدار از قبیل بادام، کشمش، فندق، گردو و نخودچی که سرشار از منیزیم بوده و کمبود آن یکی از علل کاهش یادگیری است.از خوردن زیاد شیرینی‌ها، چیپس، نمک، تخمه، غذاهای چرب و انواع نوشیدنی‌های گازدار در شب امتحان خودداری کنید زیرا اینها نمی‌گذارند در شب امتحان خواب راحتی داشته باشید.
• در ساعات مطالعه از خوردن ماست ترش و دوغ ترش بپرهیزید و خوردن روزانه شیر و همچنین ماست شیرین را فراموش نکنید.
• در ايام امتحان، بيشتر مواظب سلامت خود باشيد تا در معرض سرماخوردگي، گرمازدگي، مسموميت‌هاي غذايي و اختلالات هضم قرار نگيريد و از خوردن غذا، بيرون از خانه جدا خودداري كنيد. غذاي خود را خوب بجويد و آرام ميل كنيد.
• در طول روز (اما نه همراه غذا) آب كافي بياشاميد (بيش از نيم ساعت پیش از غذا و يكي دو ساعت پس از غذا اشكالي ندارد). آشاميدن آب و نوشيدني‌ها در وسط غذا سبب اختلال هضم و ايجاد نفخ مي‌شود.
• در زمان كار يا مطالعه غذا نخوريد و براي‌ ‌غذا خوردن زمان خاصي را در نظر بگيريد تا با آرامش بيشتري غذا بخوريد‌.
• برخلاف تصور عموم، مطالعه و درس خواندن نياز بدن‌ ‌به انرژي را افزايش نمي‌دهد، بنابراين استفاده بيش از حد از مواد غذايي بسيار شيرين و پر چرب در طول دوران امتحانات نه تنها مفيد نيست بلكه سبب افزايش وزن و بروز چاقي‌ ‌مي‌شود.
• صبحانه غذاي اصلي است، ناهار و شام را كمي مختصرتر بخوريد اما صبحانه را كامل‌تر ميل كنيد.
• مصرف روزانه يك ليوان شير‌ ‌براي ايجاد آرامش در طول دوران آمادگي براي امتحان موثر است.
• در موقع مطالعه از خوردن انواع تنقلات خودداري كنيد.
• مصرف سبزي‌هاي تازه (البته بعد از ضد عفوني كردن) و ميوه‌هاي تازه توصيه مي‌شود.
• اگر صبحانه پنير مي‌خوريد، بهتر است آن را همراه گردو ميل كنيد.
• ماست و دوغ ترش، خواب آور است اما خوردن ماست شيرين اشكالي ندارد.

• از خوردن قهوه و چاي پر رنگ، خودداري كنيد ولي چاي كم‌رنگ مفيد است.

• تغذيه متعادل و متنوع شامل غلات، انواع سبزي، لبنيات، گوشت و ميوه‌ها سبب كاهش استرس امتحان مي‌شود.
• اگر احساس خستگي مي‌كنيد، كمي استراحت كنيد. انسان در موقع خستگي احتياج به استراحت دارد نه محرك، بنابراین مصرف قهوه به منظور بيدار ماندن توصيه نمي‌شود

ترس از مدرسه
می توان گفت ، هیچ ویژگی و مهارتی وجود ندارد که بچه ها برای پیشرفت در مدرسه به آن نیاز نداشته باشند . برخی از ویژگی ها و مهارت ها عبارتند از : بهداشت خوب و سلامت جسمانی ، بلوغ فکری و اجتماعی ، مهارت های زبانی ، توانایی حل مسأله ، تفکر خلاق و اطلاعات عمومی درباره جهان .
در حالی که به فرزند خود کمک می کنید در هریک از زمینه های یادشده پیشرفت کند ، به خاطر داشته باشید که :
میزان پیشرفت بچه ها متفاوت است .
بعضی بچه ها در بعضی زمینه ها قوی ترند .
ترس از مدرسه
می توان گفت ، هیچ ویژگی و مهارتی وجود ندارد که بچه ها برای پیشرفت در مدرسه به آن نیاز نداشته باشند . برخی از ویژگی ها و مهارت ها عبارتند از : بهداشت خوب و سلامت جسمانی ، بلوغ فکری و اجتماعی ، مهارت های زبانی ، توانایی حل مسأله ، تفکر خلاق و اطلاعات عمومی درباره جهان .
در حالی که به فرزند خود کمک می کنید در هریک از زمینه های یادشده پیشرفت کند ، به خاطر داشته باشید که :
میزان پیشرفت بچه ها متفاوت است .
بعضی بچه ها در بعضی زمینه ها قوی ترند .
همچنین به خاطر داشته باشید که آماده شدن برای مدرسه ، تا حدی به انتظارات مدرسه مورد نظر از دانش آموز بستگی دارد . ممکن است مدرسه ای بخواهد ، کودک در گوشه ای ساکت بنشیند و الفبا بیاموزد و مدرسه دیگری انتظار داشته باشد ، دانش آموز با بچه های دیگر پیش برود .
به نظر می رسد ، بچه هایی که می توانند خود را با انتظارات مدرسه وفق دهند ، از آمادگی بهتری برخوردارند . ممکن است شما دوست داشته باشید از مدرسه فرزند خود دیدن کنید و از انتظارات مدیر و معلمان مدرسه اطلاع یابید و درباره اختلافات نظر خود با آن ها به بحث بپردازید . هر چند مدرسه ها در برنامه های خود اولویت های متفاوتی دارند ، اما بسیاری از مربیان درباره عواملی که در موفقیت دانش آموزان نقش بسزایی دارند هم عقیده اند .
روانشناسان معتقدند ترس یک حالت هیجانی است نسبت به خطر یا یک محرک مضر که شخص از آن آگاه است . عامل ترس می تواند یک شی باشد ، یک انسان یا مسئله و موقعیت شخص .
ترس غیرمنطقی از مدرسه در واقع معادل واژه School refusal به معنی امتناع از مدرسه رفتن است و یکی از نشانه های اضطراب جدایی از والدین ،‌خانه ، خانواده یا شرایطی است که به آن دلبسته و وابسته شده بود .
امتناع از مدرسه رفتن در هر سنی دیده می شود . اما معمولاً در ابتدای هر مقطع به صورت واضح تر و عینی تر خود را نشان می دهند . تقریباً این مسئله در بین پسرها و دخترها در سنین آغاز مدرسه به طور یکسان دیده می شود ، اما در سطح بالاتر با اندکی تفاوت از یکدیگر سبقت می گیرند . در خانواده هایی که بچه ها با فاصله های زیاد از یکدیگر متولد می شوند شایعتر بوده و همانطور که گفته شد شایع ترین دلیل ترس از مدرسه در بین کودکان و در بدو ورود به مدرسه ناشی از اضطراب جدایی از والدین بخصوص مادراست .
معمولاً مادران بچه هایی که دچار اضطراب جدایی هستند شخصیتی افراطی ، مضطرب ، بیش از اندازه حمایت کننده ، مردد ، غیرمنطقی ، حساس و عاطفی ( سمپاتیک ) دارند که اضطراب خود را با بیان افکار منفی و اضطراب آلود و عمل خود به بچه ها منتقل می کنند .
اغلب مادران کودکانی که ترس مدرسه دارند ، افرادی وسواسی ، کم تحمل ، نکته سنج و موشکاف هستند که احتمالاً خود با یکی از نزدیکانشان در کودکی دچار همین مشکل بوده اند .
ترس یا امتناع از مدرسه بیش از آنکه علت شخصیتی ، عاطفی یا ... داشته باشد ، ناشی از یادگیری است . مادر یا پدری که در ارتباط خود با کودکان مفاهیم و نکته های منفی از محرکها و مکانهایی مثل مدرسه یا درس خواندن می دهند وقتی تجربه های منفی توآم با وحشت و ترس و اضطراب ، خود را از دوران تحصیل و مدرسه ،‌تنبیه و توبیخ ها به بچه ها انتقال می دهند و از آنها می خواهند مواظب رفتارهایشان باشند ، خواه ناخواه ، بذر امتناع و ترس از مدرسه را در افکار آنان می کارند .
راهکار
والدین تجارب افکار بازخوردهای منفی خود را به کودکان و نوجوانان انتقال ندهند ، با تأکید بر مراحل مختلف رشد کودکی و نوجوانی و تغییرات هر مرحله والدین رفتارهای خود را متناسب با این تغییرات تغییر دهند.. در سنین ابتدایی از ترساندن بچه ها ، ایجاد رعب و ترس از معلم ، تشبیهات ( اگر بچه خوبی نباشد میگم معلم تو را تو کلاس حبس کند ) خودداری کنند . خاطرات ، یادواره ها و تجارب مثبت ، شاد و جالب خود با معلم های دوره ابتدایی را با بچه ها در میان بگذارند ، از معلم ها با القاب خود ( با لبخند ) یاد کنند . آنها را مهربان و دلسوز بدانند و به بچه ها انتقال دهند ، پیش از آغاز مدرسه آنها را با مسئولین ، معلم ها و محیط مدرسه آشنا کنند ،‌به هیچ وجه به خاطر ضعف در فهم یا انجام تکالیف ، تنبیه یا توبیخ نکنند . بچه های دیگر را به رخشان نکشند ، تفریحات آنها را محدود نکنند و دلیلش را مدرسه رفتن قلمداد نکنند . بچه ها را در دوره ابتدایی به خود وابسته نکنند ، سعی کنند روشها را با آنها بیاموزند و بگذارند خودشان با کمک و یاری والدین در حد اعتدال تکالیفشان را انجام دهند ، برای جلوگیری از انزوا طلبی و دوری گزینی سعی کنند از دبیران در منزل استفاده نکنند ، آنها را تا می توانند در محیط های آموزشی و حضور در جمع قرار دهند .
نکاتی برای مسئولان
برای کاهش هر چه بیشتر مشکل امتناع از مدرسه ، سعی کنید در هر مقطع از وجود کارشناسان روان شناسی و مشاوره به صورت مستمر در مدرسه بخصوص ابتدایی و راهنمایی استفاده کنید . مشاور با ایجاد روابط عاطفی پایدار خواهد توانست بچه ها و نوجوانان را جهت ورود به مقاطع مختلف آماده و شیوه برخورد با مسائل و مشکلات عاطفی و آموزشی را به آنها بیاموزد .
محیط آموزشی و فیزیکی مدرسه ها را شادکنیم ، جذابیت مهمترین عامل جذب بچه هاست .  

