-->
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد: 6 محور مداخله ی بین بخشی در استان یزد، ارائه می شود
چهارشنبه 11 شهريور 1394 12:19


به منظور بهبود وضعیت سلامت مردم استان، 6 محور مداخله ی بین بخشی در شورای سلامت استان به تصویب رسید.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی یزد؛ معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد در مصاحبه ی اختصاصی با خبرنگار وب دا اظهار داشت: با توجه با شیوع بیماریهای غیر واگیر ، جهت جلوگیری از این بیماریها، با همکاری بخشها و مسئولین مرتبط استان،6 محور مداخله ی بین بخشی تعریف شده است.

محمد حسن لطفی در خصوص این محورها افزود: محور اول در خصوص کنترل مصرف نمک از طریق ارتقای بهداشت نان استان( 50 درصد نمک مصرفی روزانه ی مردم استان، ناشی از مصرف نان است)می باشد که این امر از طریق کنترل در فرآیند تولید و ذخیره ی گندم، فرآوری آرد و طبخ در نانوایی، اعمال می شود.

محور دوم در در خصوص کاهش سوانح و حوادث ترافیکی است. با توجه به اینکه استان یزد، سومین استان حادثه خیز کشور می باشد ، معاونت بهداشتی دانشگاه در نظر دارد طی یک برنامه ی پنج ساله و با همکاری شهرداری، بخشداری، نیروی انتظامی و شورای ترافیک این معضل را رفع نماید.

محور سوم پیرامون کنترل مواد قندی با همکاری معاونت غذا و دارو است و در نظر دارد تا از طریق فرهنگ سازی و آموزش کارشناسان مراقبت سلامت و صنف شیرینی ساز، جهت توجبه مردم و استفاده از جایگزین های مناسب قندی، از شیوع بیشتر بیماریهای غیرواگیر مانند دیابت و چاقی، جلوگیری بعمل آورد.

محور چهارم پیرامون ارتقای سلامت روان و پیشگیری از اعتیاد است که سند آن در شورای سلامت استان تایید و کار گروههای ویژه آن تشکیل شده است و محور عمده ی فعالیت های آن آموزش و راهنمایی است.

محور پنجم در خصوص کاهش مصرف سیگار و مواد مخدر است و با توجه به افزایش شیوع مصرف قلیان و مواد مخدر بین دختران و زنان در استان، این محور در قالب یک سند راهبردی هدفمند در حال پیگیری و انجام است.

محور ششم پیرامون افرایش فعالیت های بدنی و نشاط اجتماعی است و به منظور اجرایی شدن آن با اداره ی ورزش و جوانان، شهرداری و شورای شهر اقدامات و هماهنگی های لازم صورت گرفته است.


بازگشت

نویسنده ای وجود ندارد

پبامی موجود نمی باشد.