 ماه رمضان و داشتن دهاني خوش بو 

معمولا در ماه رمضان، مطب‌هاي دندان‌پزشكي خلوت مي‌شود؛ چون بيشتر بيماران تلاش مي‌كنند قبل از آغاز اين ماه، تمام كارهاي دندان‌پزشكي، جراحي‌ها و ترميم دندان‌هايشان را انجام دهند تا در اين ماه با خيال آسوده فقط به روزه و عبادت بپردازند. اما در مقابل، بيماران جديدي در اين ماه به مطب دندان‌پزشكي مي‌آيند. اين بيماران معمولا كساني هستند كه با مشكلات جديدي روبه‌رو شده‌اند؛ بوي بد دهان، خشكي و سوزش دهان و مشكلاتي از اين دست. با هم نگاه گذرايي به علل و راه‌حل اين مشکلات مي‌اندازيم.
بعضي افراد از خشكي و سوزش بافت‌هاي دهان طي روزه‌داري گله مي‌كنند يا حتي گاهي متوجه خشكي دهانشان نيستند و فقط احساس مي‌كنند وقتي روزه مي‌گيرند در مخاط دهانشان احساس سوزش و گاهي درد دارند. اين حالت كاملا طبيعي است چون هنگام روزه‌داري و در طول روز، هيچ‌گونه مايعي از راه دهان مصرف نمي‌شود و مي‌تواند موجب خشكي بافت‌هاي دهان شود. معمولا بزاق نقش مرطوب كردن دهان را بر عهده دارد. بنابراين به نظر مي‌رسد افرادي كه به دلايل متفاوت ميزان ترشح بزاقشان كاهش يافته، بيشتر با اين مشكل‌ در روزه‌داري روبه‌رو شوند. از جمله اين افراد مي‌توان به كساني كه ديابت يا بيماري قند دارند، اشاره كرد. خشكي دهان مي‌تواند موجب احساس گلودرد مداوم، احساس سوزش در گلو، اشكال در صحبت كردن، سخت شدن بلعيدن آب دهان و خشكي مجاري بيني شود. فراموش نكنيد بزاق نقش مهمي در دهان ايفا مي‌كند و آن شستن باقيمانده مواد غذايي از دهان و خنثي كردن اسيد توليدشده به وسيله پلاك‌هاي ميكروبي روي دندان‌هاست بنابراين اگر به خشكي دهان مبتلا هستيد، به‌سادگي در خطر پوسيدگي‌ دنداني قرار خواهيد گرفت چون اسيدهاي روي سطوح دندان، پاك نمي‌شود و در مجاورت ميناي معدني دندان‌ها قرار مي‌گيرد و به زودي باعث پوسيدگي دندان‌ها مي‌شود. براي حل اين مشكل و افزايش بزاق دهانتان، مي‌توانيد آدامس‌هاي بدون قند بجويد يا از دهان‌شويه‌ها استفاده كنيد. البته ممكن است اين راهكار در ماه رمضان براي رفع خشكي‌ دهان كه ناشي از روزه‌داري است چندان قابل استفاده نباشد. بنابراين تلاش كنيد در طول روز چند بار دهانتان را با آب بشوييد. اگر با اين روش، مشكل شما برطرف نشد، مي‌توانيد با مشورت دندان‌پزشكتان از قرص‌هايي كه ترشح بزاق را افزايش مي‌دهند، استفاده كنيد.
پوسيدگي دندان‌ها
در اين ماه هنگام روزه‌داري شما بايد بيش از گذشته مراقب پوسيدگي دندان‌هايتان باشيد، چون علاوه بر كاهش ترشح بزاق، كمتر در طول روز به مسواك زدن و نخ كشيدن دندان‌هايتان توجه مي‌كنيد. در گذشته براي از بين بردن ميكروب‌ها از آنتي‌بيوتيك‌ها و آنزيم‌ها استفاده مي‌شد ولي امروزه همه معتقدند استفاده از روش‌هاي فيزيكي مثل مسواك زدن براي برداشتن پلاك بهترين روش است. بسياري از غذاهايي كه براي افطار يا سحر ميل مي‌كنيد موجب مي‌شوند باكتري‌ها در دهانتان توليد اسيد كنند. مجموعه غذا و باكتري و محصولات توليد شده به وسيله ميكروب‌ها، پلاك دنداني نام دارد كه معمولا با چشم ديده نمي‌شود. فراموش نكنيد فقط غذاهاي شيريني مثل شيريني، زولبيا و باميه و حلوا موجب پوسيدگي دندان نمي‌شوند؛ بلكه مواد نشاسته‌اي مثل نان و غلات نيز باعث توليد اسيد مي‌شوند. پلاك دنداني باعث تحريك لثه‌ها، جدا شدن لثه از دندان و نهايتا تخريب استخوان مجاور دندان‌ها مي‌شود. شايد تصور كنيد شست‌وشوي دهان با آب دندان‌ها را پاك و تميز مي‌كند ولي پلاك ميكروبي ورقه‌اي چسبيده به سطح دندان است كه به سادگي پاك نمي‌شود. بنابراين كافي نيست فقط با‌ آب پس از صرف سحري يا افطار دهانتان را بشوييد. تنها راه و موثرترين روش، مسواك زدن است. به طور كلي بهتر است بعد از هر وعده غذايي، دندان‌ها مسواك زده شوند ولي چون هنگام روزه‌داري فقط دو وعده ‌غذايي در صبح و شب مصرف مي‌شود، تلاش كنيد بعد از اين دو وعده دندان‌هايتان را مسواك بزنيد و نخ بكشيد. نكته مهمي كه وجود دارد اين است كه در مسواك زدن بايد پلاك ميكروبي را از روي دندان‌هايتان برداريد اما بسياري از افراد هنگام مسواك كردن فقط به حذف خرده‌هاي غذايي از روي دندان‌هايشان فكر مي‌كنند. توجه كنيد خرده‌هاي باقيمانده غذا معمولا با حركت لب، زبان، گونه و جريان بزاق از روي دندان‌ها پاك و شسته مي‌شوند. بنابراين لازم است با دقت و حوصله مسواك بزنيد.
منبع:www.salamat.com

تغذيه سالم درماه مبارک رمضان

در ماه پر بركت رمضان، به منظور حفظ سلامتي و بهره گيري بيشتر از روزه داري به ذکر برخی نکات مورد نیاز و مشترك اغلب روزه داران در مورد تغذيه سالم در اين ماه، اشاره میشود.بدون سحري روزه نگيريد
گرفتن روزه بدون سحري دليلي بر قوي بنيه بودن شخص و يا سلامت كامل او نيست. زنان و مردان و نوجوانان نبايدبدون سحري روزه بگيرند. زيرا باعث آسيب به دستگاه گوارش و كليه خواهد شد .مصرف مايعات در حدود 5/2 ليتر در روز توصيه ميشود تا سلامت کليه ها به خطر نيفتد. بخشي ازاين مايعات در وعده سحري تامين ميشود. از طرف ديگر با بيدار شدن در سحر از عبادات زمان سحر نيز بهره مند خواهيم شد.غذاهاي توصيه شده در وعده سحر
به جهت سلامت بدن وبخصوص کلیه ها گرفتن روزه بدون سحری توصیه نمیشود. سحر بايد زودتر از خواب برخيزيم بخصوص جهت نوجوانان روزه دار تا با آرامش بيشتر و جويدن کامل غذاي سحر صرف شود. در سحر بايد غذاي کاملي مثل انواع خوراک ها و پلو خورش ها صرف شود تا بدن در طول روز دچار مشکل نشود. از لبنيات توصيه به مصرف ماست و از ميوه ها و سبزيها مي توان سيب،سبزي خوردن،سالاد ، گوجه فرنگي و هندوانه استفاده کرد . زيرا به علت درصد بالاي آب ميوه جات در طول روز احساس تشنگي کمتري به شخص دست خواهد داد. استفاده بيش از اندازه از برخي مواد مثل غذاهاي چرب ،کشک ،ته ديگ، آش در هنگام سحر ممکن است در طول روز شخص را دچار تشنگي کند.رژيم غذايي براي سحر بايد متنوع باشد و همه نيازهاي شخص را بر آورده کند .اگر امکان داشته باشد در وعده سحر يک کاسه کوچک سوپ جو ميل شود،زيرا به دليل نوع کربوهيدراتي که دارد احساس گرسنگي را در طول روز به تعويق مي اندازد. علاوه بر سوپ جو در سحر، از نان ،سيب زميني و برنج نيز مي توان استفاده کرد.غذاهای مناسب براي افطار
به علت آنکه قبل از افطار بدن حدود 12 ساعت گرسنه بوده است و مقدار ذخائر قند خون بدن که تنها غذاي اختصاصي سیستم مغز و اعصاب است کاهش يافته ، بنابراين بايد در وهله اول قند خون افزايش يابد.بهتر است افطار با يک استکان شير گرم و خرما شروع شود. در مقايسه خرما و عسل با شيريني هاي مرسوم در افطار مثل زولبيا و باميه مي توان گفت که ارزش غذائی خرما و عسل بسيار بالاتر از آنهاست . زيرا علاوه بر مواد قندي طبيعي که دارند ٬ حاوي انواع ويتامين هاي مختلف و مواد معدني مورد نياز بدن هستند . خطرات آلودگي شيميايي زولبيا و باميه به خصوص در زمان غوطه ور شدن آنها در روغن معمولا از کنترل ما خارج است. بايد توجه داشت که مصرف بيش از حد شيريني ها حتي خرما وعسل هم در افطار توصيه نمي شود. زيرا مانع صرف شام كامل شده و از طرف ديگر شيريني اضافي در بدن تبديل به چربي ميشود و ممکن است خطر چاقي و افزايش وزن را داشته باشد . مصرف حلیم در افطار به شرط نداشتن نمک و يا چربی زیاد و در حد اعتدال اشکالی ندارد. مصرف آش و سوپ های تند و پرادویه در افطارممکن است اثرات سوء بر دستگاه گوارش داشته باشد وتوصيه نميشود. در صورت مصرف سبزی در وعده افطار٬ انجام 5 مرحله ضدعفونی ضروری است.كه شامل: 1- آبكشي مقدماتي 2- انگل زدایی با چند قطره مایع ظرفشویی بمدت پنج دقیقه 3- آبكشي مجدد 4- میکرب زدایی با محلول پرکلرین بمدت ده دقیقه 5- آبكشي نهايي سایرغذاهای مورد توصیه براي افطار
بدن در طول شبانه روز مي بايست حدود 8 ليوان آب ویا مایعات ديگردريافت کند تا با تصفيه بهتر از کليه ها موجب سلامتي کليه ها وهمچنین دفع سموم بدن شود . کم آبي بدن موجب تاثيرمنفي در کليه ها و احتمال عفونت و سنگ سازي مي شود، بنابراين مصرف مايعات بين افطار و سحر در حد 8 ليوان و يا بيشتر توصيه مي شود.توجه بفرماييد که مايعات فقط آب آشاميدني نيست. انواع سبزي ها و ميوه ها مثل هندوانه، خربزه، گوجه، خيار و يا چاي کمرنگ ، شير و سوپ حاوي مقدار آب بسيار بالايي هستند که آب موجود در اين مواد غذايي نيز تامين كننده جزيي از مايعات مورد نياز روزانه محسوب مي شود .ضمنا از آشاميدن آب و نوشابه هاي سرد در شروع افطار بايد خودداري کرد. بهتر است که از مصرف قهوه و چاي پر رنگ به علت مدر بودن که باعث دفع آب بدن مي شود،نیز پرهيز شود. در صورت علاقه به مصرف دوغ، ترجیحا در منزل تهیه شود، زیرا دوغ های صنعتی دارای نمک بالایی هستند. مصرف نوشابه هاي گازداربه منظور رفع عطش در سحروافطار توصيه نميشود، زيرا ضمن تخليه كلسيم بدن و پوكي استخوان باعث افزايش تشنگي نيز ميشود. علاوه بر آن يك ليوان نوشابه معادل مصرف 10 حبه قند چاق كننده است. غذاهاي پروتئين دار توصيه شده در زمان افطار
به منظور داشتن نیروی کافی جسمی و فکری در طول روزهای ماه مبارک رمضان مصرف شير، نان، پنير، تخم مرغ آب پز، شير برنج و سوپ هاي سبزيجات ، ماهي ، گوشت های قرمز وسفید و مصرف گردو در حد اعتدال در زمان افطار توصيه مي شود. بين افطار و سحر از 5 گروه مواد غذايي شامل نان و غلات، ميوه، سبزي، شير و فراورده هاي آن وگوشت به طور متعادل و متنوع استفاده شود.محدوديت مصرف برخي از غذاها در ماه مبارک رمضان براي اشخاص روزه دار
استفاده از مواد قندي ساده مثل قند وشکر، آب نبات ،غذاهاي پر چرب، پر ادويه ، سوسيس و كالباس، سس مايونز، غذاهاي پر نمک،غذاهاي نفاخ(مثل انواع آش ها)، افراط در مصرف حلوا،شله زرد، زولبيا و باميه مصرف زياد آب سرد و نوشابه هاي سرد از عادات غذايي نادرست است که بايد در ماه مبارک رمضان از آنها پرهيز کرد و يا مصرف انها را محدود نمود و خانواده ها سعي کنند به جاي استفاده از غذاهاي سرخ کردني روش طبخ غذاي خود را بصورت آب پز، کباب کردن و يا با بخار پختن تغيير دهند.فاصله توصيه شده بين مصرف افطار و شام
بهتر است که افطارمختصر صرف شده وبعد از آن شام مصرف شود و فاصله اي بين اين دو نباشد زيرا به شخص روزه دار کمک مي کند تا اشتهاي بيشتري براي خوردن سحري داشته باشد.روزه در خانم هاي حامله و شيرده
اگر احتمال مي رود که سلامت مادر و جنين در مخاطره است، ترجيحا بعدا قضاي آن را به جاي آورند.روزه ورزشکاران در ماه مبارک رمضان
توصيه مي شود که رژيم غذايي ورزشکاران در اين ايام بيشتر تحت کنترل باشد. از غذاهاي پروتئين دار مثل گوشت قرمز، مرغ، تخم مرغ و همچنين آب ميوه ها استفاده کنند. براي افطار مصرف لبنيات به خصوص شيرويا خرما،سوپ،بعضي دسرها مثل حلوا،شله زرد و حلوا ارده پس از مصرف غذاي کامل توصيه مي شود و شروع ورزش بايد حدود 2 الي 3 ساعت بعد از افطار باشد تا بدن فرصت هضم مواد غذايي مصرف شده را داشته باشد. ورزشکاران روزه دار بايد از مصرف پودرهاي رايج در بازار که به عنوان چربي سوز (Fat burner ) و یا عضله ساز(Muscle maker ) به علت عوارض جانبي آنها بر کليه ها و دستگاه تولید مثل خودداري کنند. و یا در صورت وجود برچسب تاييد از جانب وزارت بهداشت با احتیاط و تحت نظر متخصص تغذیه مصرف شوند.توصيه هاي تغذيه اي جهت نوجوانان در حال بلوغ روزه دار
به علت نياز به مواد مغذي در پسران و دختران در حال بلوغ مي بايست دريافت انرژي آنها بيش از افراد عادي باشد زيرا داراي میانگین رشد قدي بالا تری درطول سال هستند و علاوه بر مصرف غذاهاي توصيه شده براي بزرگسالان از برخي مواد مقوی مثل دسرهاي شيرين و خرما نيز استفاده کنند. به منظور تمرکز فکري و نيازهاي خاص دوران بلوغ نوجوانان بايد به طور اعتدال و متنوع از تمام پنج گروه مواد غذايي استفاده کنند تا دچار کمبود مواد مغذي در ايام روزه داري نشوند. فاصله کم بین صرف افطار وشام ، مصرف سالاد و ماست در زمان افطار و سحرو شیر قبل از خواب میتواند در تامین آب و املاح آنان مفید واقع شود. به علت علاقه خاص در سنين نوجواني به غذاهاي آماده (Fast food) به جاي غذاهاي سنتي مثل ساندويچ، پيتزا، نوشابه، شکلاتها، چيپس و ... والدين مي بايست مصرف اينگونه تنقلات و غذاهاي آماده را در ماه مبارک کنترل و محدود نمايند. به نوجوانان عزیز باید یاد آور شد که با غذاهای آماده (Fast food) نمی توان روزه گرفت.روزه در افراديکه دارو مصرف مي کنند
هيچ يک از بيماران نبايد داروي خود را خودسرانه و بدون نظر پزشک معالج کاهش، افزايش و يا قطع نمايند. ولي مي توانند ساعات مصرف آن را با نظرپزشک خود تنظيم کنند.توصيه هاي كلي به روزه داران عزيز
مجموع غذاي مصرفي در ماه مبارک رمضان بايد کمتر از ساير اوقات باشد. مصرف خرما و عسل به عنوان بهترين شيريني جايگزين ساير شيريني هاي مصنوعي (زولبيا و باميه) شود. کماکان مصرف دوباردرهفته ماهي توصيه مي شود به خصوص ماهي هاي چرب مثل قزل آلا، اوزون برون و کپور که باعث پيشگيري و ابتلا به بيماري هاي قلبي مي شود. مصرف سالاد و میوه و سبزیجات ولبنیات (شیر) به جهت تامین آب و املاح بدن در ایام ماه مبارک رمضان توصیه میشود تا انشاءالله بتوانيم هم از فوايد اخروي روزه داري و هم از داشتن بدني سالم بهره مند شويم.آب پز،شیر برنج و سوپ های سبزیجات،ماهی،گوشت قرمز در حد اعتدال و مرغ در زمان افطار توصیه می شود ضمن آنکه گاهی مصرف گردو هم بلامانع آب پز ،شیر برنج و سوپ های سبزیجات ،ماهی، گوشت قرمز در حد اعتدال و مرغ در زمان افطار توصیه می شود ضمن آنکه گاهی مصرف گردو هم بلامانع آب پز ، شیر برنج و سوپ های سبزیجات ، ماهی، گوشت قرمز در حد اعتدال و مرغ در زمان افطار توصیه می شود دکتر مصطفی نوروزی و دکتر رزا زاوشی
متخصصین گروه علوم تغذیه  

نيازهاي غذايي مادر در دوران شيردهي

در دوران بارداري، جنين بسياري از ذخائر بدن مادر را مصرف مي كند و اگر مادر در دوران شيردهي تغذيه نامناسبي داشته باشد، به مرور خصوصاً با زايمانهاي مكرر قوايش تحليل مي رود ، استخوانهايش پوك مي شود ، ريزش مو پيدا مي كند و گاهي ازترس اينكه اين عوارض پيش آيد آنقدر پرخوري مي كند كه وزنش بالا رفته و بازگشت به وزن پيش از بارداري بسيار مشكل خواهد شد. پس بسيار اهميت دارد مادر دقيقاً بداند چه ميزان انرژي و مواد مغذي نياز دارد.
* انرژي : مادر براي تهيه شير 500 كالري انرژي اضافه بر نياز بدنش لازم دارد. به عبارتي اگر پيش از بار داري 2000 كالري انرژي در روز نياز او را تامين مي كرده، در شيردهي 2500 كالري انرژي لازم دارد. علاوه بر اين 500 كالري، مقداري انرژي هم از چربي هاي ذخيره شده در دوران بارداري تامين مي شود كه اين مساله باعث مي شود، اگر مادر براساس مقادير خواسته شده در اين دوران، غذا مصرف كند به مرور هر ماه نيم كيلو لاغر شود ( چاقي دوران بارداري بر طرف خواهد شد). براساس ميزان انرژي لازم در دوران شيردهي ، غذاهاي تامين كننده آن داده مي شوند.
* پروتئين : در دوران شيردهي نياز مادر به پروتئين فقط 15گرم اضافه مي شود. ازاين رو كل پروتئين مورد نياز حدود 65 تا70 گرم در روز است . اين ميزان پروتئين با مصرف 3 ليوان شير در روز، 1عدد تخم مرغ و 180 تا 300 گرم گوشت و حبوبات تامين مي شود.
* املاح : بهترين املاح كلسيم و آهن هستند كه اگر مادر مشكل كم خوني داشته باشد و يا در معرض كم خوني باشد مصرف قرص فرو سولفات ضروري است. براي تامين كلسيم مادر بايد در روز 3 تا 4 ليوان شيركم چربي و سبزيجات برگ سبز مثل اسفناج ، نعناع ،جعفري ، كرفس و كلم و نيز مغز بادام و بادام زميني مصرف كند.
پس خيلي خوب است كه مادر شيرده هفته اي يك بار خورش كرفس بخورد و هرروز چند عدد بادام و بادام زميني ميل كند.
بهتر است مادراني كه كم خوني دارند، هفته اي يك بار جگر بخورند ودر طول روز حتماً 1عدد تخم مرغ و مقداري گوشت قرمز ميل كنند. گردو نيز براي اين مادران مفيد است.
* ويتامين ها : براي تامين ويتامين هاي لازم ، مادر حتماً به 5 تا 6 ليوان سبزيجات تازه بصورت سالاد، سبزي خوردن و يا پخته شده در غذا نياز دارد و بايستي هر روز 4 تا 5 عدد ميوه مصرف كند.
* چربي ها : در شيرمادر يك سري چربي هاي غير اشباع موجود است كه در غدد پستان ساخته نمي شوند و بايد از طريق غذا تامين شوند. پس بهتر است مادر هفته اي يك بار ماهي مصرف كند و از روغن زيتون در سالادش استفاده كند.
* آب : مادر در روز به 6 تا 8 ليوان آب يا آب ميوه نيازدارد.
چه مواد غذايي براي مادران شيرده مجاز نيست ؟
1) دم كرده هاي گياهي : گاهي دم كرده هاي گياهي مثل چاي نعناع و گل گاو زبان موجب بروز اثرات جانبي مثل تهوع و استفراغ در مادر مي شود و تركيبات اين نوشيدني ها وارد شير شده و امكان دارد همين اثرات در نوزاد هم بروز كند.
2) كافئين : كافئين وارد شير مادر شده و موجب تحريك پذيري نوزاد مي شود. بنابراين توصيه مي شود مادر شيرده كمتر از 2 ليوان در روز قهوه و كوكا مصرف كنند ، شكلات و كاكائو هم داراي تئوبروميد است كه مانند كافئين محرك است و بهتر است مصرفش محدود شود.
3) قند مصنوعي : اثر قندهاي بدون كالري و محصولات شيرين وبدون قند بر نوزاد نامشخص است. پس بهتر است مصرف اين مواد در شيردهي محدود شود.
4) ادويه جات زياد : مصرف زياد ادويه طعم شيرمادر را عوض مي كند كه بهتر است در شيردهي كمتر ادويه مصرف شود. 


تاثیر امگا - 3 در پیشگیری و درمان بیماری دیابت

گوشت ماهی حاوی مقداری چربی است که نام آن « امگا-3 » می باشد. چربی امگا - 3 در گوشت قرمز وجود ندارد. این چربی که از نوع غیر اشباع می باشد برخلاف سایر چربیها برای بدن زیان ندارد بلکه فایده های فراوانی داشته و به پیشگیری و درمان بسیاری از بیماریها ازجمله موارد ذیل کمک می کند. بیماری تصلب شرائین و افزایش فشار خون: چربی امگا - 3 در رگها رسوب نمی کند و موجب تنگ شدن رگها نمی گردد، همچنین پیشرفت بیماری را در مبتلایان کاهش می دهد.
سکته قلبی: این چربی باعث کاهش خطر سکته قلبی می شود. ماهی را بخاطر این خاصیت داروی جهانی قلب نیز نامیده اند
نوزاد نارس: امگا - 3 باعث کاهش خطر تولد نوزاد نارس گردیده و با افزایش رشد سریع مغز جنین، توان هوشی را در کودکان زیاد می کند.
بیماری صرع: این چربی باعث کاهش حمله های صرعی می گردد.
دیابت: امگا - 3 در پیشگیری و درمان بیماری دیابت کمک زیادی می کند. چاقی: چربی ماهی به آسانی جذب خون شده و موجب چاقی نمی گردد. آلزایمر: این بیماری نیز با چربی امگا - 3 کاهش می یابد. میگرن: مصرف ماهی موجب کم شدن حمله های میگرنی می شود.
افسردگی: افسردگی پس از زایمان مادران، با مصرف امگا - 3 کاهش می یابد. سکته مغزی: چربی گوشت ماهی از لخته شدن خون جلوگیری کرده و خطر سکته مغزی را کاهش می دهد.
 آسم: کودکانی که بیشتر از گوشت و چربی ماهی استفاده می کنند کمتر به بیماری آسم مبتلا می شوند.
 برونشیت: مصرف چربی ماهی احتمال بروز بیماری برونشیت در انسان را كاهش ميدهد.
آلرژی: این بیماری که نوعی حساسیت به مواد گوناگون می باشد در مصرف کنندگان چربی ماهی کمتر مشاهده می شود.
سرطان: مقاومت بدن در مقابل انواع سرطان با مصرف امگا - 3 افزایش یافته و این چربی باعث کاهش رشد غده های سرطانی و مدت بیماری می گردد. آرتروز: روغن ماهی التهاب، درد و خشکی مفصل ها را تسكين داده و عوارض بیماری آرتروز را کاهش می دهد.
روماتیسم: مصرف مداوم ماهی باعث كاهش بیماری روماتیسم می گردد. ریزش مو: در شیمی درمانی روغن ماهی باعث کاهش ریزش مو می گردد.
ماهی دارای مواد مفید فراوانی است ؛ به همین دلیل آبزیان یکی از با ارزش ترین منابع غذایی برای انسانها بشمار می روند. گوشت ماهی سرشار از پروتئین، چربی، ویتامینها و مواد معدنی است. این موادنقش مهمی در سلامت ما دارند پروتئین ماهی: پروتئین ها از بیست نوع اسید آمینه ساخته شده اند که ده نوع از این اسید آمینه ها برای بدن ضروری است و بدن قادر به ساخت آن نمی باشد ولی گوشت ماهی هر ده نوع اسید آمینه ضروری بدن را دارا می باشد . بطور متوسط میزان پروتئین ماهی ها حدود 19 درصد است. گوشت ماهی یکی از آسان هضم ترین غذاهاست و پروتئین ماهی بطور کامل جذب بدن می شود.
چربی ماهی: گوشت ماهی نوعی چربی به نام امگا -3 دارد که گوشت قرمز فاقد آن است. ا ین چربی برخلاف چربیهای دیگر برای بدن زیان ندارد و می تواند چربی خون انسان را کنترل کند . همچنین به آسانی جذب خون شده و موویتامین ها: ویتامینها مواد آلی هستند که بیشتر اعمال حیاتی بدن به کمک این مواد انجام می شود. ماهی و آبزیان بسیاری از ویتامینهای مورد نیاز بدن انسان مانند ویتامین «آ» ، «ب» ، «د» ، «ای» و «کا» را دارند. مواد معدنی: مهمترین مواد معدنی در بدن آبزیان کلسیم، ید، سدیم، منیزیم، فسفر، آهن، روی و گوگرد می باشد. بطور مثال اگر مادران در دوران بارداری ید کافی مصرف نکنند کودک به عقب ماندگی ذهنی مبتلا می شود.
ارزش دارویی و درمانی ماهی: ماهی را « داروی جهانی قلب» نامیده اند. مصرف آبزیان در سلامت قلب و عروق و پیشگیری از سکته های قلبی تاثیر زیادی دارد و از سفت و سخت شدن رگها و در نتیجه از افزایش فشار خون جلوگیری می کند. ماهی در سلامت دستگاه عصبی و پیشگیری و درمان بیماریهای آسم، آلرژی، سرطان، روماتیسم، آرتروز، آلزایمر، میگرن، صرع، دیابت، افسردگی و نارسی نوزادان اثرات موثری دارد. موجب چاقی نمی شود. چربی گوشت ماهی از لخته شدن خون نیز جلوگیری کرده و خطر سکته مغزی را کم می کند. 


کودک خود را به خوردن چیپس وپفک عادت ندهید

مصرف چیپس و پفک کودکان را از تغذیه‌ای سالم محروم می‌کند. در مراحل تهیه پفک، پودر ذرت پرس می‌شود و در حرارت بسیار بالا قرار می‌گیرد تا به صورت حجیم درآید. در چنین شرایطی روغن موجود در پفک می‌سوزد و تولید پراکسید می‌کند که در حرارت و نور، مقدار آن بیشتر است و خوردن آن سلامت کودک را تهدید می‌کند. همچنین، میزان بالای نمک پفک و شوری آن موجب عادت ذائقه کودکان به شوری شده و در نتیجه خطر ابتلا به بیماری فشارخون را افزایش می دهد که در بزرگسالی زمینه‌ساز بیماری های قلبی ـ عروقی و سکته‌های مغزی می‌شود. براساس این مطالعات، پفک 9 برابر حجم خود آب جذب می‌کند. کودک با خوردن پفک و به دنبال آن آب احساس سیری کاذب کرده و در نتیجه از خوردن غذای سفره محروم و دچار کمبود تغذیه‌ای می‌شود.مصرف چیپس نیز به دلیل شوری و روغن زیاد ، همان خطرات ذکر شده در بالا را برای سلامتی بدن در بر دارد. کارشناسان تغذیه توصیه می‌کنند در صورت مصرف اینگونه تنقلات، بسیار کم و از انواع معتبر آنها با بسته‌بندی بهداشتی استفاده شود، زیرا چیپس های فله‌ای در روغن چند بار مصرف، درست می‌شوند که احتمال سرطان زایی دارند. چیپس نیز موجب سیری کاذب می شود و به دلیل اینکه تمام مواد مغذی مورد نیاز برای رشد کودکان را در بر ندارد ، مصرف مداوم آن قبل از غذا موجب محروم شدن کودک از غذاهای اصلی و در نتیجه کمبودهای غذایی می‌شود.


 نمک به مقدار مناسب مصرف شود

مصــرف زیــاد نمک و غذاهای شور، یکی از عوامل موثر در افزایش فشار خون و بروز بیماری های قلبی و عروقی است.
در صورتی که نمک به مقدار مناسب مصرف شود و کلیه ها هم سالم و دارای عملکرد خوب باشند، نمک مازاد بر نـیـاز بدن به راحتی از راه کلیه ها و از طریق ادرار دفع می شود. اما در صورت اختلال در کارکرد کلیه ها یا یکی از سیستم های مربوط به دفع نمک اضافی بدن، نمک مصرفی اضافی موجب تجمع آب در بدن می شود که نتیجه آن، ورم کلی و یا ورم قسمت هایی از بدن خواهد بود.
نمک به مقدار مشخص مورد نیاز بدن است و باید حتما مصرف شود؛ به طور مثال در هنگام اسهال و استفراغ و یا فعالیت شدید بدنی در گرما، با مصرف کمی نمک می توان املاح از دست رفته را جبران کرد.برای ساخته شدن اسید معده هم نمک لازم است. وقتی اسید معده کم شود، هضم غذا به خوبی صورت نمی گیرد. همچنین میکروب های مضر در معده و سیستم گوارش رشد می کنند.
در بسیاری از دستورات اسلامی بر مصرف مقدار خیلی کم نمک در افراد کاملا سالم، قبل و بعد از غذا تاکید شده است.
نمک می تواند موجب افزایش ترشحات بزاق دهان و شیره های گوارشی شود و در نتیجه به هضم بهتر غذا به ویژه مواد نشاسته ای کمک کند.برای پیشگیری از فشار خون بالا و بیماری های قلبی به نکات تغذیه ای مرتبط با نمک زیر توجه کنید:- هنگام طبخ غذا از مقدار نمک کمتری استفاده کنید.
- سر سفره از نمکدان استفاده نکنید.
- غذاهای کنسرو شده و بسیاری از مواد غذایی بسته بندی شده و آماده دارای مقادیر زیادی نمک هستند، به همین دلیل بهتر است مصرف این گونه مواد غذایی را محدود کنید.
- برای بهبود طعم غذا و کاهش مصرف نمک در تهیه غذاها، به جای نمک از سبزی های تازه، سیر، لیمو ترش ، آب نارنج، آویشن، شوید و ... استفاده کنید.
- مصرف غذاهای شور مثل آجیل شور، چیپس، پفک، انواع شور، ماهی دودی، سوسیس و کالباس را کاهش دهید.
- جوش شیرین که برای ورآمدن و پف کردن انواع نان و کیک به کار می رود، دارای مقدار زیادی سدیم است. بنابراین در افرادی که به علت ابتلا به بیماری، محدودیت مصرف نمک دارند، مصرف جوش شیرین هم باید بسیار محدود یا قطع شود.
- همواره باید به تاریخ مصرف نمک، وجود پروانه ساخت از وزارت بهداشت و عبارت "تصفیه شده" بر روی بسته بندی نمک دقت نمود.
- برخی از پژوهش ها نشان داده است بین مصرف زیاد نمک با طاسی سر، بد خوابی و بی خوابی ارتباط وجود دارد.
نکاتی چند در مورد نمک یددار تصفیه شده:
- نمک تصفیه نمکی است کاملا بهداشتی که ناخالصی های آن حذف شده است.
- توصیه می شود نمک مصرفی از نوع یددار و تصفیه شده باشد. نمک های تصفیه شده یددار به دلیل خلوص بالا میزان ید را بهتر و به مدت بیشتر حفظ می کنند.
- نگهداری و ذخیره نمودن نمک یددار به مدت طولانی (بیش از یک سال) موجب از دست رفتن قسمتی از ید آن می شود. برای حفظ ید در نمک، باید نمک را دور از نور و رطوبت و در ظرف در بسته پلاستیکی، چوبی، سفالی و یا شیشه ای رنگی نگهداری کرد و جهت اضافه کردن آن به غذا در زمان طبخ، نمک را در انتهای پخت اضافه نمود تا یــد آن تا حد امکان حفظ شود.وجود ناخالصی ها در نمک، خصوصا در افرادی که سابقه بیماری های گوارشی، کلیوی و کبدی دارند و حتی مصرف مداوم آن در افراد سالم، منجر به بروز ناراحتی های گوارشی، کلیوی، کبدی و حتی ممانعت از جذب آهن در بدن می شود.خواص خاكشیر و نحوه‌ی مصرف آن
   

خواص خاکشیر عبارتند از :* خاکشیر از نظر طب قدیم ایران گرم و تر است.
* التیام دهنده زخم و جراحات است.
* جوشانده خاکشیر برای رفع اسهال‌های ساده و رفع ترشحات زنانگی مفید است.
* خاکشیر ادرار آور است.
* خاکشیر تب‌بُر است.
* برای دفع کرم مفید است.
* التهاب کلیه را برطرف می‌کند.
* سرخک و مخملک را دوا می‌کند.
* خاکشیر صدا را باز می‌کند.
* برای از بین بردن کهیر و التهابات پوستی از خاکشیر استفاده کنید.
* از گلها و برگهای گیاه می‌توان برای رفع بیماری ناشی از کمبود ویتامین C استفاده کرد.
* سنگ کلیه را دفع می‌کند. برای دفع سنگ کلیه می‌توان خارشتر، ‌خاکشیر و ترنجبین را با هم مخلوط کرده وصبح ناشتا خورد.
برای برطرف کردن جوشهای صورت که بعلت خوردن چربی و شیرینی زیاد ایجاد می‌شود باید جوشانده یک قاشق ترنجبین را با دو قاشق غذاخوری خاکشیر مخلوط کرده و هر روز صبح ناشتا بمدت دو هفته آن را میل میل کنید تا جوشها از بین برود.
توجه:بعضی از افراد هنگامیکه خاکشیر می‌‌خورند ممکن است سردرد بگیرند اینگونه اشخاص باید خاکشیر را با کتیرا بخورند.
نحوه مصرف:می توانید آن را بشویید . سپس به همراه کمی شکر یا نبات در یک لیوان آب سرد بریزید و بخورید. خواص خاکشیرنروید بر زمین هرگز گیاهی
که ننوشته ست بر برگش دوایی (نظامی)
خاکشیر یا خاکشی یا شفترک یا خاکشور یا خاکژی گیاهی است از تیره صلیبیان به ارتفاع 20 سانتی‌متر الی یک متر که به طور خودرو در باغ‌ها و صحراها می‌روید. دارای برگ‌هایی با بریدگی زیاد و گل‌های زرد روشن از تیره شب‌بو می‌باشد. از نظر تنوع دو نوع دارد؛ یکی تلخ که دانه‌های آن ریز و رنگ‌هایش مایل به سرخی است و گونه دیگر شیرین که دانه‌های آن بزرگ‌تر بوده و رنگش سرخ تیره می‌باشد. هر دو نوع گیاه یاد شده در اغلب نواحی ایران مخصوصاً دامنه‌های جبال البرز و در بیابان‌ها رشد می‌کند.
خواص کلی و درمانی خاکشیر1.زخم‌ها و جراحات را التیام می‌بخشد.
2.در رفع اسهال روده و خونی و از بین بردن ترشحات زنانه و آب آوردن نسوج می‌توان استفاده کرد.
3.دانه‌های خاکشیر اندکی ضدعفونی کننده، ضد کرم و تب بر هستند.
4.ملین و خنک کننده با آب سرد است.
5.بذر آن بر میزان شهوت و میل جنسی می‌افزاید و اشتها را باز می‌کند.
6.تنظیم کننده دستگاه گوارشی بوده و ابتلاء معده را به بیماری‌ها مرتفع می‌سازد.
7.خوردن آن سبب نیکویی رنگ و رخسار می‌گردد. در این صورت خاکشیر را با دو برابر وزن آن، شکر مخلوط کنید و تا ده روز بخورید.
8.گرفتگی ادرار را برطرف می‌سازد و فربه‌کننده است.
9.دل مالش و دل ضعفه را از بین می‌برد.
10.برای رفع بیماری‌های نقرس، ورم گوش و دستگاه تناسلی مفید است.
11.برای اسهال ساده کودکان شیرخوار اثر دارد.
12.به عنوان خنک کننده در امراض حصبه و آبله تجویز شده است.
13.اگر با شیر تازه خورده شود، بدن را چاق می‌کند.
14.خاکشیر را بکوبید، شب موقع خوابیدن، کف پا تا مچ را با آن ضماد نمایید، در تسکین و بهبود فشار خون اثر دارد.
15.روی ور‌م‌های سخت و سرطانی، پستان، چشم، نقرس و ورم گوش، ضماد نمایید.
16.از دانه‌های خاکشیر به عنوان پادزهر به نحو زیر می‌توان استفاده کرد؛
پنج گرم دانه را شسته و با گلاب یا آب خالص آن قدر بجوشانید تا شکفته شود و بعد آن را نیم‌گرم به مسموم بخورانید. به این صورت، قی آورده و ایجاد تهوع می‌نماید و این عمل را چند مرتبه تکرار کنید تا قی بند آید.
17.بزرگسالان معمولاً دانه خاکشیر را پس از پاک کردن و شستن کامل به مقدار 10 تا 20 گرم در آب خیسانده، صبح ناشتا با آب و عسل مخلوط و برای چند روز متوالی می‌نوشند.
18.برای رفع اسهال ساده کودکان شیرخوار می‌توان مقدار یک قاشق غذاخوری خاکشی پاک کرده را در ظرفی ریخته بر روی آتش ملایم به هم بزنند تا خاکشی بو داده شود و سپس کمی آب و عسل به آن افزوده هر نیم ساعت یک قاشق چای خوری از آن را به کودک بخورانند.
گفتنی است؛ در تدوین و نگارش مقاله حاضر، علاوه بر دانسته‌های شخصی از منافع موثق نیز سود جسته شده است.
فصل تابستان كه می‌رسد بازار مصرف خاكشیر و شربت آبلیمو هم داغ می‌شود. خاكشیر از زمان‌های گذشته كاربرد داشته است و بهترین كاربرد آن به خاطر خاصیت ضدعفونی‌كننده‌اش می‌باشد و برای ناراحتی‌های روده مثل اسهال یا حتی یبوست مفید است.
این گیاه را به صورت خیس كرده استفاده می‌كنند و در موارد جراحات و تب‌های زیاد بسیار موثر است و همچنین بو داده آن اسهال‌های سخت را درمان می‌كند. .
خاكشیر التهاب كلیه را برطرف می‌كند. برای از بین بردن كهیر و التهابات پوستی از خاكشیر استفاده كنید.
خاكشیر دارای تعدادی اسید چرب مانند اسید لینوئیك، اسید لینولنیك، اسید اولئیك، اسید پالمتیك و اسید استئاریك است. این گیاه التیام‌دهنده زخم و جراحات است و جوشانده آن برای رفع اسهال‌های ساده مفید است.
خاكشیر تب‌بر است، این گیاه همچنین ادرارآور است و التهاب كلیه را برطرف می‌كند. از دیگر خواص خاكشیر می‌توان به درمان سرخك و مخملك اشاره كرد.
این گیاه نیز برای رفع گرفتگی صدا مفید بوده و كهیر و التهابات پوستی را از بین می‌برد. از گل‌ها و برگ‌های این گیاه می‌توان برای رفع بیماری ناشی از كمبود ویتامین C استفاده كرد.
برای برطرف كردن جوش‌های صورت كه به علت خوردن چربی و شیرینی زیاد ایجاد می‌شود باید جوشانده یك قاشق ترنجبین را با ۲ قاشق غذاخوری خاكشیر مخلوط كرده و هر روز صبح ناشتا به مدت ۲ هفته میل شود تا جوش‌ها از بین بروند.
منبع:www. mahshar.com
 مصرف بي‌رويه شيريني در اطفال


مصرف بيش از حد آجيل و شيريني‌جات علي‌رغم وجود مواد مغذي، مي‌تواند عوارض و پيامدهايي به خصوص در كودكان به دنبال داشته باشد.
به نظر كارشناسان و متخصصان تغذيه از نظر اصول تغذيه مصرف هر نوع ماده غذايي مي‌بايست با رعايت اصل تعادل همراه باشد در غير اين صورت هر ماده غذايي و مغذي مي‌تواند به جاي اثرات مفيدش براي انسان همراه با مضراتي باشد. لذا توصيه مي‌شود در ايام نوروز افراد از مصرف بيش از حد آجيل و شيريني پرهيز نمايند.
آجيل تركيبي از مغزهاي مختلفي است كه به اشكال متفاوتي تهيه مي‌شود. در كشور ما نيز كمابيش به صورتي مطلوب مصرف مي‌شود ضمن اين كه نتايج مطالعات اخير نشان مي‌دهد كه مصرف آجيل اثرات مثبتي بر سلامت بدن دارد به نحوي كه چربي موجود در انواع آجيل باعث كاهش اختلالات قلبي - عروقي مي‌شود. ولي بايد توجه داشت كه مصرف بي‌رويه آجيل قطعا مي‌تواند موجب بروز مشكلاتي شود. چون معمولا در تهيه انواع آجيل‌ها از مقادير زيادي نمك استفاده مي‌شود، بنابراين مصرف زياد آجيل به ويژه در صورتي كه ميزان نمك آن بيش از حد متعارف باشد ممكن است عوارضي را به خصوص در بيماران قلبي - عروقي يا افراد داراي فشار خون باعث شود.
از طرفي برخي از تركيبات موجود در آجيل مانند بادام‌زميني در بعضي افراد آلرژن مي‌باشد و با مصرف اين دسته مواد دچار عكس‌العمل‌هاي آلرژيك مي‌شوند لذا توصيه مي‌شود افراد حتي المقدور از مصرف مواد آلرژي‌زا بپرهيزند.
عوارض بيشتر شيريني‌ها نسبت به آجيل
مصرف شيريني‌ها نيز از قواعد كلي مورد ذكر در مورد آجيل پيروي مي‌كند. با اين تفاوت كه زياده‌روي در مصرف شيريني‌جات عوارض بيشتري را در مقايسه با مصرف بي رويه آجيل به همراه خواهد داشت.
بايد تاكيد كرد كه مصرف شكر در دنيا سه برابر ميزان مورد نياز آن است به عبارتي بايد مصرف شكر را به يك سوم كنوني تقليل داد كه قطعا كاهش مصرف شيريني از راهكارهاي موثر در اين راستا خواهد بود.
شيريني‌جات به لحاظ دارا بودن انرژي زياد بويژه موادي نظير خامه‌ها كه حاوي انرژي متراكمي هستند در چاقي و افزايش وزن افراد نسبت به آجيل از اهميت بيشتري برخوردارند.
مصرف بي‌رويه شيريني در اطفال با توجه به كاهش اشتها و سيري كاذبي كه به همراه دارد موجب كمبود ساير مواد مغذي مورد نياز جهت رشد اين گروه مي‌شود؛ همچنين استفاده از برخي تركيبات نظير رنگ‌ها، كاكائو و ساير موارد در تهيه و تزئين شيريني‌ها بر عوارض آن مي‌افزايد.

مراقب دندانهاي خود باشيد
 
مشكلات دنداني از جمله مشكلاتي است كه در نتيجه مصرف زياده از حد شيريني و شكلات در كودكان ايجاد مي‌شود به ويژه چنانچه بعد از هر بار مصرف به بهداشت دندانها و مسواك زدن توجه نشود به همين دليل توصيه مي‌شود در اين ايام به بهداشت دندانها توجه بيشتري شود و استفاده از مسواك به وعده‌هاي غذايي محدود نشود و بعد از مصرف آجيل و شيريني هم مسواك زدن را فراموش نكنيم.

آب بنوشيد
 
تغيير ديگري كه در ايام تعطيلات سال نو به طور معمول در تغذيه افراد رخ مي‌دهد كاهش چشمگير مصرف آب است.
در حقيقت به علت ديد و بازديد و گذراندن زمان طولاني در خارج از خانه مصرف آب در افراد كاهش مي‌يابد و اين امر مي‌تواند مشكلاتي براي سلامتي انسان ايجاد كند كه بارزترين آنها، بروز يبوست است. آب يكي از مهمترين و مفيدترين موادي است كه از بروز يبوست پيشگيري مي‌كند و با كاهش مصرف آن، اين عارصه به خصوص در كساني كه مستعد ابتلا به آن هستند ناراحتي ايجاد مي‌كند. همچنين مصرف آب براي تعديل واكنش‌هاي داخلي بدن و حفظ شادابي و سلامتي پوست نيز ضروري است. پس توصيه مي‌شود براي نوشيدن آب خود برنامه‌ريزي منظم داشته باشيم و اين ماده حيات بخش را در ايام نوروز فراموش نكنيم.
 
توصيه‌هايي براي مسافران
 
مسافران نوروزي ترجيحا بايستي از مصرف غذاهاي بين راهي پرهيز كرده و سعي كنند غذاها را در منزل تهيه و در كلمن‌هاي مناسب و خنك در كوتاه مدت نگهداري و در بين راه مصرف كنند.
از مصرف غذاهاي بين راهي به خصوص در رستورانهايي كه فاقد پروانه بهداشتي، كارت‌هاي بهداشتي تاييد وزارت بهداشت هستند جدا خودداري كنند.
مصرف سالاد و سبزيجات در رستوران‌هاي بين راهي به دليل اين كه اكثر سبزيجات ممكن است آلوده به ميكروبي به نام «اشريشياكلي» باشند بنابراين در اثر شست‌وشوي نادرست و عدم ضدعفوني، اين ميكروب به انسان منتقل شده و باعث ايجاد اسهال مي‌شود بنابراين مسافران بهتر است در طول سفر از مصرف سبزيجات و سالاد در رستوران‌هاي بين راهي پرهيز كنند.
بيماري اسهال بيشتر در مسافراني كه از يك منطقه با سطح بهداشت بالاتر به مناطق بهداشتي پايين‌تر مسافرت مي‌كنند و همچنين در بين كودكان و سالمندان شديدتر است بنابراين بهتر است خانواده‌ها همراه خود سبزي و ميوه داشته باشند تا به اين بيماري مبتلا نشوند.
مسافران بايد از مصرف آبهاي آشاميدني بين راهي كه هيچ كنترلي بر آن نيست پرهيز كرده و خودشان بطري‌هاي آب آشاميدني همراه داشته باشند چون در اين صورت از سالم بودن آب مطمئن بوده و با خيال راحت آن را مصرف مي‌كنند.
غذاي كنسروي مطئمن ترين غذا در طول سفر است با توجه به اينكه در بيشتر مسيرهاي جاده‌اي كشور رستوران‌هاي مطمئني وجود ندارند بنابراين توصيه مي‌شود از غذاهاي كنسرو شده و كارخانه‌اي كه طول عمر مشخص دارند استفاده شود چرا كه از سلامت آن مطمئن هستند.
همچنين مصرف دوغ، ماست و آب ليموي تازه در كنار غذا مي‌تواند احتمال مسموميت‌ها و آزردگي‌هاي سيستم گوارشي را در طول سفر به حداقل برساند.

شما هم به آنفلوآنزا ...

سرماخوردگی و آنفلوانزا عفونت‌هایی ویروسی هستند با این تفاوت که سرماخوردگی، دستگاه تنفس فوقانی را گرفتار می‌کند ولی آنفلوانزا علاوه بر دستگاه تنفسی فوقانی، دستگاه تنفسی تحتانی را هم تحت ‌تأثیر قرار داده و علائم شدیدتری نسبت به سرماخوردگی دارد.هر دو بیماری مذکور توسط ویروس‌هایی ایجاد می‌شوند که حدود 200نوع از آنها شناخته شده است. علائم سرماخوردگی شامل آب‌ریزش‌بینی، گلودرد و ضعف و همچنین بی‌حالی عمومی است. آنفلوانزا علائم شدیدتری دارد که علاوه بر موارد مذکور می‌توان از حالاتی چون اسهال، تهوع، تب، ضعف و احساس سرما نام برد.مخاط ترشح شده در اطراف راه هوایی جمع شده و سبب سرفه و عطسه می‌شود. ویروس‌های مذکور می‌توانند چندین روز در خارج از بدن و حتی در محیط بی‌جان زنده بمانند. سیستم ایمنی افراد در برخورد با این ویروس‌ها متفاوت عمل می‌کند، به‌طوری که برخی افراد مقاوم به ایجاد بیماری هستند و برخی دیگر حتی با کوچک‌ترین استرس ممکن است دچار تشدید علائم شوند. مصرف مایعات زیاد برای رقیق کردن ترشحات مخاطی باعث بهبودی در بیماری می‌شود چرا که این نوع ویروس‌ها در محیط‌های خشک به‌راحتی زندگی کرده و باعث ایجاد علائم می‌شوند. مصرف مایعات گرم جهت از بین بردن ویروس‌ها بسیار موثر است.برخلاف تصور عموم بایستی از مصرف شیر در طول دوره سرماخوردگی و آنفلوانزا پرهیز شود، چرا که شیر حاوی موادی است که باعث جلوگیری از رقیق شدن مخاط ترشح شده می‌شود و در نتیجه علائم بیماری کاهش نمی‌یابد. موادغذایی حاوی ادویه‌جات برخلاف شیر عمل کرده و سبب رقیق‌شدن مخاط مترشحه می‌شوند و بنابراین در بهبود وضع بیماران موثر هستند.
حمام گرم و استراحت برای بهبود بیماری پیشنهاد می‌شود.مواردی که رعایت آنها مفید خواهد بود عبارتند از:
ویتامین C: باعث کاهش علائم بیماری شده و خواص ضدویروسی و ضد باکتریایی دارد. این ویتامین همچنین باعث تحریک سیستم ایمنی می‌شود.
روی: 25- 12 میلی‌گرم به شکل گوناگون بسیار مؤثر است.
دستان خود را به‌طور مرتب با آب و صابون یا محلول‌های ضدعفونی بشویید، به خصوص زمانی که عطسه یا سرفه می‌کنید یا وقتی که از بیرون باز‌می‌گردید. ضدعفونی‌کردن سطوح داخلی خانه با محلول‌های حاوی الکل و کلر در کاهش احتمال انتقال بیماری مؤثر است. از تماس نزدیک با افرادی که آلوده هستند بپرهیزید. از دست زدن به اشیا و سطوحی که ممکن است آلوده باشند، به خصوص در اماکن عمومی مانند میزهای کافی‌شاپ‌ها و رستوران‌ها، دستگیره در وسایل حمل‌ونقل عمومی، نرده‌ها، دستگاه‌های خودپرداز بانک‌ها، تلفن‌های عمومی، گوشی‌های تلفن در محل کار و غیره بپرهیزید. از دست زدن به دهان، بینی و چشمان خود بپرهیزید. درصورتی که خود مشکوک به ابتلا به آنفلوانزا هستید، حتما هنگام عطسه و سرفه جلوی دهان و بینی‌تان را بگیرید.

اگر مبتلا به ديابت هستيد
 
جالب است بدانيد آنچه در دهان مي‌گذاريد، مي‌تواند سبب بالارفتن يا پايين آمدن قندخونتان شود. در اينجا 20 نوع ماده غذايي را به شما معرفي مي‌كنيم كه مي‌تواند جلوي بالارفتن قندخونتان را بگيرد.
سيب اكثر متخصصان تغذيه توصيه مي‌كنند حتما در رژيم غذايي خود سيب را بگنجانيد زيرا سيب كالري بسيار پاييني دارد و فيبر آن بسيار بالاست و جلوي گرسنگي را مي‌گيرد. سيب همچنين دشمن كلسترول  است و ميزان قندخون را كاهش مي‌دهد.
 آواكات اين ميوه غني از اسيدهاي چرب مونوي غيراشباع است كه سبب كند شدن هضم و پيشگيري از افزايش قندخون بعد از صرف غذا مي‌شود.
 جو مي‌توانيد جو را جايگزين برنج سفيد كنيد تا ميزان قندخونتان بعد از صرف غذا حدود 70 درصد كاهش يابد و تا ساعت‌ها ثابت بماند.
 فيبرهاي حلال جو هضم را كند كرده و سبب جذب تدريجي قند مي‌شود. سبزيجات فيبر حلال تمامي سبزيجات مي‌تواند قندخون بالا را مهار كند. در ضمن سبزيجات غني از پروتئين هستند و به راحتي مي‌توان آنها را جايگزين گوشت قرمز كرد.
 گوشت گاو مي‌توانيد قسمت‌هاي كم چرب گوشت گاو را انتخاب كنيد و يك‌چهارم بشقاب‌تان را در هر وعده غذايي به آن اختصاص دهيد. رساندن به اندازه پروتئين به بدن باعث مي‌شود مدت طولاني‌تري سير بمانيد و در صورت لاغر شدن حجم بافت ماهيچه‌اي‌تان كاهش نيابد. در ضمن مصرف پروتئين به افزايش متابوليسم كمك مي‌كند.
 ميوه‌هاي گوشت‌دار دانه‌دار انواع ميوه‌هاي گوشتي حاوي يك يا چند دانه كه به رنگ‌هاي قرمز يا بنفش موجود است مانند انواع انگور حاوي تركيبي طبيعي به نام آنتوسيانين هستند. محققان مي‌گويند اين دانه‌هاي رنگي مي‌تواند سبب كاهش قندخون شده و در عين حال محرك توليد انسولين در بدن باشند.
بروكلي بروكلي غني از كروم بوده كه در درازمدت نقشي اساسي و مهم براي تنظيم قندخون دارد.
 هويج هويج يكي از منابع طبيعي غني از بتاكاروتن است كه مي‌تواند خطر ابتلا به ديابت را كاهش داده و قندخون را تنظيم كند.
گوشت مرغ گوشت سينه مرغ در مقايسه با ران يا ساير قسمت‌ها چربي كمتري دارد. توصيه ما به شما اين است كه در هر شرايطي به هيچ عنوان پوست مرغ را به خاطر چربي بالايي كه دارد نخوريد.
تخم مرغ مطمئن باشيد خوردن يك يا دو عدد تخم‌مرغ در روز كلسترول خونتان را بالا نمي‌برد و در عوض ساعت‌ها شما را سير نگه مي‌دارد.
 ماهي يكي از دلايل فوت مبتلايان به ديابت ابتلا به ناراحتي‌هاي قلبي - عروقي است. مصرف يك يا دو بار ماهي در هفته مي‌تواند اين احتمال را حداقل 40 درصد كاهش دهد. از سوي ديگر اسيدهاي چرب موجود در ماهي احتمال ابتلا به ديابت، مقاومت در برابر انسولين و التهاب را كه از جمله فاكتورهاي اصلي ابتلا به ناراحتي‌هاي قلبي - عروقي است كاهش مي‌دهد.
 دانه كتان دانه‌هاي كتان غني از پروتئين، فيبر، چربي‌هاي خوب از نوعي كه در ماهي موجود است و منيزيم است. اين مواد قندخون را تنظيم كرده و به سلول‌ها در جذب انسولين كمك مي‌كنند.
شير و ماست اينها مواد غذايي غني از پروتئين و كلسيم هستند و مي‌توانند به كاهش وزن كمك كنند. از سوي ديگر اين مواد مقاومت در برابر انسولين را از بين مي‌برند.
 گردو گردو حاوي مقادير بالايي فيبر و پروتئين بوده و سوخت كندي دارد كه به تدريج به قند تبديل مي‌شود. از سوي ديگر غني از چربي‌هاي مونوي غيراشباع است كه براي سلامت مفيدند.
دانه‌ها تمامي انواع دانه‌ها غني از چربي‌هاي خوب، پروتئين و فيبر هستند كه مي‌توانند قندخون را پايين نگه داشته و از ابتلا به ناراحتي‌هاي قلبي - عروقي پيشگيري كنند. در ضمن اين مواد منبع طبيعي استرول است كه چربي خون را كاهش مي‌دهد.
 جوي دو سر جوي دوسر حاوي فيبرهاي حلالي است كه در آب محلول بوده و يك خمير را تشكيل مي‌دهد. مصرف آن باعث مي‌شود بين آنزيم‌هاي هضم‌كننده در معده و مولكول‌هاي آميدون غذا در يك سد چسبناك به وجود بيايد. در نتيجه دستگاه گوارش مدت طولاني‌تري غذا را در خود نگه داشته و قندها به تدريج وارد خون مي‌شوند.
 روغن زيتون روغن زيتون طلاي مايع ناميده مي‌شود زيرا حاوي تركيبات ضدالتهابي و قوي است كه محققان آن را با آسپيرين مقايسه مي‌كنند. افرادي كه رژيم مديترانه‌اي دارند و روغن زيتون، ميوه و سبزيجات، غلات و گوشت كم‌چرب مي‌خورند كمتر به ديابت و ناراحتي‌هاي قلبي و عروقي دچار مي‌شوند. هر دوي اين بيماري‌ها در پي التهاب در بدن به وجود مي‌آيند. برخلاف كره، چربي خوب روغن زيتون سبب افزايش مقاومت بدن در برابر انسولين نشده و حتي اين مقاومت را كاهش مي‌دهد. روغن زيتون همچنين كندكننده هضم غذا و واردشدن تدريجي قند به خون است.
 كره بادام زميني تحقيقات اخير نشان داده است مصرف كره بادام زميني مي‌تواند اشتها را كور كرده و سبب سيري بيشتر فرد در مقايسه با زماني شود كه مواد قندي كم فيبر مصرف مي‌كند. در ضمن كره بادام زميني غني از چربي‌هاي مونوي غيراشباع است كه مي‌تواند قندخون را تنظيم كند.
نان سبوس‌دار مصرف زياد نان سفيد مي‌تواند حساسيت بدن به انسولين را كاهش داده و سبب افزايش قندخون شود در صورتي كه نان سبوس‌دار دقيقا برعكس عمل مي‌كند.
سيب‌زميني شيرين يك سيب‌زميني شيرين كه در اجاق كبابي شده 30 درصد كمتر از سيب‌زميني معمولي قندخون را افزايش مي‌دهد زيرا حاوي فيبر بالا و ريزمغذي‌هايي است كه 40 درصد آنها از نوع حلال بوده و سبب كاهش كلسترول و كندي هضم غذا مي‌شوند. در ضمن سيب‌زميني شيرين غني از كاروتنوييد و رنگ‌دانه‌هاي زرد و نارنجي است كه به ارگانيسم‌ها اجازه عكس‌العمل در برابر انسولين را مي‌دهد. سيب‌زميني شيرين همچنين غني از اسيد كوروژنيك است. اين تركيب گياهي طبيعي مي‌تواند به كاهش مقاومت در برابر انسولين كمك كند

منبع :سلامتیران نقش والدین در امتحانات دانش آموز

برای یادگیری و حضور مثبت در امتحان، دانش‌آموزان نباید به‌اصطلاح شب امتحانی باشند بلکه باید در طول سال درس خود را مطالعه و مرور کنند و در شب امتحان تنها نگاهی گذرا به مطالب مهم داشته باشند. اضطراب و دلهره پیش از امتحان، مسئله جدیدی نیست و تقریبا نمی‌توان برای از بین بردن نگرانی‌های قبل از امتحانات پایان ترم راه حلی پیدا کرد اما می‌توان با تدابیر خاصی این استرس را کم کرد.
کارشناسان معتقدند که مثلث والدین، دانش‌آموز و معلمان و مسئولان برگزاری امتحانات نقش مؤثری دارند که هر یک باید به خوبی نقش خود را ایفا کنند. پافشاری خانواده‌ها برای کسب نمره‌ای بیش از توان دانش‌آموزان تعادل ذهنی آنها را به هم می‌ریزد.
                                                             

محیط خانواده و مدرسه نباید ارزش‌گذاری دانش‌آموز از طریق نمره را به دانش‌آموز القا کند. برخی از معلمان کسب نمره متوسط توسط دانش‌آموزی را که با علاقه درس می‌خواند بسیار ارزشمندتر از نمرات عالی دانش‌آموزی می‌دانند که از ترس توبیخ شدن در مدرسه و خانه تلاش کند. باید فرهنگ ارجح بودن یادگیری بر کسب نمره در مدارس و خانواده‌ها نهادینه شود.
آمادگی جسمی دانش‌آموز برای شرکت در جلسه امتحان به اندازه آمادگی روحی او اهمیت دارد. گرسنگی، خوردن غذاهای سنگین و حتی پوشیدن لباس‌هایی که نتواند دانش‌آموز را در مقابل سرما یا گرمای محل امتحان حفظ کند نیز در کاهش توان تحلیل علمی و به هم ریختن قوای ذهنی و افزایش استرس او در جلسه امتحان مؤثر است.
استرس افراد به‌طور معمول دارای منشا مشخصی است اما اضطراب، منبع مشخصی ندارد و در موقعیت امتحان دانش‌آموزان عباراتی مانند «نمی‌دانم چرا دلم آشوب است»، «می‌ترسم همه چیز یادم برود» و... را بر زبان می‌آورند. در نظام آموزشی حافظه مدار کشور ما دانش‌آموزان بر دانسته‌های خود تسلطی ندارند و این در حالی است که در بیشتر موارد امتحانی بر حفظیات آنان تأکید می‌شود و این امر عدم تسلط آنان را به‌دنبال دارد.
بسیاری از دانش‌آموزان منطق درست درس خواندن را نمی‌دانند و این موضوع به یادگیری و تسلط نداشتن آنان دامن می‌زند، بنابراین معلمان و والدین باید در رفع عوامل استرس‌زا تلاش کنند. برای یادگیری و حضور مثبت در امتحان، دانش‌آموزان نباید به‌اصطلاح شب امتحانی باشند بلکه باید در طول سال درس خود را مطالعه و مرور کنند و در شب امتحان تنها نگاهی گذرا به مطالب مهم داشته باشند.
مسافرت والدین و تنها گذاشتن دانش‌آموزان در موقع امتحانات آرامش آنها را بر هم می‌ریزد، بنابراین خانواده‌ها باید در این زمان رفتار مهربانانه را جایگزین رفتارهای خودخواهانه خود با فرزندانشان کنند. همچنین در شب‌های امتحان دانش‌آموزان را از شب‌نشینی‌ها و عادات گذشته که در طول سال تحصیلی انجام می‌دهند دور کنند.
استفاده از رژیم غذایی مناسب در موقع برگزاری امتحانات و داشتن آرامش کافی برای دانش‌آموزان یکی از راه‌کارهای مناسب برای کم کردن استرس خواهد بود و امید که این روش‌ها باعث شود دانش‌آموزان با موفقیت، امتحان خود را پشت سر بگذارند.به‌طور کلی وظایف والدین وخانواده رادر فرایند کمک به دانش آموز در زمان امتحانات می‌توان به 3دسته کلی تقسیم کرد:
نگرش مطلوب به امتحان
-1به‌عنوان والدین سعی کنیم برای این سؤال که امتحان از نظر ما چه اهمیتی دارد؟ پاسخ یافته و رفتار مناسبی داشته باشیم. بر این اساس چنانچه طرز برخورد ما با فرزندمان در مورد امتحان به‌عنوان امری برای شناخت میزان یادگیری مطالب و رفع نواقص آن باشد‏، مشکلی نیست. اما درصورتی که تأکید خاصی داشته باشیم و فرزند خود را مورد خطاب قرار داده و در مورد امتحان به او هشدار دهیم، موجبات ترس و اضطراب از امتحان را در وی فراهم آورده‌ایم.
2 - امتحان را در نظر دانش‌آموز بیش از حد بزرگ جلوه ندهیم، بلکه از امتحان به‌عنوان راهی برای تعیین سطح یادگیری و رفع مشکلات درسی، سخن بگوییم. در این صورت دانش‌آموز امتحان را به‌عنوان عامل مثبت در تحصیل می‌شناسد، نه عامل منفی که هدف آن مچ‌گیری اوست.
3 - اهداف امتحان را برای فرزند خود بازگو کرده، به روشنی مفهوم امتحان را به او تفهیم کنیم تا در نهایت به‌دلیل یادگیری مطلب درسی، مطالعه و فعالیت کند، نه برای امتحان و کسب نمره. به عبارت دیگر از راه طبیعی علاقه به یادگرفتن را در وی ایجاد کنیم نه با ترساندن از امتحان.
4 - توجه داشته باشیم که میزان و سطح یادگیری مطالب درسی توسط فرزندمان، دارای اهمیت است نه نمرات بالای او در امتحان. چه بسا فرزندانی که نمرات بالایی در امتحانات آورده‌اند اما مطالب درسی را پس از گذشت چند روز فراموش کرده‌اند و چه بسیار دانش‌آموزانی که در امتحان نمره بالایی نیاورده‌اند ولی مقدار قابل توجهی از مطالب درسی را به خوبی آموخته و آن را به‌طور عملی تجربه کرده‌اند.
5 - فرزندان خود را از نظر نمره‌های امتحانی با دوستان و همسالان و فرزندان بستگان و همسایگان مقایسه نکنیم. چه، این مقایسه موجب ایجاد ذهنیت منفی در او نسبت به امتحان شده، به تدریج اعتماد به نفس او را نیز از بین می‌برد.
6 - قبل از امتحان با دادن وعده‌هایی نظیر: اگر در این امتحان فلان نمره را بگیری، فلان جایزه را برایت تهیه می‌کنم فرزند خود را تحت فشار و اضطراب درونی قرار ندهیم بلکه همیشه این طور اظهار کنیم که تو سعی و تلاش خود را بکن تا بتوانی مطالب را خوب یاد بگیری.
7 - در مورد امتحان طوری با فرزند خود رفتار کنیم که او بتواند نظریات و نگرانی‌های خود را در مورد آن آشکارا بیان کند‏، حتی اگر شکست خورده باشد. در چنین وضعیتی لازم است علت‌ها را شناسایی کرده، او را راهنمایی کنیم تا از طریق برنامه‌‌ریزی مناسب، ضعف‌های خود را شناسایی کند و با برطرف کردن آنها بر میزان یادگیری خود بیفزاید.
8 - توجه داشته باشیم، فرزندی که نمره خوبی در امتحان کسب نکرده از نظر شخصیتی فرد بدی نیست بلکه فعالیت او در زمینه فلان درس و امتحان در حد نمره‌ای است که به دست آورده است.
برنامه‌ریزی و اداره خانواده
1 - لازم است در امور خانواده برنامه‌ریزی کنیم تا هرچیزی به جای خود، در وقت مقرر و متناسب با وضعیت فرزند و امکانات موجود در خانه رعایت شود. برای مثال لازم است دانش‌آموزان در هنگام امتحانات بیشتر از غذاهایی استفاده کنند که مقوی، کم‌حجم و سهل‌الهضم باشند. تفریح فرزندان، برنامه رفتن به میهمانی یا میهمانی دادن، خواب و استراحت کافی و منظم به میزان حداقل 8 تا 10 ساعت در هر شبانه‌روز، به‌خصوص شب‌های امتحان نیز باید مورد توجه قرار بگیرد.
2 - توجه داشته باشیم که خود فرزندان نیز دغدغه و نگرانی امتحان را همانند والدین و حتی بیشتر از آنان دارند، بنابراین ضروری است به جای تذکر و سرزنش، روحیه آنها را تقویت کنیم.
3 - همیشه و در هر حال‏، به‌خصوص در هنگام امتحانات، فضای خانه را آرام نگه داریم، از جروبحث‌های مختلف تحت هر عنوان پرهیز کنیم و در حد امکانات، محل مناسبی برای مطالعه فرزند خود مهیا کنیم.
راهنمایی قبل از امتحان
1 - فرزندان را راهنمایی کنیم تا برای مطالعه خود برنامه منظمی تهیه کنند و مطالب درسی را به‌طور مستمر در طول سال تحصیلی بیاموزند، زیرا مطالبی را که باید در طول چند ماه آموخته شود، نمی‌توان یک‌باره در شب امتحان آموخت. علاوه بر آن خستگی بیش از اندازه نیز عارض دانش‌آموز می‌شود. بنابراین توصیه می‌کنیم که به‌طور مداوم، مطالعه روزانه داشته باشند و در روز تعطیل آخر هفته نیز مطالب قبلی را مرور کنند. به زبان دیگر، میزان آماده شدن برای امتحان از هنگام تدریس اولین درس شروع می‌شود، نه شب امتحان.
2 - از فرزندان خود بخواهیم مطالب درسی را تا حدامکان به زبان خود بیان کنند نه به زبان کتاب و عین جملات کتاب، بنابراین هنگامی که از آنان درس می‌پرسیم تأکید کنیم که به همین روش پاسخ دهند.
3 - از فرزندان بخواهیم که از متن درس چند سؤال مطرح کنند و حدس بزنند که کدام یک می‌تواند سؤال خوبی برای امتحان باشد. در این مورد سعی کنند دلیل خود را بیان کنند.
4 - آنها را توجه دهیم که درصورت امکان مطالب درسی را با دوستان هم کلاسی خود به بحث بگذارند. لازمه بحث کردن آن است که درس را بخوانند، سپس فکر کرده و نظر و جواب خود را تنظیم و ارائه کنند. این امر به نظم فکری آنها کمک می‌کند.
5 - در روزهای امتحان، به‌خصوص اگر امتحان در ساعت اول ورود به مدرسه انجام می‌گیرد، کمی زودتر از وقت معمول از خانه حرکت کنند تا به موقع به جلسه امتحان برسند.

می خواهید بدانید دیابت چیست ؟

بيماري ديابت در اثر ناتواني بدن در توليد انسولين و يا كاهش اثر انسولين در سوخت و ساز مواد قندي پديد مي‌آيد امروزه ديابت يكي از مهمترين مشكلات بهداشتي درماني و اجتماعي جهان محسوب مي‌شود.
از آنجا كه خود بيماران و خانواده‌هاي آنها عمده‌ترين نقش را در درمان ديابت به عهده دارند كسب اطلاعات لازم درباره ديابت شيوه‌هاي گوناگون آموزشي از اهميت ويژه‌اي برخوردار است.

انواع ديابت:

ديابت بر دو نوع است:
1- ديابت بالغين يا غيروابسته به انسولين :
شايعترين نوع ديابت بوده و نوع خفيف آن محسوب مي‌شود اين بيماري در افراد چاق سن بالاي 40 سال و با علايم پرخوري پرنوشي و پرادراري ديده ميشود اين علايم بسيار ملايم است و حتي در برخي موارد ممكن است علايم چنداني در بيمار بروز نكند. درمان بيماري از طريق كاستن وزن رعايت رژيم غذايي ورزش پرهيز از پرخوري و همچنين مصرف قرصهاي پايين آورنده قندخون (مانند گلي بن كلاميد متفورمين و.......) امكان پذير است چنانچه با رعايت موارد فوق بيماري كنترل نشود جهت تنظيم قندخون مي‌بايست انسولين تزريق شود به طور كلي اين نوع ديابت در صورتي كه كنترل ‌شود از عوارض كمتري برخوردار است.
2- ديابت وابسته به انسولين يا ديابت نوجواني:
اين بيماري بيشتر در سن نوجواني ظاهر مي‌شود اين بيماران لاغر هستند علايم به صورت حاد و شديد ظاهر ميشود و پيشرفت سريعي دارد به طوري كه اگر بيمار درمان نشود به اغماء ختم مي‌گردد.

تشخيص بيماري ديابت :

ديابت به كمك اندازه‌گيري قندخون ناشتا و قندخون 2 ساعت پس از صرف غذا و آْزمايش ادرار به راحتي قابل كشف و تشخيص مي‌باشد.
ابزار اصلي كنترل و درمان ديابت:
در كنترل بيماري ديابت چهار ركن اساسي بايستي مورد توجه قرار گيرد.
1- طرح برنامه غذايي
2- طرح برنامه ورزشي
3- استفاده از داروها به نحو صحيح
4- آموزش و پيگيري از طريق معاينات دوره‌اي

برنامه غذايي صحيح كدام است؟

غذاي مبتلايان به ديابت بايد ويژگيهاي زير را داشته باشد:
1- كم چربي
2- حاوي مقادير كافي پروتئين
3- فاقد قندهاي ساده
4- داراي مقادير زيادي فيبر
در هر وعده غذايي از مواد قندي مركب استفاده كنيد غذاهاي نشاسته‌اي مانند نان (ترجيحاٌ نان سبوس‌دار) غلات سيب‌زميني و برنج حاوي قندهاي (كربوهيدرات هاي) مركب هستند.
اين مواد به عنوان سوخت به كار مي‌روند و ما به خوردن آنها نياز داريم اما اگر از اين غذاها بيش از حد نياز مصرف كنيم اين مواد قندي اضافي به چربي تبديل مي‌شوند و باعث اضافه وزن مي‌گردند چاقي سبب افزايش مقاومت سلولهاي بدن به انسولين مي‌شود و در نتيجه بيماري ديابت را تشديد مي‌كند.
در هر وعده غذايي غذاهاي پروتئيني مصرف كنيد اين غذاها شامل گوشت مرغ تخم‌مرغ ماهي پنير ميباشد (مصرف اين غذاها به صورت كم‌چربي توصيه مي‌شود) ديگر اينكه در كنار غذا انواع سبزي و سالاد را فراموش نكنيد سبزي‌ها مواد معدني و ويتامين‌هاي لازم را به بدن شما مي‌رسانند و روي قند خون و وزن شما اثر نامطلوب ندارند.
- از مصرف بيش از حد غذاهاي شيرين پرهيز كنيد خوراكي‌هايي مانند عسل كيك‌ها بيسكويت‌هاي شيرين شكلات آب ميوه‌هاي مصنوعي و نوشابه‌ها حاوي مقادير زيادي قندهاي ساده هستند و بايد به ميزان خيلي كم مصرف شوند .
- از مصرف زياد غذاهاي پرچربي پرهيز كنيد اين غذاها شامل: كره، مارگارين، روغن‌ها، بادام زميني و چربي‌هاي قابل مشاهده در گوشت و پوست مرغ
- برخي غذاها حاوي چربي پنهان هستند كه عبارتند از سوسيس، پنير، كيك، شكلات، بستني، چيپس، سس‌ها و غيره هنگام تهيه و پخت غذاها حتي‌الامكان از سرخ كردن پرهيز نمائيد.

فعاليت‌هاي ورزشي:

1- در ارتباط با برنامه ورزشي با پزشك خود مشورت كنيد تا مطابق با نيازها محدوديت‌ها و علاقه شما طرح‌ريزي شود.
2- تغيير در نوع ورزش و فعاليت تغيير در نوع غذاها و دارو را ايجاب مي‌كند.
3- كارهاي روزمره زندگي فردي را جزء فعاليت‌ها بدانيد زيرا قند خون شما را دستخوش تغيير مي‌نمايند.
4- هنگام پياده‌روي يا انجام ساير حركات ورزشي كارت مخصوص ديابتها آب‌نبات و آب را با خود همراه داشته باشيد.
5- استفاده از كفش چرمي مناسب و جوراب نخي به هنگام ورزش الزامي است .
6- قبل از شروع ورزش پاها را از لحاظ بريدگي زخم و تاول و قرمزي بررسي كنيد.
7- اگر ادرار شما حاوي استون (كتون) بود از انجام ورزش خودداري نموده هرچه سريع‌تر به پزشك مراجعه كنيد.

مراقبت از پاها:

- روزانه چند نوبت پاها را با آب و صابون شسته به طوري كه آب زياد داغ نباشد و هنگام آبكشي پاها تمام صابون از روي پوست شسته شود و بين انگشتان نيز كاملاٌ تميز گردد و سپس خشك شود.
- در صورت خشك بودن پوست بوسيله كرمهاي مرطوب كننده چرب شود.
- كف پا از نظر آسيب ديدگي بررسي شود
- از راه رفتن با پاهاي برهنه خودداري شود.
- ناخن‌ها به طريق صحيح كوتاه گردد و از وسايل نوك تيز مانند چاقو و تيغ براي كوتاه كردن ناخن‌ها استفاده نشود.
- از كفش‌هاي چرمي با پاشنه كوتاه استفاده شود
- كفش اندازه پا باشد و از پوشيدن كفش هاي جلو باز تنك و نوك باريك خودداري شود.
- در صورت سرد بودن پاها از وسايل گرم كننده مانند بخاري كيف آب گرم يا پتوي برقي استفاده نگردد و روزانه به پاها ورزش داده شود.
- در صورت وجود زخم تاول و ميخچه و... هرچه سريعتر به پزشك مراجعه كنيد